שתף קטע נבחר

תאונת האימונים בצאלים: הסא"ל חצה קו ירי ללא תיאום - ונורה

צה"ל פרסם את ממצאי התחקיר הראשוני של תאונת האימונים בצאלים אתמול, שבמהלכה נפצע קשה מירי סגן-אלוף אביחי מור יוסף: "נפצע מירי לוחם מתרגל כשחצה קו ירי ללא תיאום עם הכוח שירה מתוך המבנים". לא נמצאו ליקויים בהתנהלות הכוח. הערב השתפר מצבו של הקצין והוא מוגדר בינוני

 

 

 

בעוד שמצבו של קצין צה"ל, סגן-אלוף אביחי מור יוסף, שנפצע קשה אתמול (יום ד') מירי באימון צבאי בצאלים משתפר ופציעתו מוגדרת עתה בינונית, פרסם הערב (יום ה') צה"ל את ממצאי התחקיר הראשוני שממנו עולה כי הקצין חצה קו ירי ללא תיאום עם הכוח שפתח באש. עם זאת, מהתחקיר לא עלה כי נמצא ליקוי בפעילות הכוח.

 

לפי אחת העדויות שנחקרת, אחד החיילים בכוח הבחין בקצין חוצה את קו הירי. הוא צעק "חדל" - אך ככל הנראה סגן-אלוף מור יוסף לא שמע אותו. כמו כן, לפי עדויות של חיילים - הקצין הקפיד יתר על המידה על הוראות הבטיחות בהכנות המקדימות ואמר לפני התרגיל כי הוא "רוצה שכולם יהיו כך על הרגליים גם בתום התרגיל".

 

הקצין בנפצע בתאונת אימונים לאחר הניתוח בסורוקה (צילום: הרצל יוסף)
הקצין שנפצע בבית החולים(צילום: הרצל יוסף)

חיילים מתאמנים בסיס צאלים לחימה בשטח בנוי (צילום: חיים הורנשטיין)
חיילים מתאמנים בבסיס צאלים (צילום: חיים הורנשטיין)

בצה"ל אמרו כי בתחקיר, שנערך על-ידי מפקד קורס מפקדי הפלוגות והגדודים תת-אלוף גל שוחמי, התברר כי "במהלך תרגיל פלוגתי 'רטוב', כחלק מסדרת האש של קורס מפקדי פלוגות, מנהל התרגיל (מפקד צוות בקורס) נפגע מירי לוחם צה"ל מתרגל כשחצה קו ירי ללא תיאום עם הכוח שירה מתוך המבנים. נסיבות אי התיאום נמצאות בבדיקה. התרגיל נעצר באופן מיידי והפצוע קיבל טיפול רפואי ראשוני בשטח - משם פונה במסוק לקבלת טיפול רפואי בבית חולים.

 

תא"ל שוחמי הוסיף: "נכון לעת הזו, בהתחשב בכך שהתחקיר התקיים ללא הקצין שנפצע, עולה כי חציית מנהל התרגיל את קו התיאום היא הגורם הישיר לתאונה. עובדות אלו יתבררו בהמשך עם הקצין ברגע שיחלים. עד כה עלה כי ההכנות לאימון היו תקינות ואף מחמירות כנדרש באימונים מסוג זה, וכי הכוח ובעלי התפקידים היו כשירים לביצוע תפקידם".

 

שי סימן טוב ()
אל"מ שי סימן טוב, שנפצע בצוק איתן, עם הצוות הרפואי

הקצין שנפצע: "רוצה לחזור לאימונים בהקדם"

מפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק, הנחה על הקמת צוות תחקיר מומחים בראשות קצין חי"ר וצנחנים ראשי, תת-אלוף דן גולדפוס. כמו כן, הוחלט כי ביום ראשון הקרוב יתקיים עוצר אימונים כללי ויבוצע יום למידה בכלל היחידות בצה"ל לטובת חידוד נהלי הבטיחות.

 

מוקדם יותר היום ביקר מפקד פיקוד ההכשרות והאימונים, אלוף מוטי ברוך את סגן-אלוף מור יוסף, שאמר כי הוא מתאושש ומתחזק. הוא הביע תקווה שלפיה הוא יוכל "לחזור לאימונים בהקדם". אלוף ברוך השיב: "אנחנו פה איתך לאורך כל הדרך"

 

מפקד פיקוד ההכשרות והאימונים, אלוף מוטי ברוך אמר בשיחתו עם סגן-אלוף אביחי מור יוסף שהוא שמח לראות שמצבו משתפר. האלוף אמר שהאירוע יתוחקר ושנפיק את הלקחים על מנת לפעול ולמגר תאונות אימונים נוספות בעתיד, והוסיף: "אנחנו פה איתך, לאורך כל הדרך".

 

אל בית החולים סורוקה בבאר שבע הגיע גם אלוף-משנה שי סימן טוב, שנפצע ב"צוק איתן". הוא סיפר לקצין הפצוע כי במיטה שבה הוא שוכב - גם הוא שכב לפני כשש שנים אחרי שנפצע. אל"מ סימן טוב הוסיף: "הגעתי כדי להראות לך שעל אף כל משבר, אפשר וניתן למצוא את הכוחות להשתקם ולחזור לתרום ולהיתרם למען ביטחון ישראל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
הקצין בבית החולים
צילום: הרצל יוסף
מומלצים