שתף קטע נבחר

8 דקות ו-46 שניות: דמוקרטים כרעו ברך בקונגרס

מחוקקים דמוקרטים כרעו ברך לזכרו של ג'ורג' פלויד במשך 8 דקות ו-46 שניות - משך הזמן שבו הוצמד לקרקע על ידי השוטר שדרך עליו. בהמשך הציגו חוק נגד האלימות המשטרתית: "שומר על הזכות לביטחון ושוויון"

 

מחוקקים דמוקרטים כרעו ברך בקונגרס לזכרו של ג'ורג' פלויד, לפני שהציגו חוק שקורא לבצע רפורמה במשטרה אחרי מותו של העצור השחור.

 

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי ומנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר הצטרפו לכ-20 מחוקקים אחרים ב"אולם האמנציפציה" בקונגרס בוושינגטון - שקיבל את שמו כדי להנציח את העבדים שעזרו להקים את גבעת הקפיטול במאה ה-18.

  (צילום: רויטרס)
כריעת הברך בקונגרס(צילום: רויטרס)

המחוקקים כרעו ברך במשך שמונה דקות ו-46 שניות – משך הזמן שבו הצמיד השוטר דרק שובין את פלויד לקרקע ודרך על צווארו, עד שמת. בזמן שהם כרעו ברך קראו הדמוקרטים בשמותיהם של פלויד ואמריקנים אחרים שנהרגו בעימותים עם המשטרה.

 

"קשה לקום, עדיף לא להיות עם עקבים גבוהים", צחקה פלוסי בתום הכריעה הממושכת. "זה הרגיש כמו נצח", אמר אחד המחוקקים הדמוקרטים. "אתם רואים כמה זמן הברך הייתה על הצוואר שלו", אמרה אז יו"ר בית הנבחרים.

  (צילום: AP)
(צילום: AP)

כריעת הברך נחשבת למחווה נגד הגזענות, מחאה אנטי-ממסדית שאותה גינה הנשיא דונלד טראמפ. היא התפרסמה בזכות מנהגו של שחקן הפוטבול קולין קפרניק לכרוע ברך במהלך ההמנון הלאומי לפני משחקים בשנת 2016.

 

קפרניק נהג אז לכרוע לאות מחאה על האלימות שמפעילים שוטרים נגד שחורים ובני מיעוטים אחרים, ומנהגו זה הקים עליו ביקורת חריפה מצד הנשיא טראמפ ואחרים, והנהלת ליגת הפוטבול, ה-NFL, הענישה אותו. מאז תחילת גל ההפגנות הנוכחי אימצו פעילי מחאה רבים את מנהג הכריעה הזה, ובימים האחרונים נראו גם שוטרים רבים כורעים ברך לצד המפגינים ברחובות.

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

כשבועיים אחרי מותו של פלויד, מוות שהוביל לגל מחאה בארה"ב ובעולם, הציגו הדמוקרטים חוק שנועד להיאבק באלימות המשטרתית ובאפליה. החוק, שמפורט במסמך שאורכו 134 עמודים, קורא לנקוט כמה צעדים: בין השאר הוא דורש לאפשר למי שסבלו מיחס המשטרה - קורבנות ובני משפחותיהם - לתבוע אותה בבית משפט אזרחי.

 

החוק אוסר על שוטרים לחנוק חשודים במהלך מעצרים, ודורש מהשוטרים להשתמש במצלמות גוף. בנוסף קורא החוק להגביל את השימוש ב"כוח קטלני" נגד חשודים, ולנהל חקירות עצמאיות במקרים של ליקויים בהתנהלות השוטרים.

ג'ורג' פלויד הפגנה וושינגטון ארה
מפגינים בסוף השבוע ליד הבית הלבן(צילום: AP)
 

בניגוד לדרישות של חלק מהמפגינים והפעילים, החוק שהציגו הדמוקרטים לא דורש לקצץ בתקציב של מחלקות המשטרה. המחוקקים ציינו שיש לשנות את סדר העדיפויות בחלוקת התקציב של המשטרה.

 

פלוסי ושאר המחוקקים הדמוקרטים אמרו שהחוק נועד "לשים סוף לברוטליות המשטרתית" וליצור "שינוי מערכתי ומשמעותי ששומר על זכותם של כל האמריקנים לביטחון ולשוויון". הדמוקרטים התחייבו להביא את החוק להצבעה בבית הנבחרים (שנמצא בשליטת הדמוקרטים, בניגוד לסנאט שרוב חבריו רפובליקנים) בשבועות הקרובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הדמוקרטים כרעו ברך בקונגרס
צילום: רויטרס
מומלצים