שתף קטע נבחר

גרמניה: מדלן מקאן נרצחה. נחשפה זהות החשוד הפדופיל

הדרמה בפרשת הילדה הבריטית שנעלמה לפני 13 שנה בחופשה בפורטוגל: התביעה בגרמניה חושדת שמדלן נרצחה ע"י גרמני שמרצה כיום מאסר על אונס תיירת אחרת, באותו אזור שבו היא נעלמה ב-2007. לפי דיווחים מדובר בכריסטיאן ברוקנר, בן 43 שפרץ לבתים ומכר סמים. "הוא שתה בפאב והודה שחטף אותה"

מדלן מקאן והקלסתרון של החשוד ()
מדלן מקאן והקלסתרון של החשוד

ההתפתחות הדרמטית בחקירת היעלמותה של הילדה הבריטית מדלן מקאן: התביעה בגרמניה הודיעה היום (ה') כי היא סבורה שהילדה שנעלמה לפני 13 שנה בחופשה בפורטוגל אינה בין החיים. בצהריים חשפו כלי התקשורת בבריטניה את זהותו של החשוד החדש בפרשה, גרמני בן 43 בשם כריסטיאן ברוקנר. החשוד, שיושב בכלא על עבירות אחרות, נחקר בגרמניה בחשד לרצח.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

פרשת היעלמותה של מדלן מקאן ב-3 במאי 2007, נזכיר, הסעירה את בריטניה שנים ארוכות, וזכתה לכותרות ברחבי העולם. מקאן נעלמה כשבוע לפני שחגגה יום הולדת 4. הוריה אמרו שהיא נעלמה אחרי שהם השכיבו אותה לישון עם האחים התאומים שלה, בדירת הנופש שלהם באזור פראיה דה לוז שבפורטוגל, והלכו לאכול עם חברים במסעדה סמוכה.

"לדעת את האמת כדי למצוא שלווה". ההורים של מדלן (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"לדעת את האמת כדי למצוא שלווה". ההורים של מדלן(צילום: MCT)

מתחם הנופש שממנו נעלמה מדלן מקאן ב מאי 2007 ב פראיה דה לוז ב פורטוגל (צילום: mct)
מתחם הנופש שממנו נעלמה מדלן ב-2007(צילום: mct)

במשך השנים פורסמו דיווחים רבים על "פריצת דרך" בתעלומת היעלמותה של הילדה, ולמשטרה הגיעו אלפי דיווחים של אנשים ברחבי העולם שהיו משוכנעים שראו את מדלן. לתקופה מסוימת אפילו הוריה של הילדה נחשדו במעורבות בהיעלמותה, אך החשד הזה הוסר בהמשך.

 

למרות ש-600 שמות של חשודים פוטנציאליים עלו במהלך השנים, אמש הכריז הסקוטלנד יארד על "התפתחות משמעותית" בחקירה. המשטרה בבריטניה חשפה כי גבר גרמני בן 43 חשוד בהיעלמותה של מקאן, ושוהה כעת במאסר בגרמניה על עבירות אחרות, שלא קשורות לפרשה זו.

 

החקירה החדשה מתנהלת כעת בשיתוף פעולה בינלאומי, בין בריטניה, גרמניה ופורטוגל. כאמור, גרמניה חוקרת את המקרה כחשד לרצח, אך בבריטניה מתעקשים בינתיים להגדיר את החקירה כחקירה של היעלמות.

 

ההתוודות בפאב, אחרי עשור

אחרי שאמש זהותו של החשוד נותרה חסויה, לפי הצהובון הבריטי "דיילי מייל" בגלל חוקי הפרטיות הנהוגים בגרמניה, היום בצהריים חשפו כאמור כלי התקשורת בממלכה את שמו, כריסטיאן ברוקנר. הוא תואר על ידי המשטרה הבריטית כגבר לבן בגובה 1.80 מטר, עם מבנה גוף צנום ושיער בלונדיני קצר.

 

 

חיפושים אחרי מדלן מקאן ב פראיה דה לוז ב פורטוגל ב 2007 (צילום: mct)
החיפושים אחר מדלן בפראיה דה לוז, ב-2007(צילום: mct)

בדיילי מייל כתבו כי החשד לגביו התעורר לראשונה ב-2017, עשור לאחר היעלמותה של מדלן. לפי הדיווח, הוא עצמו הודה בפני חבר בחטיפתה, כאשר שתה עמו בפאב בגרמניה ולאחר שבטלוויזיה במקום הופיעה תמונתה של מדלן במסגרת תוכנית על היעלמותה. הוא הראה לאותו חבר גם סרטון שבו הוא נראה אונס אישה, מה שהוביל את האיש לדווח על כך למשטרה. 

 

ברוקנר, לפי החוקרים בגרמניה, הינו פדופיל שהורשע בעבר בעבירות מין בילדות. לפי דיווח בעיתון הגרמני Braunschweiger Zeitung (עיתון שמקום מושבו בעיר בראונשווייג שבה התגורר החשוד לפני שעבר לפורטוגל), הוא מרצה מאז השנה שעברה עונש של שבע שנות מאסר, בגלל אונס של תיירת אמריקנית בת 72 שאותו ביצע כשנתיים לפני היעלמותה של מדלן, בספטמבר 2005. את האונס הוא ביצע באזור הנופש פראיה דה לוז, שם כאמור נעלמה מדלן. בדיילי מייל ציינו כי הוא הוסגר מפורטוגל לגרמניה, מסיבה שטרם ברורה.

 

עוד דווח כי לפי החשד ברוקנר, שכשמדלן נעלמה היה בן 30, התגורר מעת לעת באזור הנופש הזה בין 1995 ל-2007, שנת היעלמותה של מדלן. את כספו עשה אז בדרכים לא חוקיות, כשלפי החשד הוא פרץ לבתי מלון ולדירות נופש ומכר סמים. הוא עבד גם בענף התיירות בעיירה הסמוכה לאגוס.

מדלן מקאן והקלסתרון של החשוד ()
פרץ לבתים ומכר סמים. החשוד הגרמני

כריסטיאן הופה, מהמשטרה הפדרלית בגרמניה, אמר אמש בראיון לאחת מתוכניות הטלוויזיה בארצו כי בין היתר נבדק החשד שהוא פרץ למתחם הנופש שבו הייתה מדלן, Ocean Club, וחטף אותה. במשטרה הגרמנית רמזו לאפשרות קיומם של חשודים נוספים, או לפחות עדי מפתח. "יש סיבה להניח שישנם אנשים אחרים, מלבד החשוד, שלהם מידע קונקרטי על השתלשלות הפשע ואולי גם על המקום שבו הגופה הושארה", נמסר.

 

במשטרה הבריטית חשפו אמש את פרטי שני כלי הרכב שבהם השתמש החשוד באזור הנופש הפורטוגלי בתקופת היעלמות מדלן, ואן של פולקסוואגן ומכונית יגואר. כעת מתברר שהבעלות ברישומים הגרמניים של הרכב השני, היגואר, הועברה לאדם אחר יום לאחר שמדלן נעלמה, למרות שההערכה היא שהרכב היה אז עדיין בפורטוגל. שני כלי הרכב נמצאים כעת ברשות המשטרה הגרמנית ולפי הדיווחים באחד מהם נמצאה ראיה שמקשרת את החשוד לעבירה כלשהי, אם כי לא צוין מהי.

 

פאות ולבוש "אקזוטי" בשקית הזבל

ברשת "סקיי ניוז" מדווחים כי החשוד התגורר באזור פראיה דה לוז בבית מוזנח וישן ששכר על גבעה סמוך לחוף שבו מדלן ומשפחתה בילו בחופשתם ב-2007. עם זאת, כך לפי הרשת הבריטית, הוא עזב את הדירה הזו שנה לפני היעלמותה של מדלן – ונשאר באזור. לפי הדיילי מייל, הוא עבר להתגורר בוואן שלו. 

היעלמות מדלן מקאן מכונית ששימשה את ה חשוד ב פורטוגל (צילום: EPA)
ברכב נמצאה ראיה לעבירה, שלא פורטה. אחד מכלי הרכב של החשוד(צילום: EPA)

היעלמות מדלן מקאן מכונית ששימשה את ה חשוד ב פורטוגל (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

שכן שלו לשעבר סיפר לסקיי ניוז כי האיש הגרמני הגיע לשם באמצע שנות ה-90, ושכר את המקום מהבעלים האנגלים שלו. "הוא היה תמיד עצבני מעט, נסע מהר במעלה ובמורד הדרך. יום אחד, בסביבות 2006, הוא פשוט נעלם בלי לומר מילה. אני חושב שהוא לא שילם את כל השכירות".

 

אותו שכן הוסיף כי חצי שנה לאחר מכן, הוא התבקש לסייע בניקוי הבית שבו גר החשוד. "הוא היה מגעיל, דוחה לחלוטין", תיאר השכן את הבית שהותיר אחריו הגבר הגרמני. "הוא היה מלוכלך, עם דברים שבורים כמו מחשבים שהיו פזורים בכל המקום".

 

השכן הוסיף: "מצאנו שקית זבל שבתוכה היו פאות ולבוש אקזוטי. אם זה היה משהו יוקרתי או מוזר אחר, אני לא יודע לומר". בסקיי ניוז ציינו כי בשנה שעברה פנו בסקוטלנד יארד לאותו שכן ושאלו אותו על החשוד הגרמני, מבלי לחשוף בפניו אז את חשדותיהם.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
  

פרט נוסף וחשוב שחשפה אמש המשטרה הבריטית הוא העובדה שהחשוד קיים שיחת טלפון ביום היעלמותה של מדלן, 3 במאי 2007, וממש לפני שהיא נעלמה (ההערכה היא, לפי הדיילי מייל, שהיא נעלמה בין 21:10 ל-22:00). לפי המשטרה הבריטית, החשוד קיבל שיחת טלפון בשעה 19:32 כאשר שהה באזור פראיה דה לוז. השיחה נמשכה כחצי שעה.

 

ההורים: "רוצים את האמת כדי למצוא שלווה"

בצעד שהשוטרים עצמם כינו נדיר ביותר, הם חשפו את מספרי הטלפון הפורטוגליים מאותה שיחה, וגם את מספרי לוחיות הזיהוי של שני כלי הרכב ששימשו את החשוד. הם קראו לכל מי שיש לו מידע כלשהו בנוגע להם ליצור קשר עם החוקרים.

 

"אולי אתם מודעים לחלק מהדברים שהוא עשה, אולי הוא התוודה בפניכם בקשר להיעלמותה של מדלן", אמר אמש מרק קרנוול, חוקר בכיר במשטרת בריטניה. "יותר מ-13 שנים חלפו, אולי חל שינוי בלויאליות שלכם. האיש הזה בכלא... זה הזמן להיחשף".

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הבוקר התייחסו להתפתחות הדרמטית בחקירה הוריה של מדלן. בהודעה שפורסמה מטעמם נמסר כי הם מברכים על ההתפתחות שאותה כינו דרמטית, ושהם מבקשים להודות לשוטרים. "כל מה שתמיד רצינו היה למצוא את מדלן, לחשוף את האמת ולהביא את אלו שאחראים לדין".

 

למרות שכאמור הרשויות הגרמניות חוקרות את המקרה כרצח, ההורים מסרבים לפי שעה לוותר על תקוותם למצוא את מדלן, שכיום אמורה להיות בת 17, בחיים. "לעולם לא נוותר על התקווה למצוא את מדלן בחיים, אבל לא משנה מה תהיה התוצאה, אנחנו צריכים לדעת את האמת כדי למצוא שלווה".


פורסם לראשונה 04/06/2020 13:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
פריצת דרך בחקירה. מדלן מקאן
צילום: EPA
מומלצים