שתף קטע נבחר

איזנקוט ללוחם שקפץ מהאמר ונותר משותק: "טעיתי, לא אמרו לי את האמת"

עילי חיות נדרש לקפוץ מגג האמר לתוך ערימת קוצים במסגרת מסורת פסולה של יחידת מגלן. איזנקוט, שהיה הרמטכ"ל בעת פציעתו הקשה של חיות, הכה על חטא בפניו: "לא דיווחו לי אמת, הטעות שלי היא שלא עשיתי תחקיר מטכ"לי"

עילי חיות (צילום: רמי זרנגר)
עילי חיות. איזנקוט הודה שטעה(צילום: רמי זרנגר)

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט נפגש אמש עם עילי חיות – לוחם מגלן שנותר משותק לאחר שנדרש לקפוץ מגג האמר לתוך ערימת קוצים במסגרת מסורת פסולה של היחידה – והיכה על חטא: "לא דיווחו לי אמת", סיפר איזנקוט לחיות. "שיקרו לי לאורך כל הדרך".

 

איזנקוט, שהיה הרמטכ"ל בעת פציעתו הקשה של חיות, תיאר בפניו: "רק כשנפגשנו נודע לי מה קרה לך ואני מתנצל. הטעות שלי היא שלא עשיתי תחקיר מטכ"לי. זה לא יכול להסתיים בהדחת מפקד צוות".

גדי איזנקוט (צילום: יאיר שגיא)
גדי איזנקוט. "לא אמרו לי את האמת"(צילום: יאיר שגיא)
  

 

היום ייכנס רועי צוויג, מי שהיה מפקד מגלן בזמן פציעתו של חיות, לתפקידו החדש כמפקד חטיבת שומרון. צוויג היה זה שביצע את תחקיר האירוע, למרבה התדהמה מבלי שגבה את עדותו של חיות עצמו, כמתחייב. צוויג אף כתב איגרת שבה השמיץ את חיות, ולאחר מכן התנצל. למרות זאת החליט הרמטכ"ל דאז, איזנקוט, לא לנקוט נגדו צעדים.

 

לאחר הביקורת והגילויים ב"ידיעות אחרונות" החליט הפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירת מצ"ח. נגד צוויג כרגע אין ממצאים פלילים אבל ברור שיש בעיות פיקודיות. הרמטכ"ל כוכבי החליט למרות זאת לקדם אותו למפקד חטיבה – החלטה שעוררה תרעומת בצבא.

 

 
חיות נפגש (בנפרד) עם הרמטכ"ל אביב כוכבי ועם קודמו איזנקוט ומחה על כך שאיפשרו את קידומו של מפקד היחידה לתפקיד מח"ט. "לא ייתכן שהוא ניהל תחקיר על הפציעה שלי שלא השתתפתי בו. זה מחדל חמור לא פחות מהפציעה", אמר.

 

כשחיות שאל את כוכבי למה קידם את מפקד מגלן אחרי שנודע שהפרשה טויחה, ועדותו של הפצוע לא נגבתה, ענה הרמטכ"ל: "איזנקוט סיכם את התחקיר, אני לא אפתח אותו". זאת אף שבנושאים אחרים הפך כוכבי החלטות של קודמו.

 

החלטת כוכבי אינה מתקבלת על הדעת, שכן אם הרמטכ"ל יודע שחיות לא נכח בתחקיר, הוא מחויב לפתוח אותו מחדש. כוכבי בחר לגבות את צוויג, אבל התחייב שאם יתברר בדוח מצ"ח שהיו בעיות פיקודיות, הוא יפעל בהתאם.

 

יצויין כי למרות דבריו של איזנקוט לא ברור כיצד לא היה ער לביקורת שהוצפה בתקשורת סביב התחקיר ומדוע לא פתח את הנושא לאור הפרסומים.

 

מטעמו של איזנקוט נמסר: "נפגשתי אמש עם עילי חיות והוריו, בפגישה נאמר שאירוע הפציעה חמור ביותר והתרחש בתקופת כהונתי כרמטכ״ל. מספר שבועות אחרי האירוע הוצג לי התחקיר הפיקודי. בדיעבד שגיתי באופן הטיפול באירוע בזמן אמת. יחד עם זאת, כבר בשלב זה הנחיתי על הקמת צוות מטכ״לי לבחינת התנהגות דומה ביחידות מיוחדות. בחלוף הזמן התבררו פרטים נוספים על האירוע. יודגש כי במהלך הפגישה עם עילי לא אמרתי שהיו דיווחי שקר. אני סומך על המפקדים ועל תהליכי התחקיר בצה״ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא, רמי זרנגר
איזנקוט ועילי חיות
צילום: יאיר שגיא, רמי זרנגר
מומלצים