שתף קטע נבחר

צפון קוריאה מנתקת קשרים עם הדרום: "אויב"

בפיונגיאנג מאשימים את דרום קוריאה שלא מנעה מעריקים צפון קוריאנים להפריח בלונים עם מסרים נגד משטרו של קים ג'ונג און לתוך שטח צפון קוריאה. קווי התקשורת הפוליטיים והצבאיים נותקו, אחותו של קים מאיימת גם בביטול הסכם צבאי

צפון קוריאה הודיעה הלילה (בין שני לשלישי) כי היא מנתקת את כל הקשרים הצבאיים והפוליטיים שלה עם דרום קוריאה, לקראת ניתוק מלא של הקשרים בין הצדדים. בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הממלכתית של המדינה, הוגדר הדרום "אויב".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און ו נשיא דרום קוריאה מון ג'אה אין (צילום: AFP)
סוף לקשרים הפוליטיים והצבאיים. קים ונשיא דרום קוריאה ב-2018(צילום: AFP)

 

 

ההחלטה הצפון קוריאנית באה לאחר איומים חוזרים ונשנים מטעמה, בעקבות הפרחת בלונים מטעם עריקים מהצפון, שאליהם מצורפים מסרים נגד משטרו של קים ג'ונג און. בשבועות האחרונים השתמשו עריקים צפון קוריאנים שברחו לדרום ופעילים אחרים בבלונים כדי להעיף לתוך שטח צפון קוריאה מנשרים שבהם דברי ביקורת על משטרו של קים בשל שאיפותיו הגרעיניות ופשעיו בתחום זכויות האדם.

 

היחסים בין שתי הקוריאות נמצאים בקיפאון, למרות שבשנת 2018 נערכו שלוש פסגות בין מנהיגי המדינות – נשיא הדרום מון ג'אה אין ושליט הצפון קים ג'ונג און.

דרום קוריאה תמונת ארכיון בלונים עם מסרי תעמולה שמופרחים על צפון קוריאה (צילום: AP)
הפרחת בלונים לעבר צפון קוריאה בעשור שעבר(צילום: AP)
 

דרום קוריאה תמונת ארכיון בלונים עם מסרי תעמולה שמופרחים על צפון קוריאה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

"פיונגיאנג תנתק ותסגור לחלוטין את קווי התקשורת בין הרשויות של הצפון והדרום, שפעלו באמצעות משרד הקשרים המשותף לצפון והדרום", נכתב בהודעת המשטר הצפון קוריאני בסוכנות הידיעות KCNA. עוד נכתב כי הצעד נכנס לתוקפו בשעה 12:00 שעון מקומי.

 

בצפון קוריאה אף דווח כי הקשרים שינותקו כוללים גם את הקו שמחבר בין לשכתו של שליט הצפון קים ג'ונג און לבין הבית הכחול – מעונו הרשמי של נשיא הדרום.

  ()

בסוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ" דווח כי הגורמים הצפון קוריאנים המאיישים את משרד הקשרים שפועל בפארק התעשייה שמפעילות שתי הקוריאות בגבול ביניהן לא ענו היום לשיחה היומית מטעם הדרום, וכי גם שיחה בקווים הצבאיים לא נענתה. בסוכנות דווח עוד כי גם אתמול בבוקר לא ענו בצפון קוריאה לשיחה, לראשונה מאז 2018, אולם בשעות אחר הצהריים התקיימה שיחה בין הצדדים.

 

אחותו של קים ג'ונג און, קים יו ג'ונג, אחת הבכירות בצפון קוריאה, איימה גם לבטל את ההסכם הצבאי שגובש בין שתי הקוריאות בשנת 2018, שנועד להפחית את המתיחות בין השתיים. בסוכנות הידיעות הצפון קוריאנית נכתב כי אחותו של קים ובכיר נוסף בפיונגיאנג נחושים כי "הפעילות כלפי הדרום צריכה להפוך כליל לפעילות נגד אויב".

"הדרום - אויב". קים יו ג'ונג לוחצת יד לנשיא דרום קוריאה, לפני שנתיים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"הדרום - אויב". קים יו ג'ונג לוחצת יד לנשיא דרום קוריאה, לפני שנתיים(צילום: AFP)

בשבוע שעבר הודיעה דרום קוריאה, אחת הדמוקרטיות התוססות באסיה, כי היא מתכוונת לקדם חוקים שיאסרו להעיף מנשרים נגד המשטר בפיונגיאנג באזור הגבול עם הצפון. יוה סנג קיי, דובר המשרד הממשלתי הדרום קוריאני לענייני איחוד עם הצפון, אמר שמבצעי הפרחת הבלונים מאיימים על ביטחונם של התושבים באזור הגבול ושממשלתו תקדם שינויים בחוק כדי "לפתור מהיסוד את הפעולות מעוררות-המתח" האלה.

 

בשנת 2014 פרצו חילופי אש בין צבאות דרום קוריאה וצפון קוריאה, אחרי שפעילים דרום קוריאנים הפריחו בלונים עם מסרים נגד משטר קים באזור המפורז שבין הקוריאות. לא היו אז נפגעים. בחודשים האחרונים חדלו הפעילים מלפרסם את התוכניות שלהם למחאות עתידיות כדי למנוע מהמשטרה בדרום קוריאה למנוע מהם לקיימן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
קים ג'ונג און. גם ההסכם הצבאי יבוטל?
צילום: EPA
מומלצים