שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

שיא נדבקים מתחילת ההקלות, חשש מהתפרצות בת"א בקרב הזרים

אתמול אובחנו 176 איש כנדבקים בנגיף, הכי הרבה זה חודש וחצי. 66 מהנדבקים בשבוע האחרון בת"א-יפו הם זרים חסרי מעמד. בין המקומות שבהם ביקרו חולים בת"א: קניונים, סופרמרקטים, מסעדות ומזללות. הנתונים המלאים ומפת הקורונה: מי צריך להיכנס לבידוד?

  (צילום: AFP)
מעבדה עם דגימות קורונה בבית החולים ברזילי באשקלון(צילום: AFP)

נמשכת העלייה המתמדת במספר הנדבקים החדשים היומי, וגם היום נרשם שיא חדש מאז תחילת ההקלות: על פי נתוני משרד הבריאות, אתמול (יום ב') אובחנו 176 איש כנדבקים בנגיף הקורונה, הכי הרבה מאז סוף אפריל. למעשה, פרט לשבת - אז מספר הבדיקות נמוך משמעותית – בכל השבוע האחרון מספר הנדבקים היומי לא היה קטן מ-98.

 

גם אחוז המאובחנים היומי, נתון משמעותי שמשקף גם הוא את העלייה בשיעורי התחלואה, עלה אתמול - 1.3% מכלל הנבדקים נמצאו חיוביים לנגיף. בסך הכול בוצעו אתמול 13,523 בדיקות. מספר המונשמים נותר ללא שינוי, 23 מונשמים. אדם אחד נוסף נפטר מקורונה ובסך הכול עד כה נפטרו מהנגיף 299 איש.

 

 

העלייה המדאיגה במספר הנדבקים נראית היטב גם במבט על עמודת החולים הפעילים. לאחר שב-27 במאי כבר נמנו פחות מ-2,000 חולים פעילים, מאז מספרם טיפס בהדרגתיות, והבוקר כבר הגיע ל-2,652.

 

בינתיים, גובר החשש במערכת הבריאות מהתפרצות נקודתית בקרב אוכלוסיית העובדים הזרים וחסרי המעמד. מדו"ח של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, שפורסם הבוקר, עולה כי מ- 26 במאי ובעיקר מתחילת החודש הנוכחי ניכרת עליה במספר החולים המאומתים בתל אביב-יפו. על פי הדו"ח, בשבוע האחרון אותרו בעיר תל אביב 129 נדבקים חדשים.

 

 

נתון זה משקף את המצב עד לאתמול בשעות הצהריים, ולפי נתונים מעודכנים יותר ביומיים האחרונים בלבד נדבקו 73 איש בעיר. לפי הדו"ח, שיעור המאובחנים היומי עמד על מעל לשני אחוזים ויחס ההכפלה השבועי של מספר החולים עמד על יותר מ-2 – גבוה בהרבה מהממוצע הארצי.

 

בדו"ח צוין כי "בחינה של נתוני החולים החדשים שאותרו בשבוע האחרון מראה כי מדובר בעיקר באנשים צעירים יחסית (רובם בגילאי 49-20) אשר מרוכזים בעיקר בדרום תל אביב וביפו".

 

 

 

מתוך כלל הנדבקים בשבוע האחרון בעיר, לפחות 66 הם חסרי מעמד. יש להדגיש כי אין הכוונה בקבוצה זו לזרים השוהים בישראל כחוק, אלא על פליטים ומסתננים. על רקע החשש, הוקמה בשבועיים האחרונים עמדת בדיקות מיוחדת לקהילת הזרים בקרבת התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, שם נבדקו מאות מחברי הקהילה.

 

ח"כ יפעת שאשא-ביטון, יו"ר וועדת הקורונה בכנסת התייחסה לנושא: "אוכלוסיית חסרי המעמד היא מוקד התפרצות שחייבים לשים עליו דגש בטיפול על כל מורכבויותיו. בדיון שקיימתי בוועדה עולה כי יש בעיה של רישום ואיתור שלהם ולא ברור מי לוקח אחריות על הטיפול בהם. לכן, מתגבשת בימים אלה תוכנית ובה שרשרת פעולה אוטומטית בכל הקשור לטיפול בעובדים זרים ובחסרי מעמד ובצורך להרחיב את כוח האדם האמון על סוגיה זו כדי לאפשר טיפול יעיל. אנו בוועדה נעקוב אחר גיבוש ויישום תוכנית זו לקטיעת שרשרת ההדבקה בקרבם".

 

6 (צילום: צילום: שרית הוכברג)
יפעת שאשא-ביטון(צילום: צילום: שרית הוכברג)

העלייה בתחלואה בתל אביב-יפו ניכרת גם במקומות שבהם שהו נדבקים בשבועיים האחרונים. לפי אתר משרד הבריאות, פרט לבתי ספר מדובר גם בסופרמרקטים (סניפים של יוחננוף, רמי לוי, שופרסל, טיב טעם וסופר-יודה), מסעדות, מזללות (מקדונלד'ס בנמל) קניונים (TLV ועופר רמת אביב), קופות חולים וכמובן גם קווי אוטובוס רבים. כאן ניתן לבדוק את הרשימה המלאה, ולבחון אם עליכם להיכנס לבידוד.  

 

בינתיים, נמשכת סגירת בתי ספר עקב הידבקויות בנגיף. תלמוד התורה חורב בנתניה, בית ספר יסודי שבו לומדים כ-250 תלמידים בכיתות א'-ח', נסגר לאחר שמורה נדבק בקורונה. תלמידי שכבות ה'-ו' התבקשו להיכנס לבידוד, ובתלמוד התורה פועלים ללמידה מרחוק.

 

גם תיכון אחד העם בפתח תקווה נסגר לאחר שתלמידת כיתה י"ב שהגיעה לבית הספר לבחינת מתכונת אובחנה כחולת קורונה. בית הספר נסגר ליומיים משום שהתלמידה הייתה בו לפני 12 ימים. כל התלמידים שהיו בקרבתה התבקשו להיכנס לבידוד.

 

אתמול הודיעה עיריית נהריה כי בעקבות אבחונה בקורונה של מורה בחטיבת הביניים "אלון" בעיר, חטיבת הביניים תיסגר באופן מיידי עד להודעה חדשה אך החטיבה העליונה ממשיכה כרגיל. 700 תלמידי חטיבת הביניים התבקשו להישאר בבתיהם.

 

כמו כן היום נודע כי ילד ממושב ברמת הגולן הדבק בנגיף  מחבר בפנימייה בה הוא לומד מחוץ לגולן. כל מי שבא עמו במגע נכנס לבידוד כולל בני משפחתו.

 

ביישוב שלומי בצפון נסגר בית ספר היסודי בן צבי, בעקבות הידבקות של מורה בקורונה. 354 תלמידים ו-41 אנשי צוות נשלחו לבתיהם.

 

בהכנת הידיעה השתתפו איתמר אייכנר, אחיה ראב"ד ורענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מעבדת בדיקות קורונה
צילום: AFP
מומלצים