שתף קטע נבחר

ביקורת על מינוי גבר ליו"ר ועדת מעמד האישה בכנסת: "סטירת לחי"

תרעומת בקרב ארגוני הנשים וח"כיות על מינויו של עודד פורר. "אין ברקורד שלו דבר שקשור למאבק של נשים", אמרה זהבה גלאון. עם זאת יש מי שמאחלות לו הצלחה ומזכירות: המאבק לשוויון אינו נחלתן של נשים בלבד

מינויו הצפוי של ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ליו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי מעורר ביקורת מצד ארגוני נשים וחברות כנסת. "זו פשוט הזיה שבחרו גבר ליו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה", אמרה הח"כית לשעבר זהבה גלאון.

 ישיבה מיוחדת של סיעת ״ישראל ביתנו״ לאות הזדהות עם בעלי האולמות (צילום: מוטי קמחי)
"אפילו פולישוק לא היה מוציא החלטה כזו". ח"כ פורר(צילום: מוטי קמחי)
 

ועדת הכנסת המליצה אתמול (שני) למנות את הח"כ מישראל ביתנו ליו"ר הוועדה, אך המינוי כפוף לאישור חברי הוועדה שיצביעו עליו היום. אם המינוי יאושר סופית תהיה זו הפעם השנייה שגבר עומד בראש הוועדה לקידום מעמד האישה, אחרי גדעון סער שכיהן בתפקיד בכנסת ה-17.

 

"זה מקומם", התרעמה גלאון. "לא ראיתי שום דבר ברקורד של ח"כ עודד פורר שקשור למאבק של נשים. לא ראיתי שהוא מחויב לנשים או שהוא עומד במאבק נגד רצח נשים. הבחירה בו זו סטירת לחי לציבור הנשים בישראל".

 

קודמתו של פורר בתפקיד, ח"כ עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת, הצטרפה לביקורת: "מינויו של פורר לראשות הוועדה לקידום מעמד האישה הוא תוצר של פעלולי הפוליטיקה הישראלית. הוועדה שעניינה שוויון וצדק חברתי ושינוי מבנים היררכיים תהיה בראשות ישראל ביתנו והימין, הדוגלים באפליה ורמיסת קבוצות מוחלשות ודחיקת הייצוג שלהן".

"לא ראיתי שהוא מחויב לנשים". זהבה גלאון (צילום: בראל אפריים) (צילום: בראל אפריים)
"לא ראיתי שהוא מחויב לנשים". זהבה גלאון(צילום: בראל אפריים)
 

 

 

עם זאת, היא איחלה לו הצלחה בתפקיד ואמרה: "הוועדה עומדת בפני אתגרים אדירים בתקופה הקרובה - מגפת רצח ואלימות נגד הנשים ומצוקה חברתית-כלכלית שפוגעת בעיקר בנשים. אני מקווה שהוא יצליח לעמוד באתגרים של עבודה עם קבוצות מגוונת בחברה, אשר כלפיהן הוא היה רגיל להסית".

 

יו"ר נעמת חגית פאר מתחה אף היא ביקורת חריפה על המינוי: "אפילו פולישוק לא היה מוציא תחת ידיו החלטה הזויה כזאת. אם לא מספיק תת-הייצוג הנשי בכנסת ובממשלה המנופחת הזאת, כעת מומלץ להעמיד חבר כנסת ללא ניסיון מיוחד בתחום קידום שוויון מגדרי בראשות ועדה שתחליט כיצד לקדם שוויון זכויות לנשים".

עאידה תומא סלימאן (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
"הוועדה עומדת בפני אתגרים אדירים". עאידה תומא סלימאן(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
 

"יש לברך על כך שהועדה לקידום מעמד האישה כה פופולרית, שגם גברים רוצים לעמוד בראשותה", הוסיפה פאר בסרקזם. "המאבק המגדרי אכן צריך להיות נחלת גברים ונשים כאחד. יחד עם זאת, הדבר יהיה טבעי בהרבה כאשר נשים תעמודנה בראשות ועדות אחרות בכנסת, למשל חוץ וביטחון".

 

לצד הביקורת היו מי שהדגישו שקידום מעמד האישה איננו רק מאבק של הנשים. "יותר מכעיס שבוועדת הכספים או ועדת החוץ והביטחון לא העלו על דעתם למנות יו"רית אישה", אמרה מנכ"לית שדולת הנשים מיכל גרא מרגליות. "אנחנו מקוות שחבר הכנסת עודד פורר הגיע לקחת את התפקיד הזה כדי לבצע אותו נאמנה. אנחנו כאן כדי לסייע לו לעשות זאת על הצד הטוב ביותר".

 

גם יו"ר תנועת הנשים הדתית "אמונה", ליאורה מינקה, איחלה להצלחתו של פורר: "אין לי ספק שגם ח"כ פורר יכול להוביל מהלכים שיסייעו לקידום מעמד האישה בישראל. ניסיון העבר מוכיח שגם כשגבר עומד בראש הוועדה מצליחים לקדם סוגיות רבות, ואני בטוחה שגם במקרה דנן אנחנו נוכל לראות בח"כ פורר שותף מלא לדרך הארוכה שאנו צועדות בה".

פורסם לראשונה 08/06/2020 22:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ח"כ עודד פורר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים