שתף קטע נבחר

החייל הבודד נאבק: תנו לאבי ולאחיי לעלות

למרות שאחותו וסבתו מתגוררות בארץ והוא עצמו חייל בודד, מוצא עצמו שגאו מהבאו במאבק על העלאתם של אביו ושני אחיו מאתיופיה לישראל, במטרה להציל את חיי אחיו החולה. בינתיים הוא שולח את מעט הכסף שהוא מרוויח למשפחתו הנתונה במצוקה באתיופיה. "אנחנו יהודים. לא מבין למה לא נותנים להם לעלות"

 

 

לחייל הבודד שגאו מהבאו יש סבתא בחיפה, אחות בבני ברק – אבל אבא ושני אחים בגונדר, ממתינים לעלייה. כבר שנים שהם מנסים לעלות ארצה, לשווא. למדינה, הוא טוען, "אין תקציב" להעלות אותם. בינתיים הוא מספר כי הם נמקים מבעיות כלכליות ובריאותיות באתיופיה, וכעת הוא יוצא למאבק.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

 

מהבאו עלה ארצה כילד, בשנת 2013. הוא ובני משפחתו מוכרים כיהודים. "אין לי מושג למה לא מעלים אותם", הוא אומר בראיון לאולפן ynet, ומסביר כי הם לא מוגדרים כ"פלאשמורה" – שארית הפליטה האתיופית הנאבקת כעת מול המדינה על זכות העלייה.

 

  (באדיבות דובר צה
האב והאחים לבית מהבאו שנותרו מאחור(באדיבות דובר צה"ל)

 

"הייתי איתם לפני חודש", הוא מספר. "הם נמצאים במצב קשה, אין מי שיטפל באבא שלי וגם אח שלי הגדול במצב קשה. ניסיתי להעלות אותם לפני כמה חודשים, ופשוט אף אחד לא מדבר איתי. אף אחד לא נותן לי תשובה למה לא מוכנים להעלות את המשפחה שלי לישראל".

 

בצעירותו התגוררה המשפחה בגונדר עד שנקלעה לקשיים כלכליים. מהבאו עלה עם אחותו וסבתו, בעוד שאחיו ואביו עברו למקום אחר. "אח שלי חולה מאוד", הוא מדגיש. "אם לא נעלה אותם, בני המשפחה שלי פשוט ימותו. אין מי שיעזור להם". בינתיים מהבאו חוסך שקל לשקל ושולח כסף מדי חודש לבני משפחתו באתיופיה.

 

"זה סיפורן של משפחות רבות"

שרת העלייה והקליטה, ח"כ פנינה תמנו שטה, אומרת כי "הגיע העת לגלות מנהיגות ולסיים את כאב משפחות יוצאות אתיופיה שדורשות להתאחד עם משפחותיהן. מאז כניסתי לממשלה ובתיאום עם משרד ראש הממשלה, אני פועלת לזירוז העלייה. אזכיר כי החלטת הממשלה התקבלה כבר בשנת 2015, והגיע הזמן לממשה באופן מלא מבלי לגרור רגליים.

 

"ממשלת ישראל ה-35 התחייבה לעידוד עלייה מכל קצוות תבל וכך אעשה. כמו כן, ישנה התחייבויות מפורשת של ראש הממשלה נתניהו ורה"מ החליפי ושר הביטחון גנץ בנושא. הם מחויבים, אני מחויבת והגיע הזמן לאחד משפחות מדרגה ראשונה הקרועות בין יבשות זה מזו".

 

היא הוסיפה: "לצערי, הסיפור של החייל מהבאו שגאו הוא סיפורם של משפחות רבות שחיות במצוקה אדירה, סוגיית הממתינים באתיופיה כואבת וקשה. זהו לא רק האינטרס של הממתינים להעלות אותם, אלא האינטרס של מדינת ישראל לדאוג לאיחוד המשפחות ושלא יהיו כאן ילדים הקרועים מהוריהם תחת חסותנו."

 

רשות האוכלוסין מסרה בתגובה: "מבדיקת המקרה עולה כי אין מדובר בזכאי שבות כי אם בבני משפחה המבקשים מעמד מתוקף החלטת ממשלה במסגרת הבאת בני הפלשמורה לישראל. הממשלה היא שקובעת את הקריטריונים לזכאות, ורשות האוכלוסין מבצעת החלטות אלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות דובר צה"ל
האב והאח
באדיבות דובר צה"ל
מומלצים