שתף קטע נבחר

חוקר מח"ש העיד: "הקצין שירה בסלומון טקה התנהג בזלזול"

בדיון נוסף בשלב ההוכחות במשפט הקצין המואשם בגרימה למותו של טקה ברשלנות העיד חוקר מח"ש שנפגש עמו בערב הירי בבית החולים. לדבריו, הקצין סירב להישמע לו: "סובב את הגב ואמר 'אני לא יודע מי אתה'"

 

 

בבית משפט השלום בחיפה התקיים היום (ב') דיון נוסף בשלב ההוכחות במשפטו של קצין המשטרה המואשם בגרימת מוות ברשלנות אחרי שירה והרג את סלומון טקה לפני כשנה. חוקר מח"ש יניב גרינברג טען בדיון שהקצין נהג בו בזלזול בעת שפגש בו בבית החולים בערב הירי.

 

לדברי גרינברג, סירב הקצין לראות את תעודת החוקר שהציג לו, הפנה אליו את גבו ואמר לו "אני לא יודע מי אתה". זאת בעת שהחוקר ביקש לקחת את מכשיר הטלפון של הקצין. לאחר מכן יצא גרינברג מחדר המיון לרכבו, להביא אזיקים. "רציתי להזכיר לו מי אני ומי הוא, חוקר מח"ש וקצין משטרה, ולהזכיר לו איך הוא אמור להתנהג", אמר.

דיון בפרשת סלומון טקה בבית משפט השלום בחיפה (צילום: שמיר אלבז)
"התנהג בזלזול". הקצין המואשם בבית המשפט(צילום: שמיר אלבז)

חלק גדול מהחקירה הנגדית של החוקר, על-ידי הסניגור יאיר נדשי, עסקה במשך הזמן שעבר מאז שהגיעו לבית החולים ועד שניתן לו להיפגש עם לקוחו. הדיון התנהל בטונים גבוהים אחרי שנדשי כינה את החוקר שקרן, ובהמשך שאל אותו אם בעבר היו תלונות על טיב עבודתו. התובע התנגד לשאלה והשופט קיבל את ההתנגדות.

 

לפני שהחל הדיון תקפה אחותו של טקה, אייצובדנק, את הנאשם וקראה לעברו "רוצח. איך אתה ישן בלילה ואוכל אחרי שרצחת? אתה יודע שרצחת".

 

משפחת טקה התלוננה שהשוטרים שמלווים את הנאשם ומגיעים בכל דיון לתמוך בו, נוהגים כלפיהם בצורה גסה ומאיימת, גם באולם בית המשפט. היום אף נכנס לאולם שוטר במדים, חמוש בנשק ארוך. לאחר שוורקה, אביו של טקה, התלונן, יצא השוטר מהאולם.

משפחתו של סלומון טקה יושבת שבעה (צילום: AFP)
תמונתו של טקה בשבעה(צילום: AFP)

משפחת טקה בבית המשפט (צילום: עידו ארז )
"אתה יודע שרצחת". משפחת טקה בבית המשפט(צילום: עידו ארז )

שלב ההוכחות במשפט מתנהל במהירות. הדיונים מתקיימים אחת לשבוע, ולעיתים אף יותר. בעוד כשבועיים יערוך השופט זאיד פלאח סיור בזירת הירי.

 

העדים עד כה היו חוקרי מח"ש שניהלו את החקירה. הסנגור העלה טענות רבות בגין החקירה הרשלנית, לעמדתו, שניהלו. זאת משום שהתמקדו רק באירוע הירי עצמו, ופחות באירועים שקדמו לו. הנושאים שעלו, ולטענתו לא נחקרו עד הסוף, היו גודל האבן שהחזיק טקה לפני הירי וכן האלימות שבה נקטו הוא וחבריו (חלקה מתועדת כחלק מכתב האישום).

זירת הירי בה נהרג נער בקריית חיים (צילום: גיל נחושתן)
השופט יגיע לסיור. זירת הירי בקריית חיים(צילום: גיל נחושתן)

כמו כן, ניסה הסנגור להעלות סוגיות שקשורות בחוסר האמון של בני העדה האתיופית בחקירות מח"ש, באקלים הציבורי בעקבות מותו של טקה ובהשפעת הדיווח התקשורתי הנרחב על החקירה. ברוב המקרים התנגדה המדינה לקו חקירה זה, והשופט קיבל את עמדתה.

 

טקה נורה לא רחוק מביתו בקריית חיים שבחיפה ב-30 ביוני 2019. קצין משטרה מתחנת זבולון שהתעמת עמו, ירה לעבר הרצפה כדור אחד. נתז מהכדור חדר לחזהו של הצעיר והרגו. בעקבות מותו של טקה פרצו מהומות בכל רחבי הארץ, שנמשכו כמה ימים, ובמהלכן אירעו אירועים אלימים.

 

הקצין הועמד לדין ומואשם בגרימת מוות ברשלנות. הוא טוען כי נאלץ להגן על עצמו מול תקיפה אלימה של המנוח וחבריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמיר אלבז
הקצין הנאשם בבית המשפט
צילום: שמיר אלבז
מומלצים