שתף קטע נבחר

גרמניה: נבדק אם החשוד ברצח מדלן מקאן חטף ילדה נוספת

פרשת היעלמותה של מדלן מקאן מסתעפת, ובגרמניה בודקים אם החשוד ברצח של הילדה הבריטית בפורטוגל ב-2007 מעורב גם בהיעלמותה של הילדה אינגה גהריקה מיער בגרמניה, שמונה שנים לאחר מכן

  (צילום: AP, Polizei Sachsen-Anhalt)
לא היה לו אליבי. החשוד כריסטיאן ברוקנר והילדה אינגה גהריקה(צילום: AP, Polizei Sachsen-Anhalt)

חקירת רצח הילדה הבריטית מדלן מקאן מסתעפת: הרשויות בגרמניה פתחו מחדש חקירה ארוכת שנים בנוגע להיעלמותה של ילדה אחרת, ובודקות אם הפדופיל הגרמני שלפי חשדן חטף ורצח את מדלן מקאן בת השלוש בפורטוגל ב-2007, היה מעורב גם בהיעלמותה של אינגה גהריקה בת החמש, ביער בגרמניה בשנת 2015.

 

החשוד הגרמני, שבתקשורת במדינה לא זיהו אותו בשמו המלא אך לפי התקשורת הבריטית מדובר בכריסטיאן ברוקנר בן ה-43, מרצה כעת מאסר בגרמניה על עבירות סמים. בשנה שעברה הוא הורשע גם באונס תיירת בריטית בפורטוגל (כשנתיים לפני היעלמותה של מדלן ובאותו אזור) ונגזרו עליו שבע שנות מאסר, אך הוא מערער על העונש הזה. בצהובון הבריטי "דיילי מייל" ציינו כי כיוון שכבר ריצה זמן רב ממאסרו על עבירות סמים, והדיון על ערעורו בנוגע להרשעה באונס עדיין נמשך, ישנה אפשרות שישתחרר בקרוב.

  (צילום: AP, Polizei Sachsen-Anhalt)
הלכה לאסוף עצים למדורה ונעלמה. אינגה(צילום: AP, Polizei Sachsen-Anhalt)

היום (ו') דיווחה סוכנות הידיעות הגרמנית dpa, מפי גורמי אכיפת חוק בעיר שטנדאל שבמדינת המחוז סקסוניה-אנהלט, כ-100 ק"מ מערבית לברלין, כי הם בודקים אם לאותו חשוד יש קשר להיעלמותה של אינגה גהריקה ביער סמוך, ב-2 במאי 2015.

 

לפי הדיווחים בגרמניה, גהריקה נעלמה בזמן שמשפחתה נפשה בדירה בתוך היער. היא נכנסה לעומק היער כדי לחפש עצים למדורה, ומאז עקבותיה נעלמו. החיפושים הנרחבים אחריה לא צלחו, ובתקשורת המקומית היו אף שהשוו את המקרה שלה להיעלמותה של מדלן מקאן.

 

בתקשורת הגרמנית לא פורסמה הסיבה שבגינה ברוקנר חשוד כעת גם במעורבות בהיעלמותה של אינגה, אך באותה עת, 2015, הוא התגורר במרחק של כ-100 ק"מ מהיער שבו נעלמה הילדה, בעיירה בשם נויווגרסלבן. לפי הצהובון הבריטי "דיילי מייל", בביתו של ברוקנר נמצאו תכנים פורנוגרפיים-פדופיליים, והוא לא היה יכול להציג אליבי ליום שבו היא נעלמה.

בריטניה ה ילדה מדלן מקאן (צילום: EPA)
הגרמנים מעריכים שאינה בין החיים. מדלן מקאן(צילום: EPA)

החקירה החדשה מגיעה יומיים בלבד לאחר חשיפת ההתפתחות הדרמטית בפרשת היעלמותה של מדלן מקאן בפורטוגל, ב-3 במאי 2007, פרשה שהסעירה את בריטניה שנים ארוכות, וזכתה לכותרות ברחבי העולם. מקאן, נזכיר, נעלמה כשבוע לפני יום הולדתה הרביעי. הוריה אמרו שהיא נעלמה אחרי שהם השכיבו אותה לישון עם האחים התאומים שלה בדירת הנופש והלכו לאכול עם חברים במסעדה סמוכה.

 

במשך השנים פורסמו דיווחים רבים על "פריצת דרך" בתעלומת היעלמותה של הילדה, ולמשטרה הגיעו אלפי דיווחים של אנשים ברחבי העולם שהיו משוכנעים שראו את מדלן. לתקופה מסוימת אפילו הוריה של הילדה נחשדו במעורבות בהיעלמותה, אך החשד הזה הוסר בהמשך. אף ש-600 שמות של חשודים פוטנציאליים עלו במהלך השנים, שלשום הכריזו בסקוטלנד יארד כי הפעם מדובר ב"התפתחות משמעותית" בחקירה. גרמניה חוקרת את מעשיו של ברוקנר כחשד לרצח, אך בבריטניה מתעקשים בינתיים להגדיר את החקירה כחקירת היעלמות.

 

אתמול נחשפו פרטים חדשים לגבי עברו הפלילי הרב של ברוקנר, והתברר שלחובתו 17 הרשעות, ושכבר בנעוריו הוא תקף מינית ילדות קטנות. ב"דיילי מייל" הפנו אצבע מאשימה לעבר משטרת פורטוגל על שברוקנר בן ה-43 לא נכלל ברשימת 600 החשודים האפשריים בהיעלמותה של מקאן אף שהיה לו עבר פלילי עשיר, בכלל זה בתקיפת ילדים, ואף שעזב את אתר הנופש פראיה דה לוז, שבו נעלמה מקאן, זמן קצר אחרי היעלמותה.

חיפושים אחרי מדלן מקאן ב פראיה דה לוז ב פורטוגל ב 2007 (צילום: mct)
החיפושים אחר מדלן מקאן בפורטוגל, 2007(צילום: mct)

ב"דיילי מייל" ציינו כי הבלש הפורטוגלי השנוי במחלוקת שהוביל את חקירת ההיעלמות בראשיתה, גונסלו אמרל, הודה ששלל ב-2008 את האפשרות שברוקנר הוא שהעלים אותה, ולדבריו האסיר הגרמני הוא רק "שעיר לעזאזל".

 

בתקשורת הבריטית, ציינו כי החשד לגבי ברוקנר התעורר לראשונה ב-2017, עשור לאחר היעלמותה של מדלן. לפי הדיווחים, הוא עצמו עורר את החשד הזה, כאשר שתה עם חבר בפאב בגרמניה ואמר לו ש"הוא יודע הכול" על חטיפתה של מדלן, לאחר שבטלוויזיה במקום הופיעה תמונתה במסגרת תוכנית על היעלמותה. הוא הציג לאותו חבר גם סרטון שבו הוא נראה אונס אישה, והחבר דיווח על כך למשטרה.

 

לפי החשד ברוקנר, שכשמדלן נעלמה היה בן 30, התגורר מעת לעת באזור הנופש פראיה דה לוז בין 1995 ל-2007, שנת היעלמותה של מדלן. את כספו עשה אז בדרכים לא חוקיות, כשלפי החשד הוא פרץ לבתי מלון ולדירות נופש ומכר סמים. הוא עבד גם בענף התיירות בעיירה הסמוכה לאגוס.

מתחם הנופש שממנו נעלמה מדלן מקאן ב מאי 2007 ב פראיה דה לוז ב פורטוגל (צילום: mct)
מתחם הנופש שממנו נעלמה מדלן (צילום: mct)

כריסטיאן הופה, מהמשטרה הפדרלית בגרמניה, אמר שלשום בראיון לאחת מתוכניות הטלוויזיה בארצו כי בין היתר נבדק החשד שהוא פרץ למתחם הנופש שבו הייתה מדלן, Ocean Club, וחטף אותה. במשטרה הגרמנית רמזו לאפשרות קיומם של חשודים נוספים, או לפחות עדי מפתח. "יש סיבה להניח שישנם אנשים אחרים, מלבד החשוד, שלהם מידע קונקרטי על השתלשלות הפשע ואולי גם על המקום שבו הגופה הושארה", נמסר.

 

במשטרה הבריטית חשפו את פרטי שני כלי הרכב שבהם השתמש החשוד באזור הנופש הפורטוגלי בתקופת היעלמות מדלן, ואן של פולקסוואגן ומכונית יגואר. הבעלות ברישומים הגרמניים של הרכב השני, היגואר, הועברה לאדם אחר יום לאחר שמדלן נעלמה, אף שההערכה היא כי הרכב היה אז עדיין בפורטוגל. שני כלי הרכב נמצאים כעת ברשות המשטרה הגרמנית ולפי הדיווחים באחד מהם נמצאה ראיה שקושרת את החשוד לעבירה כלשהי, אם כי לא צוין מהי.

 

ברשת "סקיי ניוז" דיווחו כי ברוקנר התגורר באזור פראיה דה לוז בבית מוזנח וישן ששכר על גבעה סמוך לחוף שבו מדלן ומשפחתה בילו בחופשתם ב-2007. לפי הרשת הבריטית, הוא עזב את הדירה הזו שנה לפני היעלמותה של מדלן – אך נשאר באזור. לפי "דיילי מייל", הוא עבר להתגורר בוואן שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, Polizei Sachsen-Anhalt
ברוקנר החשוד והילדה הגרמנייה אינגה גהריקה
צילום: AP, Polizei Sachsen-Anhalt
מומלצים