שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

"פאקינג ניגר": הקללה הגזענית אחרי רצח הצעיר השחור

עדות מטלטלת בבית המשפט בארה"ב: אחד הנאשמים ברצח אמאד ארברי, שנורה למוות על-ידי 3 גברים לבנים כשיצא לרוץ, טען כי אחרי הירי עמד היורה טרוויס מקמייקל מעל גופתו ושחרר קללה גזענית. עד כה טענו היורים להגנתם: "חשבנו שהוא פורץ". נציגי התביעה: "הם צדו אותו והוציאו להורג"

התפתחות משמעותית חלה הערב (יום ה') בפרשת רצח הצעיר השחור אמאד ארברי בג'ורג'יה, שעלתה לכותרות בחודש שעבר, שבועות אחדים לפני פרשת מותו של ג'ורג' פלויד המסעירה בימים אלה את ארה"ב. עד מטעם התביעה חשף הערב כי לדברי וויליאם בראיין, אחד משלושת הגברים הנאשמים ברצח ארברי, לפני הגעת השוטרים לזירה עמד טרוויס מקמייקל, מי שירה בפועל בצעיר השחור, מעל גופתו, ופלט את הקללה הגזענית "פאקינג ניגר". העדות הזו צפויה להגביר את הטענות נגד הנאשמים ברצח כי מאחורי המעשה היה מניע גזעני, וכי לא היה זה ניסיון תמים לתפוס חשוד בפריצה.

 

תיעוד ירי אמאד ארברי צעיר שחור נורה למוות ג'ורג'יה ארה
ארברי קורס על הכביש אחרי הירי בפברואר

הירי בארברי, נזכיר, התרחש ב-23 בפברואר, אבל במשך שבועות ארוכים איש לא נעצר בפרשה. לפי טענת משפחתו של ארברי, הצעיר בן ה-25 נורה בשעה שבסך הכול יצא לריצה ברחובות העיירה ברונסוויק. שני הנאשמים הראשיים בירי בארברי, האב והבן גרגורי וטרוויס מקמייקל, טענו אחרי האירוע כי רדפו אחריו משום שחשבו שהוא החשוד שביצע שורת פריצות באזור באותם ימים. רק בחודש מאי, שלושה חודשים אחרי הירי הקטלני, נכנסו רשויות אכיפת החוק לפעולה, כשברשת צץ לפתע סרטון בן 37 שניות שצולם בטלפון סלולרי ותיעד את המעשה.

 

בסרטון שנחשף נראה ארברי רץ בצד כביש דו-סיטרי, כשמלפנים, בנתיב הימני, עומד רכב מסחרי. ליד מושב הנהג עמד טרוויס מקמייקל בן ה-34 ובחלקו האחורי של הרכב ניצב אביו בן ה-64 גרגורי. כשארברי ניסה לעקוף את הרכב פרץ עימות בינו לבין הבן טרוויס, ובמהלכו ירה בו טרוויס שלוש פעמים. הצעיר השחור נראה קורס על הכביש, והוא מת מפצעיו. האב גרגורי טען בהסבריו למשטרה כי כשעמד בחצר ביתו ראה את ארברי רץ במהירות ברחוב, וכי הוא נראה לו בעל מראה דומה לזה של אדם שתועד במצלמת אבטחה באחת הפריצות האחרונות באזור. גרגורי העיד שהוא ובנו מיהרו להצטייד בכלי נשק ויצאו לתפוס אותו. אז אירע הירי הקטלני.

ארה
רק יצא לרוץ. אמאד ארברי(צילום: רויטרס)

ארה
מפגינים אחרי הרצח בג'ורג'יה(צילום: רויטרס)

חודשיים וחצי עברו מאז אירוע הירי מבלי שהאב והבן ייעצרו, ורק לפני שלושה שבועות הודיעו הרשויות כי השניים נעצרו ומואשמים ברצח ובתקיפה בנסיבות חמורות בעקבות הסרטון שנחשף. גרגורי, יש לציין, הוא בעצמו קצין משטרה לשעבר וחוקר לשעבר במשרד התובע המחוזי. שני תובעים כבר פסלו את עצמם מהעיסוק בתיק בשל קשריהם עם מקמייקל האב. כשבועיים אחרי מעצרם של האב והבן נעצר גם וויליאם "רודי" בראיין, שהשתתף במרדף וצילם את האירוע.

ארה
הנאשמים ברצח, טרוויס וגרגורי מקמייקל(צילום: רויטרס)

ארה
גרפיטי לזכר ארברי בטקסס(צילום: AP)

הערב אמר ריצ'רד דיאל, סוכן מיוחד בלשכת החקירות של ג'ורג'יה, כי בראיין העיד בפני החוקרים שאחרי הירי, כשארברי היה מוטל על הקרקע, ולפני הגעת השוטרים, עמד טרוויס מקמייקל מעל גופתו של ארברי ופלט לעברו את הקללה הגזענית "פאקינג ניגר". בעדותו בבית המשפט הדגיש דיאל כי ארברי אכן יצא בסך הכול לרוץ להנאתו, וכי חבריו של הצעיר אישרו שהוא נהג לצאת לרוץ לעתים קרובות. התובע המיוחד ג'סי אוונס אמר בדיון בבית  המשפט – שנועד לבחון אם יש די ראיות כדי להעמיד את השלושה לדין – כי שלושת הגברים "רדפו אחרי ארברי, צדו אותו ולבסוף הוציאו אותו להורג".

 

דיאל סיפר שיש לו ראיות מהרשתות החברתיות וממקורות נוספים שטרוויס מקמייקל השתמש בקללות גזעניות גם בעבר. כך למשל כששירת במשמר החופים אמר לאחד מחבריו שהוא אוהב את עבודתו "כי אני על הסירה ושם אין ניגרז (אותו כינוי גנאי לשחורים) בשום מקום". עוד העיד דיאל כי בטלפון של הנאשם בראיין גילו החוקרים כמה טקסטים שכללו הערות גזעניות מבזות, וכי הוא מאמין שדעה קדומה גזענית מילאה תפקיד בהחלטתו של בראיין להצטרף למרדף אחרי ארברי.

 

סרטון חדש: ברך על עצור שחור בפלורידה

הדיון הערב בבית המשפט מגיע כמובן כשברקע ארה"ב סוערת בעקבות מותו של העצור השחור ג'ורג' פלויד בידי השוטר הלבן דרק שובין, שדרך על צווארו ולא חדל אף שקרא שוב ושוב "אני לא נושם". מותו של פלויד והמהומות שבאו בעקבותיו מובילים בימים האחרונים לחשיפת עוד ועוד אירועים מפוקפקים למדי הקשורים בהתנהלות המשטרה כלפי שחורים.

 

ארה
המעצר בפלורידה שהוביל להשעיית השוטר

היום נודע כי שוטר מסרסוטה שבפלורידה הוצא לחופשה כפויה בעקבות הגילוי שהניח את ברכו על צווארו של גבר שחור אזוק שבוע לפני האירוע שבו מת פלויד. כמו המקרה של פלויד, גם המקרה הזה תועד בסרטון שצילם עובר אורח. בסרטון נראים שני שוטרים עוצרים את פטריק קרול בן ה-27 ב-18 במאי. הם עצרו אותו באשמה של תקיפת אישה: לפי הטענה הוא משך אותה בשיער, היכה אותה וזרק אותה לקרקע.

 

בסרטון נראה אחד השוטרים מניח את ברכו על צווארו של קרול כשהוא שוכב ופניו לכיוון המדרכה. שוטר אחר נראה מהדק את האזיקים סביב ידיו מאחורי גבו. שוטר שלישי עמד בסמוך. עובר האורח שצילם את הסרטון צעק לשוטר שלא להניח את הברך על צווארו של קרול.

ארה

ארה

משטרת סרסוטה מסרה היום כי לא ידעה שהשוטר דרך על צווארו של העצור עד שביום שני השבוע תויגה בשיתופים של הסרטון ברשתות החברתיות. "הטלה של הברך על צווארו של עצור היא לא משהו שאנחנו מלמדים לעשות", אמר סגן מפקד משטרת סרסוטה, פטריק רובינסון. "זה לא משהו שאנחנו מתירים וזה לא משהו שאנחנו עומדים מאחוריו".

  (צילום: AFP PHOTO / Facebook / Darnella Frazier,gettyimages)
(צילום: AFP PHOTO / Facebook / Darnella Frazier,gettyimages)

פרשה חדשה צצה גם בעיר טקומה שבמדינת וושינגטון: המושל ג'יי אינסלי וראש העיר טקומה ויקטוריה וודרדס הודיעו כי ידרשו חקירה מלאה בנוגע למותו של מנואל אליס, שמת ב-3 במרץ אחרי שנאזק ורותק לקרקע על-ידי שוטרים בעיר. נתיחת גופתו על-ידי נציגי הרשויות קבעה שהוא מת מתשניק, כלומר חנק, שנגרם מכוח פיזי שהופעל עליו. בהקלטה ברשת הקשר המשטרתית מאותו הלילה נשמע אליס קורא: "אני לא נושם" – אותה קריאה שהשמיע ג'ורג' פלויד לפני מותו.

 

יצוין כי לפי גורמים ברשויות, לפני מעצרו נראה שאליס סובל מהזיות. הוא תקף אישה וכששוטרים שאלו אותו מה הוא עושה הוא תקף גם אותם. השוטרים נזקקו לתגבורת כדי לעצור אותו. שניים מהשוטרים שהיו מעורבים במעצר הם לבנים, אחד שחור ואחר אסייתי. אחרי האירוע הם הוצאו לחופשה, כפי שמורה הפרוטוקול, אבל אחר כך הם שבו לתפקידם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אמאד ארברי. גם הצלם נעצר
צילום: רויטרס
מומלצים