שתף קטע נבחר

זה העונש שנגזר על גבר שקשר כלב לרכב - ונסע

הפרקליטות דרשה לגזור עונש מאסר בפועל על תושב אזור קריית גת, אך השופטים התחשבו בעברו הנקי של האיש ועל כך שסייע בהוצאות הטיפול בכלב - וגזרו עליו 140 שעות לתועלת לציבור

140 שעות לתועלת לציבור נגזרו על גבר ממושב באזור קריית גת, שתועד כשהוא גורר כלב קשור במכונית. הכלב סבל מפציעות קשות ברגליו ונזקק לטיפול רפואי. צפו בתיעוד המקרה המזעזע:

 

 

זה היה אירוע התעללות קשה בבעלי חיים שהתרחש במרץ 2018. תושב מושב רווחה שליד קריית גת תועד כשהוא גורר כלב וגורם לו לחבלות ברגליים. הגבר, גימלאי צה"ל, קשר כלב באמצעות חבל ארוך לתא המטען של המוכנית וגרר אותו לפי כתב האישום למרחק של כ-700 מטרים. הכלב, שבבעלות משפחה מהמושב, נזקק לטיפול רפואי וסבל משפשופים קשים ברגלים.

 

 מתוך מצלמות האבטחה ()
מתוך מצלמות האבטחה

 

אחת השכנות שהבחינה בנעשה מיהרה לצלצל למשטרה והגבר נעצר. הוא טען להגנתו כי הכלב נכנס לשטח ביתו ורצה להחזיר אותו לבעליו, אך הכלב התנגד. לאחר מכן, כך טען, התברר לו בדיעבד שהוא התבלבל בזהות הכלב ולכן הכלב התנגד להתלוות אליו.

 

הסרטון שבו תועד הגבר גורר את הכלב בנסיעה עורר סערה גדולה. נגד הגבר הוגש כתב אישום בגין התעללות בבעלי חיים והפרקליטות דרשה לגזור עליו מאסר בפועל של 9 עד 18 חודשים. בחודש ינואר גזר עליו בית המשפט השלום בקריית גת שלושה חודשי מאסר על תנאי וקנס של 6,000 שקלים. הגבר, באמצעות עורך הדין רובי גלבוע, הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

 

עורך הדין רובי גלבוע ()
עו"ד רובי גלבוע. ייצג את הנאשם

 

השופט אליהו ביתן והשופטת יעל רז-לוי מבית המשפט המחוזי בבאר שבע, שדנו בערעור, כתבו בגזר הדין המקל: "החובה המוסרית המוטלת על האדם להגן על בעלי החיים, ברורה מאליה, ולצדה קבועות בחוק הוראות מתאימות המטילות סנקציה פלילית על פגיעה בבעלי חיים. עם זאת, כמו בכל עבירה, גם בעבירות נגד בעלי חיים על העונש להלום את חומרת המעשה בנסיבותיו ואת מידת אשמו של הנאשם, תוך התחשבות בנתוני הנאשם ונסיבותיו ובמרכיבים נוספים הנוגעים לעניין".

 

עוד כתבו השופטים בגזר הדין: "בענייננו אכן מדובר במעשה שיש בו משום אטימות כלפי בעל חיים חסר ישע, אולם, מנגד מדובר באירוע נקודתי וקצר שאינו מעיד על כוונה לגרום לפגיעה בבעל החיים, אלא הוא ביטוי של שיקול דעת מוטעה ופזיז; מהירות הנסיעה של המערער ברכב הייתה אטית יחסית; ולמרבה המזל גם הנזק שנגרם לכלב איננו חמור - כעולה גם ממכתבו של בעליו. העונש שהוטל על המשיב אמנם מקל איתו במידת מה. מתחם העונש ההולם שנקבע בבית המשפט קמא איננו מקובל עלינו. מתחם העונש ההולם על מעשה שכזה צריך לכלול גם מאסר בפועל, כמסר המבטא את החומרה המושגית של עבירת ההתעללות בבעל חיים ואת הצורך להרתיע מפני ביצועה".

 

עם זאת, התחשבו השופטים בהחלטתם בעברו של האיש: "המשיב בן 54 נעדר כל עבר פלילי. הוא שירת בצה"ל במשך כ-30 שנה ואורח חייו נורמטיבי לחלוטין. בעקבות האירוע הוא נעצר למשך יום אחד ואחר כך היה ב'מעצר אדם' למשך תקופה של תשעה חודשים ולאחריה היה בתנאים מגבילים בשעות הלילה למשך כחמישה חודשים נוספים. בבית המשפט הוא הודה במעשה ולקח עליו אחריות, ומיד לאחר האירוע הוא הגיע לדרוש בשלום הכלב ונשא בהוצאות הטיפול בו. בדיון הסכים לבצע שירות לתועלת הציבור בהיקף של 140 שעות ואנו רואים בכך חשיבות בהקשר החינוכי והערכי המבטא את היחס הנכון שיש לתת לסוגיה זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים