שתף קטע נבחר

על רקע נתוני הקורונה: פתיחת הרכבת שוב בספק

גורמים בכירים אמרו כי אין מתווה מוסכם לחידוש תנועת הרכבות ביום שני. שרים בכירים אמרו כי נתניהו זעם על שרת התחבורה רגב שהכריזה על פתיחת הרכבת בלי להתייעץ איתו ועם המל"ל. רגב הנחתה לבחון הזמנת כרטיסים באפליקציה

פתיחת הרכבת מחדש שתוכננה ליום שני הקרוב עלולה להידחות בגלל הנתונים המצביעים על התפשטות נגיף הקורונה. משרד התחבורה מציע להזמין מראש כרטיסים באמצעות אפליקציה וכך לפקח על מספר הנוסעים. יישום פתרון זה עשוי לדחות את פתיחת הרכבת ליום רביעי לכל המוקדם.

חיטוי וניקויון בתחנות ורכבות ישראל למניעת התפשטות נגיף הקורונה (צילום: רכבת ישראל)
חיטוי תחנת רכבת(צילום: רכבת ישראל)
 

שרים בכירים בקבינט קורונה אומרים שבהחלט שוקלים לדחות את פתיחת הרכבת וכי ראש הממשלה בנימין נתניהו כעס על שרת התחבורה מירי רגב שהכריזה על פתיחת הרכבת בלי דיון איתו ועם המל"ל.

 

גורמים בכירים אמרו שאין מתווה מוסכם בין משרדי הבריאות והתחבורה ועל רקע אי ההסכמות תיתכן דחייה נוספת בחידוש תנועת הרכבות. לגבי תחילת הטיסות אומרים הגורמים שאין עוד הסכמות בדיונים על מתווה. פקיד בכיר אומר: ההבנה היא שאם נטעה בנושא הזה - לא תהיה אפשרות לתקן לאחור.

 

המל"ל עדיין לא אישר את הפעלת הרכבת המתוכננת ליום שני וגם משרד התחבורה לא פרסם לציבור את מודל ההפעלה. השרה רגב הנחתה את רכבת ישראל לאתר פתרונות, שיאפשרו פיקוח על כמות הנוסעים שיגיעו לרכבת. הפתרון המסתמן הוא הזמנת כרטיסים מראש לכל נוסע באמצעות אפליקציה. במהלך היממה הקרובה יסוכם הנושא וייתכן שבעקבות הצורך בהיערכות למתן שירות לנוסעים תידחה הפעלת הרכבת ליום רביעי.

 

במסגרת אסטרטגיית היציאה מהמשבר בתחבורה הציבורית תוכנן שהרכבת תשוב לפעילות ב-17 במאי. אחר כך הוחלט לשנות את תאריך היעד ל-1 ביוני, אך בהמשך סוכם בהחלטת שר הבריאות יולי אדלשטיין, שרת התחבורה מירי רגב וגורמי המקצוע כי הדבר יקרה ב-8 ביוני.

 

ביום חמישי התכנסו אנשי המל"ל וגורמי המקצוע במשרדי התחבורה והבריאות ובעודם דנים במתווה הפתיחה של הרכבת הודיעו שרי התחבורה והבריאות מירי רגב ויולי אדלשטיין על פתיחת הרכבת, כפי שתוכנן ביום שני. ההודעה פורסמה כשבאותה השעה ניטש ויכוח על מועד הפעלת הרכבת ואופן הפעלתה. לכן, חרף הצהרות שרי הבריאות והתחבורה, פתיחת הרכבת עדיין לא סוכמה רשמית.

 

גם אם תחודש תנועת הרכבות לא ברור אם כל התחנות יופעלו או שתחנות מסוימות יישארו סגורות בגלל עבודות החשמול. עבודות החשמול וכן העבודות לפיתוח מסילת הרכבת המזרחית עלולות לגרום לכך שמסילת טבעת השרון תישאר סגורה. לא ברור עדיין אופן הפעלת קווי הרכבת במסילת הנגב המערבי.

 

רותי גרוס, ראש תחום חטיבת הבריאות במשרד הבריאות, אמרה בדיון בוועדת הכלכלה ביום שלישי שעבר: "אולי נצנן קצת את ההתלהבות. נקיים דיון בחמישי עם המל"ל, האם זה באמת ייפתח. אנחנו רוצים לשמור על הבריאות של הציבור, אם התחלואה תמשיך לעלות - יצא שכרנו בהפסדנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים