שתף קטע נבחר

ה"מכונה" להשמדת אויב: זינוק של 50% בייצור המטרות באמ"ן

באגף המודיעין סיימו לפתח את המערכת הטכנולוגית שיודעת להפוך תוך שעות בודדות, בעיקר לזירה הצפונית, אינדיקציה ראשונית למטרה מופללת. כתב ynet ביקר ביחידה המטכ"לית הקטנה שצפויה לאתגר את כמות החימושים של צה"ל: "חיזבאללה יהיה זה שירצה לקצר את ימי הלחימה"

מפעילי המכונה באמ"ן. "הצד השני ירצה לקצר את משך הלחימה"(צילום: דובר צה"ל)

זינוק נרחב בהיקף ייצור המטרות בצה"ל: על רקע התקיפות המיוחסות לישראל בסוריה, בעיקר בשבוע האחרון, באגף המודיעין סיימו בשבועות האחרונים את שלב "ההיתכנות המבצעית", שמהווה חותמת על הפעלתה של מינהלת המטרות המטכ"לית.

 

מתוך מבנה קטן בבסיס מודיעיני במרכז הארץ, עם קצינים צעירים שעורבבו לאותה יחידה מכמה עולמות תוכן ויחידות מודיעיניות שונות, פותחה בשנה האחרונה מכונה ממוחשבת לייצור מסיבי של מטרות אויב.

תהליך השמדת מטרות(צילום: דובר צה"ל)

קצינים באמ"ן ששוחחו עם ynet תיארו מכשיר חכם וחדש לצד יכולת מחקרית אנושית, שהגדיל דרמטית את היקף המטרות לתקיפה, בעיקר בזירה הצפונית: "בחודשיים האחרונים ייצרנו כ-50% יותר מטרות מכמות המטרות שיוצרו בזירה הלבנונית ביחס לתקופות מקבילות בעשור האחרון. זה ישמש אותנו לא רק במלחמה, אלא גם בימי קרב אם יגיעו. חיזבאללה מבין זאת ולכן הוא מכלכל את צעדיו ושוקל כל פעולה נגדנו".

 

לפי הגורמים מאמ"ן, ה"מכונה" החדשה מאפשרת ייצור מלא של מטרה, משלב האינדיקציה הראשונית ועד לשלב ההפללה הסופית וחתימה שלה על ידי שלושה גורמי מודיעין שונים - בתוך שעות בודדות. מלאכה זו, שהתבססה בעיקר על ידי עבודת מחקר אנושית, נמשכה עד לאחרונה, במשך ימים עד שבועות.

 

"מפעל של ממש לייצור מטרות" 

ייצור המטרות גדל להיקף כה גדול, שכבר מוטל ספק ביכולת האש של צה"ל לעמוד "בעומס", ולספק מספיק חימושים להשמדת כלל המטרות. "זה כמו מפעל של ממש לייצור מטרות", תיאר ראש מדור עיבוד בזירת לבנון בחטיבת המחקר, סרן מ'. "המכונה מאטמטת (מלשון אוטומטית, לפי העגה האמנ"ית, י"ז) תהליכים. חוקרים לא יכולים לאחוז תמיד בכל הנתונים".

 

את טבילת האש הראשונה של מינהלת המטרות העבירו באמ"ן במבצע "חגורה שחורה" בנובמבר אשתקד, ביממת ההסלמה לאחר חיסול בכיר הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, בהא אבו אל עטא. צה"ל הפעיל אז את מנגנון חופת האש לתקיפת עשרות פעילי טרור בדרכם לפגע או לשגר רקטות, ונשען בהצלחה על הקצב המוגבר לייצר את המטרות.

 

באמ"ן משתדלים שלא להרחיב על השיטה הטכנולוגית שפותחה בתוך האגף, בניגוד לפיתוחים אחרים שנרכשו בחברות אזרחיות. כן ניתן לומר שהמערכת החכמה מתיכה נתונים על המטרה המתהווה מכלל המקורות, בהם אנושיים, חזותיים, מהאזנות וכדומה, לוקחת בחשבון משתנים נוספים כמו תוואי השטח, מזג האוויר, טווח מהגבול, נוכחות ידועה של אויב סמוך, נזקים אגביים כפגיעה בבלתי מעורבים ועוד, ומכלל המידעים הללו יודעת גם להמליץ על סוג התקיפה והחימוש שיבצע את הפעולה, מהים, מהאוויר, ומהיבשה - אך גם בסייבר.

 

"הצד השני כבר יהיה זה שירצה לקצר את משך הלחימה", הצהיר אחד הקצינים שעומד מאחורי מינהלת המטרות המטכ"לית. "פרצנו את הדרך ויש לנו עוד הרבה עבודה כדי להגיע ליעדים שקבענו, לכן העבודה כאן היא סביב השעון".

 

בדבריו, מתכוון הקצין לדד ליין שקבע ליחידה הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי - תאריך יעד מוגדר להעצמה חסרת תקדים של בנק המטרות המטכ"לי, כאבן דרך קריטית במוכנות הצבא למלחמה בצפון, או במילים של אנשי אמ"ן: "הפיכת מחסנית המטרות של צה"ל למחסן יעדים ענק, שמחולק לפרקים. צריך לזכור שבדרום לבנון יש כמיליון אזרחים, 273 כפרים ובכל בית שלישי שם יש שימוש צבאי של חיזבאללה. הוא מצדו כבר מתחיל להבין שעם כל הכבוד למורדים שהוא ניצח בקוסייר או בקאלמון, צה"ל זה סיפור אחר לגמרי. אין גוף ביטחוני בעולם שמייצר כך מטרות".

 

למרות האופטימיות, כבר ברור שהמיקוד במלחמה הבאה של מינהלת המטרות והיחידות שישתמשו בה לתקיפה יהיה למרכזי הכובד של חיזבאללה, ולא רדיפה אחר כל משגר רקטות לטווחים הקצרים.

 

כך למשל, קציני היחידה יצטרכו לספק את המטרות על מיקומי הטילים המדויקים של חיזבאללה. "זה חוסך לנו תהליך שהמוח היה עושה", סיפר סרן ט', ראש מדור טכנולוגיות מיחידה 8200. "המכונה עושה עכשיו הצלבות שאנחנו היינו רגילים לעשות, ומול זה עדיין נשאר איש המודיעין, החוקר ש'מלטש את היהלום', מדייק את המטרה, ומסדר לה את היגיון התקיפה. המכונה משתפת, ממליצה והאדם נותן לה פידבק. המטרה היא לחשוף את האויב המסתתר".

 

סרן ע', שעומדת בראש צוות מדור יעדים במחלקת המודיעין של פיקוד הצפון, אמרה: "האויב מקשה ואנו מאתגרים אותו. אנחנו לא רק מייצרים מטרות אלא מתחזקים אותן ומתקפים אותן כל פעם מחדש, מזהים פינויים של נכסים כדי שלא יתקפו סתם. המכונה גם מזהה ומתריעה מפני שינויים במטרות כדי לשמרן כרלוונטיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
הקצינים עורבבו מכמה עולמות תוכן
צילום: דובר צה"ל
מומלצים