שתף קטע נבחר

הוקמה ועדה לשיפור התמודדות המשטרה עם בעלי צרכים מיוחדים: "זה החוב שלנו כלפיהם"

בבית הנשיא מתכנס צוות הכולל שרים ומנכ"לי משרדים כדי למנוע מקרים כמו הריגתו של איאד אלחלאק. ריבלין: "מחכים לתוצאות חקירת האירוע החמור. יש להפגיש את גורמי האכיפה עם האוכלוסיות השונות"

איאד אלחלאק ()
איאד אלחלאק

על רקע הריגתו מירי שוטרים של איאד אלחלאק במזרח ירושלים, החלה הבוקר (יום ג') את פעילותה ועדה בין-משרדית לשיפור ההתמודדות של כוחות האכיפה במפגש עם בעלי צרכים מיוחדים. יזם אותה נשיא המדינה ראובן ריבלין והיא תקיים את מפגשיה בבית הנשיא, שם היא צפויה לשמוע עדויות של אנשים עם מוגבלויות מסוגים שונים על מנת לקדם את ההכשרות והצעדים הנדרשים בכל מוסדות המדינה הנוגעים לנושא.

 

בראש הוועדה עומד מנכ"ל משרד הרווחה, אביגדור קפלן. בדיון היום השתתפו שר המשפטים אבי ניסנקורן, שבנו הוא בעל צרכים מיוחדים; שר העבודה והרווחה איציק שמולי; מנכ"ל משרד הבריאות; נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אברמי טורם; יוסף דוד האריס שדיבר בשם אנשים עם מוגבלויות, ואורן הלמן, אב לילדה בחינוך המיוחד.

 

הוועדה תבחן את האופן שבו ניתן לשפר את התמודדות כוחות האכיפה במפגש מול אנשים עם מוגבלות ומתמודדי נפש, באמצעות הענקת כלים מתאימים לזיהוי ותקשורת, וגיבוש תכניות להכשרת גורמי האכיפה השונים בתחום זה.

 

במקביל התקיימה הפגנה מול משרדי מח"ש בירושלים בדרישה לפרסם את הסרטון המתעד את מותו של אלחלק.

ראובן ריבלין (צילום: חברת אינטלקט)
הנשיא ראובן ריבלין(צילום: חברת אינטלקט)

ריבלין: "החברה שלנו, שלנגד עיניה עומדים הערכים היהודיים והדמוקרטיים, ובראשם ערך חיי האדם, צריכה להעניק לשומרים שלנו, לכל גורמי האכיפה, את הכלים הנדרשים כדי לטפל בכל הקבוצות והאוכלוסיות שעמן הם באים במגע. זה איננו רק החוב שלנו כלפי האזרחיות והאזרחים מקרבנו החיים עם מוגבלויות, אלא גם חובתנו לשוטרים, לחיילים, למאבטחים ולפקחים. עלינו להפגיש את גורמי האכיפה עם האוכלוסיות השונות שמרכיבות את החברה הישראלית".

 

הוא שלח את תנחומיו למשפחת אלחלאק ואמר: "אללה ירחמהו, ואינשאללה אַחֵ'ר אַל-אַחְזָאן. מי ייתן שיהיה זה כאבך האחרון. אנו ממתינים לתוצאות חקירת מח"ש של האירוע החמור והמטלטל הזה".

 

אורן הלמן סיפר במפגש על ההשפעה שהייתה למותו של אלחלאק על בתו: "אני מגיע לפה היום כי אני רוצה להגיד מה היא והחברים שלה וההורים שלהם מרגישים. ליה בתי התחפשה בפורים לשוטרת, אנחנו אוהבים וגאים בשוטרים שלנו, והיא גם רוצה להיות שוטרת בעתיד. יכול להיות שאם היו שוטרים עם מוגבלות המצב היה נראה קצת אחרת. שירה אחותה בוכה כבר שבוע. היא לא מבינה למה ירו בו, פשוט לא הבינה. כנראה שהיא חושבת על אחותה".

 

ניסנקורן: "כאבא לנער עם מוגבלות, הבטחת שוויון זכויות וקידום מעמד אוכלוסייה חשובה זו היא עבורי משימת חיים".

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים