שתף קטע נבחר

תחקיר: הטיוח הגדול של להב 433

הפרשה הזו נפתחה לפני כחמש שנים במעצר שגרתי של גנבי רכב והצליחה לטלטל את צמרת יחידת העילית, שביקשה לקבור אותה. היא כוללת זיוף של דוח מבצעי, כתב אישום חמור שקרס, מסמכים שנעלמו וקצינים בכירים שקודמו מאז לתפקידי מפתח. הכתבה המלאה - מחר ב"ידיעות אחרונות" במוסף "7 ימים"

 

להב 433 (צילום: אוראל כהן)
להב 433(צילום: אוראל כהן)
אם זה היה תלוי בצמרת יחידת העילית של המשטרה, לא הייתם קוראים עכשיו את הכתבה הזו. אבל תחקיר "7 ימים" חושף את מה שבלהב 433 מבקשים להסתיר כבר חמש שנים: כך הפכה פעולה שגרתית למעצר גנבי רכב למערכת שלמה של שקרים וטיוחים, שמעורבים בה קצינים בכירים מאוד, שחלקם קודמו מאז לתפקידי מפתח. במהלך הפרשה הזו זויף דוח מבצעי, כתב אישום חמור קרס לגמרי, מסמכים נעלמו, דיונים חשאיים נערכו ושוטר ותובע משטרתי מצאו עצמם מחוץ למשטרה.

 

כמה גבוה זה מגיע? כמעט הכי גבוה. לצד שורת קצינים בכירים במשטרה, גם ראש להב באותה עת, ניצב (בדימוס) רוני ריטמן, וגם מי שמכהן כיום כראש אגף החקירות, ניצב יגאל בן שלום, ידעו על הפרשה ולא עשו הרבה בנוגע אליה. ואיכשהו, פעמיים החומר מגיע גם למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), אבל החקירות מתמסמסות, מבלי לגבות אפילו עדויות מפתח.

 

הכל החל בבוקר אחד, ינואר 2015. שוטר מצטיין בלהב 433 בשם י’ (השם המלא שמור במערכת), שעמד לצאת לקורס קצינים, מונה לתצפיתן באותה פעולת מעצר. במהלך המרדף אחרי הגנבים הוא איבד איתם את קשר העין לזמן קצר, בניגוד לפקודות המחייבות לראות אותם בכל שלבי המעצר. הוא דיווח על כך מיד בקשר. אבל התקלה המבצעית הקטנה הזו תהפוך לפרשת הטיוח שמבעבעת עכשיו במטה להב 433.

 

על פי עדויות שהגיעו לידי "7 ימים", וגם לידי מח"ש, עולה חשד כי קצין שלקח חלק במבצע הורה לתצפיתן י' לשקר לאחר המשימה ולזייף דוח מבצעי משטרתי – לכתוב שכל הזמן עמד בקשר עין עם החשודים שברחו. י' ביצע את ההנחיה.

 

  (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

התיק הגיע לידיו של עו"ד ליאור שביט, תובע משטרתי. שביט הריח שמשהו לא מסתדר. לימים יעיד התובע שביט במח"ש: "כשהתחלתי לעבור על התיק, אני זוכר שראיתי משהו בעייתי בפרוטוקול המעצר. אני לא יודע לציין בדיוק מה, אבל משהו קפץ לי לאור הליך המעצר עד תום ההליכים. אני זוכר שהייתה בעיה עם נתון קשר העין של השוטר י’, שראה אותם באופן קבוע פורקים (יוצאים – א"ס) מהרכב".

 

התובע הבין שיש לו בעיה קשה בתיק וזימן את התצפיתן י’ למשרדו. מהר מאוד י’ פרק את העול שרבץ עליו: הוא התבקש לשקר בהוראת אחד ממפקדיו.

  

התובע שביט מעדכן בהתפתחות המרעישה הזו את הבוס שלו, ראש חטיבת התביעות יוקי לופז. הוא גם כותב מזכר שמפרט את מה שמצא - ומכניס אותו לתיק החקירה. אלא שהתחקיר שלנו מגלה כעת כי אותו מזכר "יושמד" וייעלם מתיק החקירה.

 

השבוע קשר השתיקה נשבר ותיק מספר 61270/01/15, החקירה שכל כך הרבה אנשים ניסו להסתיר, יוצא לאור. השר החדש לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, שנחשף לראשונה לפרשה, אומר ל"ידיעות אחרונות" כי ממצאי התחקיר מעלים "תמונה מטרידה לכאורה של תרבות טיוח, שקרים והתעמרות דווקא באחת היחידות האמונות על טוהר המידות". 

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "צר לנו על ניסיון הכפשה מגמתי ושקוף תוך שימוש בחצאי עובדות וחלקי אמיתות. במהלך פעילות שבוצעה לפני כחמש שנים נגד גנבי רכב, נעצר חשוד ובסיום החקירה הוגש נגדו כתב אישום. מחובתה של התביעה לבחון כל העת את חומר הראיות להוכחת אשמתו של נאשם וכך היה במקרה זה. במהלך ההליך המשפטי עלו קשיים בחומר הראיות לאחר שהתברר חשד לדיווח כוזב מצד הבלש".

 

התחקיר המלא והעדויות על מעורבות הקצינים הבכירים: מחר במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים