שתף קטע נבחר

האם נגיף הקורונה התפרץ בסין כבר באוגוסט?

מחקר של בית הספר לרפואה בהרווארד טוען שהנגיף התפשט בעיר ווהאן כבר בקיץ, ולא בחודש דצמבר. המחקר מתבסס על תמונות לוויין שמתעדות תנועה ערה של רכבים בבתי חולים בעיר ועל מידע ממנועי חיפוש

מחקר חדש של בית הספר לרפואה בהרווארד טוען שנגיף הקורונה החל להתפשט בסין כבר באוגוסט 2019. ההערכה הרווחת בעולם היא שההתפרצות של הנגיף הייתה בדצמבר.

 

המחקר, שטרם עבר ביקורת עמיתים, מתבסס בין השאר על תמונות לוויין של בתי חולים בווהאן. אותן תמונות מתעדות תנועה ערה של רכבים באוגוסט 2019 בהשוואה לתקופה המקבילה שנה קודם לכן.

 

העומסים נראו גם בתחילת הסתיו ובדצמבר הגיעו לשיא. לפי המחקר באוגוסט 2019 היו בחניון של אחד מבתי החולים 640 מכוניות. שנה קודם לכן היו 506 מכוניות.

מחקר על התפרצות קורונה תמונות לוויין בתי חולים ב ווהאן סין ()

 

במחקר גם נעשה שימוש בנתונים ממנועי חיפוש, שם התעניינו גולשים מווהאן בתסמינים שמזוהים עם הקורונה כמו שיעול ושלשול. לפי החוקרים ההתעניינות בתסמינים הייתה גבוה משמעותית לעומת תקופות של שפעת עונתית.

 

החוקרים ציינו שהם לא יכולים לאשר שהתנועה הערה קשורה בהכרח לנגיף החדש, אך כלל הראיות מלמדות שהנגיף התפשט עוד לפני הדיווח על ההתפרצות בשוק מאכלי הים בווהאן.

 

"בעקבות תנועה מוגברת בבית החולים וחיפוש מידע על תסמינים בווהאן, ראשיתה המתועדת של מגפת SARS-CoV-2 הוקדמה לדצמבר 2019", נכתב במחקר. "הממצאים גם מחזקים את ההשערה שהנגיף התפרץ באופן טבעי בדרום סין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים