שתף קטע נבחר

פרשת השחיתות שמסעירה את הוותיקן

במהלך נדיר עצרו שוטרי הוותיקן איש עסקים בחשד שעשק את הכס הקדוש כשתיווך עסקה לרכישת בניין יוקרה בלונדון, בשווי 200 מיליון דולר. בכירים אחרים כבר הושעו, האפיפיור מגן על השימוש בכספי תרומות הקתולים בהשקעות נדל"ן: "לא לשמור את הכסף במגירה"

משטרת הוותיקן עצרה בסוף השבוע איש עסקים איטלקי בחשד לעבירות של סחיטה, מרמה והלבנת הון במסגרת עסקת נדל"ן מפוקפקת שאותה תיווך ושבה שילם הכס הקדוש, מכספי תרומות הנוצרים הקתולים מרחבי העולם, 200 מיליון דולר עבור בניין יוקרה בלונדון.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

לפי שלטונות הוותיקן, ג'נלואיג'י טורצי נעצר ביום שישי לאחר חקירה. מעצר שכזה נדיר עבור אזרחים איטלקים שאינם עובדים בעיר המדינה הקטנטנה. אם יורשע הוא עלול להישלח לעד 12 שנים בכלא.

  (צילום: EPA)
"לא לשמור את הכסף במגירה". האפיפיור פרנסיסקוס(צילום: EPA)

טורצי הוא האיש הראשון שנעצר במסגרת הפרשה שנחשפה בשנה שעברה ומסעירה מאז את הוותיקן. היא העלתה תהיות באשר לרפורמה הכלכלית שמוביל האפיפיור פרנסיסקוס וחשפה מאבקים פנימיים בתוך הכנסייה, שמתמודדת בשנים האחרונות גם עם שלל האשמות בנוגע לניסיונות טיוח של עבירות מין בילדים מצד כמרים.

 

החוקרים בוותיקן חוקרים חשד לשחיתות בפרשת הקנייה ב-2018 של בניין יוקרה בלונדון, בשכונת צ'לסי היוקרתית, לצורכי השקעה. גורמים המעורים בחקירה חושדים שטורצי, ששימש כמתווך בעסקה מטעם הוותיקן, עשק מהכס הקדוש מיליוני דולרים. ברשת BBC ציינו כי בין היתר נבדק החשד שמחיר העסקה נופח.

 

הפרשה נחשפה לראשונה ב-1 באוקטובר אשתקד, כאשר שוטרי הוותיקן פשטו על משרדי מזכירות המדינה, הגוף שעומד בלב המערך האדמיניסטרטיבי של הכנסייה הקתולית, וכן משרדי הרשות למידע פיננסי, גוף שמפקח על הפעילות הכלכלית בס הקדוש. באותה עת אותו גוף ערך בעצמו חקירה בנוגע לעסקת הנדל"ן המפוקפקת. החוקרים החרימו מהמשרדים מסמכים ומחשבים.

598 (   )
חמישה בכירים כבר הושעו. בזיליקת פטרוס הקדוש בוותיקן( )

עד סוף השבוע הזה, כאמור, איש לא נעצר, אך החקירה הובילה להשעייתם של חמישה פקידים בוותיקן ולהתפטרותם של מפקד המשטרה וסגן ראש הרשות למידע פיננסי. בפברואר האחרון החוקרים פשטו גם על ביתו של כומר שעבד בעת רכישת המבנה בלונדון עם אנשי הכנסייה, ונחשד גם הוא בשחיתות וניצול סמכות לרעה.

 

טורצי לא שימש רק כמתווך בעסקה, אלא קיבל מפקידי הוותיקן סמכות רחבה לניהול המתרחש בתוך המבנה שנרכש בלונדון. בסוכנות הידיעות AP ציינו כי ההערכה היא שכיוון שהוא קיבל סמכות כה רחבה וכעת נעצר, אותם פקידים בכירים בוותיקן יצטרכו גם הם לתת הסברים.

 

האפיפיור פרנסיסקוס ובכירים אחרים בוותיקן הגנו על השימוש בכספי הכנסייה עבור עסקאות נדל"ן, כל עוד הם נעשים באופן הגון. האפיפיור אמר כי הכסף של הכנסייה לא צריך "להישמר במגירה" וכי יש לאפשר להונה לגדול על מנת לעשות בו שימוש למטרות טובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
האפיפיור פרנסיסקוס
צילום: EPA
מומלצים