שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "אין סיפוק גדול יותר מלקחת אדם חולה ולהפוך אותו לבריא"

  אנו פוגשים בהם במסדרונות בתי החולים, במרפאות הפרטיות או בחדרי הטיפולים בקופות החולים: בתקופות כאלו במיוחד, בהן שלומנו תלוי בעיקר בידיהם של הרופאים שלנו, אנו מזמינים אתכם להכיר קצת יותר את האנשים ולא רק את התארים. והפעם, פרופ' שלמה ללצ'וק, מומחה בכירורגיה כללית

  בשיתוף אינפומד ופרופ' שלמה ללצ'וק

   

  מאז ומתמיד, פרופ' שלמה ללצ'וק מומחה בכירורגיה כללית, אהב אתגרים. פרופ' ללצ'וק עוסק בתחום הכירורגיה כבר מעל לשלושה עשורים במהלכם ניתח בהצלחה מטופלים רבים. במחלקות הכירורגיות אותן ניהל בעבר בבית החולים איכילוב ובמרכז הרפואי רבין, בוצעו אלפי ניתוחים, רבים מהם היו אונקולוגיים. במשך שנות פעילותו המקצועית פיתח התמחות במיוחד בבעיות השד, מערכת העיכול והמרה, כמו גם טיפול בבקעים למיניהם.

   

  מדוע בחרת להיות רופא?

  "אופן פעילותו של הגוף החי עניינה אותי מאז ומתמיד", נזכר פרופ' ללצ'וק. "בתחילה, רציתי לעסוק בווטרינריה, אך משיקולים כאלה ואחרים החלטתי להתחיל בלימודי הרפואה והתאהבתי מיד. רפואה היא מקצוע מלא אתגרים, הלכה למעשה מטופל מגיע אליך חולה ותפקידך הוא לאתר את מקור הבעיה ולהוציא אותו בריא. אני לא חושב שיש סיפוק גדול מזה".

   

  פרופ' ללצ'וק התחיל את לימודי הרפואה באוניברסיטת סיינה שבאיטליה ולאחר מכן המשיך את הלימודים בטכניון. את ההתמחות ביצע בבית החולים הדסה, תל אביב. "התחלתי בסטאז' במחלקה הגניקולוגית, אבל כאשר פגשתי את פרופ' רון רוזין ז"ל, מי שהיה בעבר ראש המחלקה הכירורגית בבית החולים, והכרתי באמצעותו את תחום הכירורגיה הכללית הבנתי שזה התחום בו ארצה לעסוק", מעיד פרופ' ללצ'וק.

   

  "כירורגיה כללית דורשת יכולת קבלת החלטות באופן מהיר וחד. ברוב המקרים, החולה משתחרר לביתו לאחר מספר ימים ואת תוצאות הפעולה, לכאן או לכאן, ניתן לראות באופן די מידי. העובדה שבזמן קצר ניתן להבין אם הצלחת או כשלת בטיפול ולהסיק מסקנות בהתאם, היא זו שהניעה אותי לבחור דווקא בכירורגיה. מעבר לכך, כאדם שאוהב אתגרים, מקצוע זה מסוגל לספק הרבה מהם ובאופן תדיר", מוסיף פרופ' ללצ'וק.

   

   ( )
  צילום: אינפומד

   

  בעיניך, איזו תכונה הופכת רופא טוב למצוין?

  מעבר לאנושיות ומקצועיות, פרופ' ללצ'וק סבור כי התכונה החשובה ביותר עבור רופא היא יושר מקצועי: "יש פתגם שאומר, צריך לנתח עשרה חולים כדי ללמוד כיצד לנתח, בעוד שנדרשים עשרים כדי ללמוד מתי לא לנתח. רופא מקצועי ומיומן לא ימהר לבצע ניתוח בכל מצב, אלא ינסה תחילה למצוא דרכים שמרניות לטיפול בבעיה. היושר המקצועי אומר לספק את הטיפול הטוב והמתאים ביותר עבור כל חולה, ומשמעות הדבר היא אינה תמיד טיפול כירורגי", משיב פרופ' ללצ'וק.

   

  כשאתה לא עוסק ברפואה, מהם התחביבים שממלאים את הזמן הפנוי שלך?

  "החיבה שלי לאתגרים מתבטאת גם בחיי הפרטיים", מעיד פרופ' ללצ'וק, "בעבר למדתי טייס וצלילה ואני אוהב טיולים אתגריים בארץ ובחו"ל".

   

  אם לא היית רופא, מה היה מקצוע החלומות שלך?

  "הייתי חוזר ככל הנראה לבחירה הראשונה שלי במקצוע הווטרינריה. זהו מקצוע מאתגר לא פחות ובעלי החיים יודעים להוקיר תודה ולהראות אמפתיות".

   

  מהן השאלות שכל מטופל צריך לשאול בפגישה אצל הרופא המטפל?

  "ראשית, ברוב המקרים המטופלים אינם רופאים במקצועם ועל כן חשוב לתת לרופא המטפל להוביל. עם זאת, אין הדבר אומר שלמטופל אין אחריות על מצבו ועל כן לפני כל קבלת החלטה רפואית משמעותית חשוב לשמוע מספר חוות דעת כדי לנסות ולקבל את התמונה המלאה, להבין מה הם השיקולים ולבסוף לקבל החלטה מושכלת" משיב פרופ' ללצ'וק. "רופא מיומן יעודד את המטופל גם לקבל חוות דעת נוספת לפני ההחלטה על ביצוע הניתוח ויספק לו את כל המידע ההכרחי שיאפשר לו לקבל את ההחלטה המושכלת ביותר".

   

  איזה מקרה/ מטופל הכי זכור לך ולמה?

  "עוד לפני שהפכתי לרופא מומחה, כאשר ביצעתי סבבי מחלקות הנדרשים במסגרת לימודי הרפואה, נפגשתי במחלקת הילדים בילד שנאבק מאוד בטיפול, עד כדי כך שאפילו החדרת עירוי הייתה עבורו חוויה קשה מנשוא. הקושי של אותו ילד נצרב אצלי בזיכרון וזו, ככל הנראה, אחת הסיבות שבחרתי בכירורגיה כללית ולא בכירורגיית ילדים. הטיפול בילדים אמנם רצוף אתגרים, אך הוא מלווה גם בהתמודדות רגשית מורכבת. באופן כללי יותר, תקוותי היא לזכור את הכישלונות יותר מאשר את הניצחונות כדי ללמוד ולהפיק לקחים ולנסות להימנע מהם להבא".

   

  לדעתך, מהי המגמה המסעירה ביותר בעולם הרפואה כיום?

  "בתחום הכירורגיה הכללית המגמה המסעירה ביותר בעיניי היא השיטות הלפרוסקופיות המאפשרות ביצוע של ניתוחים גדולים דרך מספר חתכים קטנים" טוען פרופ' ללצ'וק. תחום הניתוחים הלפרוסקופים הוא ענף חדשני המאפשר ביצוע של ניתוחים רבים בטכנולוגיה זעיר פולשנית דרך חתכים זעירים. "מדובר בתחום שהולך ומתפתח באופן תדיר בעשורים האחרונים והוא שינה לחלוטין את פני הכירורגיה הכללית. שיטות אלה מאפשרות לבצע את ההליכים הכירורגיים עם סיכוי נמוך יותר לסיבוכים, החלמה מהירה יותר וטראומה קלה יותר לאחר הניתוח".

   

  מה מניע אותך?

  "הצלחה בטיפול בחולים מבוגרים מאוד או חולים מורכבים שרבים נמנעו מלטפל בהם, גורמת לי סיפוק רב. האתגר בטיפול בחולים מורכבים ומתן פתרונות גם לאלה שבפניהם נסגרו דלתות מהווה עבורי תחושת סיפוק והצלחה וזה מה שמניע אותי לבחור במקצוע כל יום מחדש" מסכם פרופ' ללצ'וק.

   

  פרופ' שלמה ללצ'וק

   

  בשיתוף אינפומד ופרופ' שלמה ללצ'וק

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים