שתף קטע נבחר

נלכד המחבל שהרג את לוחם גולני עמית בן יגאל

כמעט חודש לאחר שהשליך אבן לעברו של לוחם גולני רס"ל עמית בן יגאל והרג אותו, הודיעו צה"ל ושב"כ על מעצרו של נזמי אבו-בכר, תושב הבניין בכפר יעבד שממנו הושלכה האבן. הוא נעצר שעות ספורות לאחר המעשה אך הכחיש את מעורבותו. אביו של עמית: "זה הדבר היחיד שהעסיק אותי"

 

 

צה"ל ושב"כ פרסמו הערב (יום א') כי הצליחו ללכוד את נזמי אבו-בכר, המחבל שהשליך אבן על לוחם גדוד הסיור של גולני עמית בן יגאל ז"ל והרג אותו. סמ"ר בן יגאל, שהועלה אחרי מותו לדרגת רס"ל, היה בן 21 במותו. הוא נפל בתחילת החודש שעבר בפעילות מבצעית בכפר יעבד שבצפון-מערב השומרון.

 

על-פי הודעת שב"כ, אבו-בכר, בן 49 מהכפר יעבד, מתגורר במבנה שממנו הושלכה האבן שפגעה בבן יגאל. בחקירת שב"כ עלה כי הוא השליך את האבן מגג ביתו בליל האירוע. הוא נעצר על-ידי חבריו של בן יגאל לסיירת גולני שעות ספורות לאחר המעשה, אך הכחיש את מעורבותו.

 

עמית בן יגאל נזמי אבו בכר מחבל (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל )

ברוך בן יגאל, אביו של עמית, סיפר על הרגעים שבהם נודע לו על תפיסת המחבל. "כשאמרו לי תפסו אותו צרחתי בתוך האוטו. נכנסתי לשמחה מהולה בעצב", סיפר. "אני כבר חודש לא ישן והטלפון דלוק. מאז אני לא ישן יום ולילה וזה הדבר היחיד שהעסיק אותי. זה טלפון חשוב לי ולנו כהורים. האדם הזה שיבש לנו את החיים. זה לראות אור בקצה המנהרה".

 

לדבריו, "30 יום לא עצמתי עין כמו שצריך וחיכיתי לטלפון המיוחל. הוציאו לי מהלב מטען של 200 טונות. אמרתי תודה שחסו עליי ועל נאווה. המחבל נתפס, הודה ושחזר. אמרתי תודה גם לנציגי שב"כ והצבא שהודיעו לנו".

 

 

בהמשך הוא הרים כוסית בסרטון שפרסם. "אני רוצה לברך ולהגיד לבן שלי – שהחיינו והגיענו וקיימנו לזמן הזה", אמר האב. "זה היה חודש של סיוט. סוף סוף תפסו אותו. מקווה שהוא ישלם את המחיר הכי גבוה ויירקב בבית סוהר כל חייו. יש לי דמעות בעיניים של אושר. אני משול לאחד שנמצא בתוך חושך מצרים וכרגע הדליקו לי נר. התחלתי לראות סוף סוף את האור בקצה המנהרה".

 

נאווה, אמו של עמית, אמרה: "חשבתי שעמית חזר. זו הייתה ההרגשה. בבוקר של המקרה תפסו אותו. תפסו מלא אנשים שידעו במה מדובר. הרגשתי שמישהו החזיר לי את עמית בחזרה".

הלוויתו של עמית בן יגאל ז
"הוציאו לי מהלב מטען של 200 טונות". ברוך בן יגאל(צילום: AFP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למעצרו של אבו-בכר: "אני רוצה לשבח את צה"ל, שב"כ וזרועות הביטחון על שתפסו את הרוצח השפל של עמית בן יגאל ז"ל. אני נתתי הנחיה להרוס את ביתו של המרצח הזה. מי שמנסה לפגוע בנו - ידנו משגת אותו, במוקדם או במאוחר. בשנים האחרונות אתם רואים שזה במוקדם".

 

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, סיפר כי אביו של בן יגאל אמר לו בשיחה ביניהם: "הלילה אני אשן טוב יותר". לדבריו, "זו הייתה שיחה מרגשת, כואבת. שיחה מלב אל לב. כשביקרתי את ברוך אחרי האסון הנורא, הבטחתי לו שנמצה את הדין עם המחבל. היום החשבון נפרע על ידי לוחמי צה"ל והשב"כ. ברוך אמר לי שהוקל לו סוף סוף. הלוואי שזה ינחם אותך ואת נאוה ולו במעט. כולנו כאן מחזקים אתכם".

  

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הוסיף: "תחזקנה ידי כוחות הביטחון כולם אשר הביאו ללכידתו של המחבל שרצח את סמ"ר עמית בן יגאל ז"ל אחרי לילות ארוכים וחסרי פשרות במצוד אחריו. אנו נפעל ללא רחם נגד הטרור ומבצעיו ונבטיח את שלומם של אזרחי ישראל".

 

 
כוחות צה
החיפושים אחר המחבל(צילום: דובר צה"ל )

כוחות צה
(צילום: דובר צה"ל )

כוחות צה
(צילום: דובר צה"ל )

כוחות צה
(צילום: דובר צה"ל )

כוחות צה
(צילום: דובר צה"ל )

 

אביב כוכבי בביקור ניחומים בביתו של עמית בן יגאל ז
הרמטכ"ל כוכבי עם אביו של עמית. הבטיח שהטלפון יגיע

התקרית אירעה בזמן היציאה הרגלית של כוח הלוחמים שהגיע לעצור ארבעה מבוקשים בכפר. מחקירת התקרית עלה כי לעבר הכוח הושלכו כמה אבנים - כשהראשונה שבהן פגעה בין רגליו של בן יגאל לבין רגלי חברו - והוא הביט למעלה. שניות ספורות לאחר מכן השליך המחבל את האבן הגדולה יותר, חלק מבלוק שיש, על בן יגאל.

 

מהחקירה עלה עוד כי הלוחמים שהיו עימו עוד הספיקו לירות לעבר הגג שממנו הושלכו האבנים, אולם הם לא זיהו את המחבלים במקום. צוות מזל"ט שהתלווה אל הכוח זיהה שלושה חשודים על הגג שממנו הושלכה האבן הקטלנית, אך עקב במקביל גם אחרי יידוי אבנים שזוהה על ידי כוח מקביל בנקודה אחרת בכפר. כך, ככל הנראה, בעניין של שניות, פוספסה האזהרה לחולייה של בן יגאל.

 

בן יגאל, שחבש קסדה, פונה בניידת טיפול נמרץ למנחת המסוקים הקרוב ומשם הוטס לבית החולים רמב"ם שבחיפה - אך שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

הלוויתו של עמית בן יגאל ז
הלווייתו של עמית בן יגאל(צילום: AP)

הלוויתו של עמית בן יגאל ז
(צילום: AP)

הוא הובא למנוחות בחלקה הצבאית בבית העלמין בבאר יעקב, ובהלוויה השתתפו מאות בני אדם. אמו, נאווה, ספדה לו: "אני כל כך אוהבת אותך, גיבור של אמא, תשמור עלינו מלמעלה. לא יודעת איך אחזיק מעמד. אבן או לבנה, זה לא משנה, הבן שלי מתחת לאדמה".

 

עמית, שהיה בן יחיד, ביקש מאביו ברוך את אישורו לשרת ביחידה קרבית כלוחם. האב אמר: "הפכתי לאומלל, אין לי כלום יותר חוץ מהדבר הזה. אין לי עוד ילדים, הבן היחידי שלי. ביד הזאת חתמתי לו - אני חתמתי לו. אמרת אבא אל תסרב לי, חתמתי לך ואתה שמחת כאילו אראלה התקשרה".

קברו של עמית בן יגאל ()
קברו של עמית בן יגאל

ימים ספורים לאחר מכן חולל קברו של בן יגאל. המשטרה עצרה תושבת ראשון לציון בת 41, בחשד שחיללה את הקבר וחפרה בו. ל-ynet נודע כי האישה הסובלת ככל הנראה מלקות נפשית, ניצלה בעבר מפיגוע. המשטרה ניהלה מצוד נרחב אחריה לאורך כמה ימים.

 

לפני כשבוע וחצי ביקר הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי בבית המשפחה יחד עם מפקד חטיבת גולני ומפקד סיירת גולני. במהלך הביקור, הבטיח הרמטכ"ל להוריו של עמית כי הטלפון על תפיסת המחבל יגיע. באיגרת שהעביר לאביו של עמית, כתב רא"ל כוכבי כי "עמית ביצע כל משימה שהוטלה עליו במקצועיות ובמסירות, ידע להשרות תחושת ביטחון על חבריו לצוות, ופעל מתוך תחושת שליחות ואהבת האדם, העם והארץ. משימתו האחרונה של הייתה למען הגנת מדינת ישראל ואזרחיה. לדאבון הלב, הוא מצא בה את מותו, אך דמותו תישאר עמנו ותאיר את דרכם של מפקדיו וחבריו".

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים