שתף קטע נבחר

הונג קונג אישרה: 3 שנים בכלא למי שיבזה את המנון סין

בצעד נוסף שמדאיג את הפרו-דמוקרטים בעיר האוטונומית-למחצה קבע בית המחוקקים, הנתון להשפעת בייג'ינג, כי מי שיבזה את המנון סין גם יספוג קנס כבד. האופוזיציה החרימה את ההצבעה, חבר אחד פיזר דשן מסריח. אלפים הפרו את האיסור לציין 31 לטבח טיאננמן, שוטרים ירו גז מדמיע

בית המחוקקים של הונג קונג אישר בצהריים (יום ה') חוק שנוי במחלוקת האוסר לבזות את ההמנון הלאומי של סין. החוק אושר לא לפני שמחוקקים פרו-דמוקרטים מהאופוזיציה ניסו לשבש את ההצבעה, ואחד מהם אף פיזר על השטיח של בית המחוקקים חומר דישון מסריח שאילץ את חברי הבית להתפזר ולקטוע את הישיבה לזמן מה.

 

העימות ההיסטורי בהונג קונג – סיקור נרחב:

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הונג קונג הצבעה על החוק נגד ביזוי המנון סין חבר פרלמנט פיזר חומר מסריח (צילום: AFP)
מנקים את השטיח בבית המחוקקים אחרי פיזור החומר המסריח(צילום: AFP)

הונג קונג הצבעה על החוק נגד ביזוי המנון סין חבר פרלמנט פיזר חומר מסריח (צילום: AFP)
ההצבעה בהונג קונג, היום(צילום: AFP)

החוק אושר ברוב של 41 תומכים מול מתנגד אחד בלבד, אבל רוב המחוקקים הפרו-דמוקרטים החרימו את ההצבעה במחאה. יצוין כי רק מחצית מ-70 המושבים בבית המחוקקים מוחזקים על-ידי חברים הנבחרים על-ידי הציבור הרחב, ואילו השאר נבחרים על-ידי ועדות מיוחדות המורכבות מאישים התומכים באופן עקבי במועמדים המועדפים על המשטר בבייג'ינג.

 

המחנה הפרו-דמוקרטי רואה בחוק החדש הפרה של חופש הביטוי והחירויות הנרחבות-יותר שיש לתושבי העיר האוטונומית-למחצה בהשוואה לתושבי שאר עריה של סין. המחוקקים תומכי המשטר בבייג'ינג, הנהנים מרוב בבית המחוקקים, טוענים מנגד שהחוק נחוץ כדי שתושבי הונג קונג יפגינו את הכבוד הראוי להמנון.

 

לפי החוק החדש, מי שיורשע בביזוי מכוון של ההמנון עשוי להישלח לשלוש שנות מאסר ולספוג קנס בסך של עד 50 אלף דולר הונג-קונגי (6,450 דולר אמריקני).

 

דקת דומייה לטיאננמן

קודם לכן, כאמור, הופסק לזמן מה הדיון בבית המחוקקים אחרי שחברי אופוזיציה פתחו במחאה ואחד מהם פיזר חומר מסריח. המחוקק, ריי צ'אן, גם הניף שלט שעליו נכתב: "משטר רצחני מסריח ל-10,000 שנה". נשיא בית המחוקקים, אנדרו לאונג, כינה את המעשים "התנהגות ילדותית ובלתי-אחראית". הוא קיצר את הדיון והקדים את ההצבעה.

הונג קונג הצבעה על החוק נגד ביזוי המנון סין מחאת חברי הפרלמנט הפרו דמוקרטים (צילום: AP)
מחאת הפרו-דמוקרטים בבית המחוקקים(צילום: AP)

הונג קונג הצבעה על החוק נגד ביזוי המנון סין חבר פרלמנט פיזר חומר מסריח (צילום: AFP)
"התנהגות ילדותית". מנקים אחרי שהדיון נעצר(צילום: AFP)

אישור החוק השנוי במחלוקת, נזכיר, בא שבוע אחרי שהקונגרס הלאומי של סין – מעין פרלמנט שמשמעותו טקסית בעיקרה – אישר רשמית להחיל על הונג קונג חוק ביטחון לאומי חדש, שבמסגרתו עשויות סוכנויות המודיעין והביטחון הסיניות להקים שלוחות בתוך העיר. המשטר בבייג'ינג נקט את הצעד הזה כשברקע חודשים ארוכים של הפגנות פרו-דמוקרטיות בהונג קונג, שם תושבים טוענים זה שנים כי המשטר הסיני מכרסם באוטונומיה שלהם ומקצץ את החירויות שמהן היו אמורים ליהנות לפי הסכם ההחזרה של הונג קונג מבריטניה לשליטת סין ב-1997.

 

מתנגדי החוק האוסר לבזות את המנון סין רואים בחוק הזה עוד סימן להידוק השליטה של המשטר הסיני בהונג קונג. בייג'ינג החלה לקדם את החוק הזה אחרי שבשנת 2015 שרקו אוהדי כדורגל בהונג קונג שריקות בוז בזמן ההמנון הסיני. גם בספטמבר שעבר, במהלך משחק בין הונג קונג לאיראן במוקדמות המונדיאל, ביזו אוהדים פרו-דמוקרטים את המנון סין, כשקראו בוז והפנו את גבם למגרש בזמן נגינתו. התאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א קנסה לאחר מכן את התאחדות הכדורגל של הונג קונג בשל המעשה.

הונג קונג הצבעה על החוק נגד ביזוי המנון סין חבר פרלמנט פיזר חומר מסריח (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הונג קונג הצבעה על החוק נגד ביזוי המנון סין חבר פרלמנט פיזר חומר מסריח (צילום: AP)
(צילום: AP)

הישיבה בבית המחוקקים של הונג קונג היום נערכה ביום השנה ה-31 לדיכוי האלים של המחאה הפרו-דמוקרטית בכיכר טיאננמן בבייג'ינג, ולפני תחילת הדיון היום קיימו מחוקקים פרו-דמוקרטים דקת דומייה. על שולחנותיהם הם הציבו שלטים שעליהם נכתב: "אל תשכחו את 4 ביוני, לבבותיהם של האנשים לעולם לא ימותו".

  ()

אף שמשטרת הונג קונג אסרה הפעם על פעילים לקיים אירוע זיכרון מרכזי לזכר קורבנותיו של טבח טיאננמן, אלפים הפרו בצהריים (שעון ישראל) את הוראתה, עקפו מחסומים והתאספו בפארק ויקטוריה כדי להדליק נרות ולכבד את זכר ההרוגים בדקת דומייה. האיסור השנה הוא הפעם הראשונה מאז האירועים ב-1989 שנאסר לקיים את הטקס.

הונג קונג אזכרה ל טבח טיאננמן למרות איסור הרשויות סין (צילום: EAP)
זוכרים את טיאננמן בהונג קונג, היום, למרות האיסור(צילום: EAP)

הונג קונג אזכרה ל טבח טיאננמן למרות איסור הרשויות סין (צילום: רויטרס)
המתאספים בפארק ויקטוריה(צילום: רויטרס)

הרשויות הסבירו את האיסור בצורך לשמור על ריחוק פיזי כדי למנוע התפשטות מחודשת של נגיף הקורונה, אבל הפעילים למען הדמוקרטיה טוענים כי מדובר בתירוץ. אף שבתחילה לא עשתה היום המשטרה דבר כדי למנוע מהם פיזית להתאסף, אחר הצהריים (שעון ישראל) דווח כי משטרת הונג קונג החלה לפזר גז מדמיע כדי לסלק פעילים שהתאספו לציין את זכר טיאננמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מנקים בבית המחוקקים, היום
צילום: AFP
מומלצים