שתף קטע נבחר

סבא"א: "איראן מנעה כניסת פקחים"; נתניהו: "להטיל סנקציות משתקות"

רה"מ קרא להטיל עיצומים על הרפובליקה האיסלאמית על רקע דו"ח של סבא"א, שבו נכתב שלפקחי הסוכנות לא הותר להיכנס למתקנים שבהם אוחסנו לכאורה חומרים גרעיניים בראשית שנות האלפיים. הסוכנות קבעה עוד: איראן מפרה את כל האיסורים בהסכם הגרעין

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא הבוקר (יום א') בישיבת הממשלה להטיל סנקציות "משתקות" על איראן, בעקבות סירובה לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית להיכנס לשניים מתוך שלושה אתרים שבהם היא ככל הנראה אחסנה חומרים גרעיניים או ערכה בהם פעילות גרעינית, מבלי שעדכנה את גופי הפיקוח הבינלאומיים.

 ישיבת ממשלה (צילום: רויטרס)
"להטיל סנקציות משתקות". נתניהו(צילום: רויטרס)

"איראן מפרה בשיטתיות את התחייבויותיה גם בהסתרת אתרים, גם בהעשרה של חומר בקיע וגם בהפרות אחרות", אמר נתניהו. "אני מאמין שהגיעה העת, ואני חושב שכבר עברה העת, אבל בוודאי שכעת זה מחויב המציאות לאור הגילויים הללו, שהקהילה הבינלאומית תצטרף לארה"ב ותטיל מחדש סנקציות משתקות על איראן".

 

ראש הממשלה ציין עוד כי "בכל מקרה, הקורונה לא מפחיתה כהוא זה מהנחישות שלנו לפעול נגד התוקפנות של איראן. ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני ותמשיך לפעול באופן שיטתי נגד הניסיונות של איראן להתבסס צבאית בגבולותינו".

נשיא איראן חסן רוחאני בסיור באחד הכורים הגרעיניים במדינה במסגרת
איראן מפרה את כל האיסורים בהסכם הגרעין. רוחאני באחד הכורים(צילום: AFP)

 

 

על-פי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הפעילות הגרעינית באותם אתרים זוהתה בראשית שנות האלפיים. בסוכנות אמרו כי אחד האתרים עבר חיטוי נרחב בשנת 2003 ובשנת 2004, וציינו כי עתה לא יהיה כל ערך לבדוק אותו.

 

בדו"ח של הסוכנות נקבע עוד כי איראן ממשיכה להגדיל את מאגרי האורניום המועשר שלה, וממשיכה להפר את הסכם הגרעין עם המעצמות. הדו"ח הופץ לידי המדינות החברות בארגון והגיע לידי סוכנות הידיעות AP. מנתוני הדו"ח עלה כי ב-20 במאי החזיקה איראן ב-1.73 טונות של אורניום מועשר, ביחס ל-1.1 טונות שבהם החזיקה ב-19 בפברואר.

600 קילוגרם אורניום מועשר בכשלושה חודשים. כור באיראן ()
600 קילוגרם אורניום מועשר בכשלושה חודשים. כור באיראן

לפי הסוכנות, איראן גם ממשיכה להעשיר אורניום לרמות גבוהות יותר ממה שמתיר לה הסכם הגרעין. לאחרונה העשירה איראן אורניום לרמה של עד 4.5%. הסכם הגרעין עם המעצמות מתיר לרפובליקה האיסלאמית להעשיר אורניום עד לרמה של 3.67%.

 

לפי איגוד הבקרה על הנשק של וושינגטון, איראן זקוקה לכ-1,050 ק"ג של אורניום מועשר ברמה נמוכה - מתחת ל-5% - שבהמשך יועשרו לרמה המאפשרת ייצור נשק - יותר מ-90% - כדי שתוכל לייצר נשק גרעיני.

לפני יותר משנתיים, נזכיר, פרשה ארה"ב מהסכם הגרעין שנחתם בין איראן למעצמות. בנאום דרמטי שנשא אמר הנשיא האמריקני דונלד טראמפ שההסכם לא מונע מאיראן לפתח נשק גרעיני. מאז הטילה ארה"ב סנקציות כלכליות נוקשות על איראן, אולם הרפובליקה האיסלאמית ממשיכה בדרכה ומשקיעה משאבים בתוכית הגרעין שלה.

 

בתוך כך, אישרה הממשלה את הארכת כהונתו של ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, זאב שניר, בשנה נוספת, עד 1 ביולי 2021. שניר משמש בתפקיד מאז 21 ביוני 2015.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים