שתף קטע נבחר

איראן בנתה דגם של נושאת מטוסים אמריקנית. תטביע אותו?

תצלומי לוויין מראים שאיראן בנתה דגם של נושאת מטוסים מהסוג שמשמש את צבא ארה"ב במפרץ הפרסי. ב-2015 היא עשתה דבר דומה - ואז הפציצה את הדגם בטילים כדי להרתיע את ארה"ב, בזמן הקיפאון בשיחות הגרעין

בתקופה של מתיחות גדולה בין איראן לארה"ב בנתה הרפובליקה האיסלאמית דגם של נושאת מטוסים אמריקנית בעיר הנמל הדרומית שלה.

 

הדגם של נושאת המטוסים, שתועד בתצלומי לוויין שהגיעו לידי AP, מזכיר את נושאות המטוסים מסדרת נימיץ שמשרתות את חיל הים האמריקני במפרץ הפרסי ובמצר הורמוז. הדגם כולל 16 "מטוסי קרב". אורכו של הדגם הוא כ-200 מטרים והרוחב שלו 50 מטרים. האורך של נושאת מטוסים מסדרת נימיץ הוא יותר מ-300 מטרים והרוחב הוא 75 מטרים.

תצלומי לוויין איראן בנתה דגם של נושאת מטוסים אמריקנית בנמל בנדר עבאס (צילום: AP)
תצלומי הלוויין שהגיעו לידי AP(צילום: AP)
גורמים באיראן עדיין לא התייחסו לדגם שנבנה בעיר הנמל בנדר עבאס. ניסיון העבר מלמד שמשמרות המהפכה של איראן עשויות להטביע את הדגם נושאת המטוסים כדי להרתיע את ארה"ב – כפי שעשו ב-2015. בפברואר 2015, במהלך תרגיל צבאי בשם "הנביא הגדול 9", הפציצו משמרות המהפכה דגם של נושאת מטוסים אמריקנית.

 

בתרגיל שוגרו לעבר הדגם מסירות מנוע מהירות ובהמשך נורו טילים לעברו. "לנושאות המטוסים האמריקניות יש מחסני תחמושת גדולים מאוד שבהם יש הרבה טילים, רקטות, טילי טורפדו וכל דבר אחר", אמר אז מפקד חיל הים של משמרות המהפכה. אותו תרגיל היה בזמן מבוי סתום בין איראן למעצמות על תוכנית הגרעין האיראנית. ההסכם נחתם ביולי 2015, ונמצא בסכנה מאז הפרישה האמריקנית ב-2018 וחזרת הסנקציות של ארה"ב נגד איראן.

תצלומי לוויין איראן בנתה דגם של נושאת מטוסים אמריקנית בנמל בנדר עבאס (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

הדגם של נושאת המטוסים בנמל בעיר בנדר עבאס נמצא בסמוך למגרש שבו חשפו בחודש שעבר משמרות המהפכה יותר מ-100 סירות מנוע מהירות. מהסירות המהירות ניתן לפתוח באש ולשגר רקטות, והן מהסוג שלוקח חלק בעימותים בין האיראנים לחיל הים האמריקני שנמצא באזור.

 

המתיחות בין איראן לארה"ב החריפה מאז המתקפה האמריקנית שבה חוסל קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס. איראן הגיבה במתקפת טילים לעבר כוחות אמריקניים בעיראק, וכשחששה מתגובה אמריקנית לירי הטילים שיגרה בשוגג טיל שהפיל מטוס נוסעים אוקראיני בשמי טהרן. המטוס התרסק ו-176 בני אדם נהרגו.

Revolutionary Guard Gen. Qassem Soleimani  ()
קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס שחוסל

היום הודיעה איראן שהיא תוציא להורג אזרח שהורשע בריגול לטובת ארה"ב וישראל, ולטענתה העביר מידע שעזר לאתר את סולימאני. "מסעוד מוסאבי-מג'ד, אחד המרגלים של ה-CIA והמוסד, נידון לעונש מוות. הוא מסר לאויבים שלנו מידע על מקום הימצאו של סולימאני", אמר גולאמחוסיין איסמאעילי, דובר הרשות השופטת האיראנית.

 

איסמאעילי לא הסביר איך מג'ד השיג מידע על הנסיעות של מפקד כוח קודס. יש לציין שמעת לעת איראן מוציאה להורג אזרחים בטענה ששיתפו פעולה עם ארה"ב וישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הדגם של נושאת המטוסים מסדרת נימיץ
צילום: AP
מומלצים