שתף קטע נבחר

שגריר האיחוד האירופי מזהיר מסיפוח: סכנה ליחסי המסחר והמחקר

בשיחה עם יו"ר מרצ הורוביץ, הבהיר השגריר ז'ופרה כי מדינות אירופה רואות בסיפוח השטחים הפרה חמורה של החוק הבינלאומי. "לא נוכל להשלים עם מהלך כזה". ח"כ הורוביץ: "הסיפוח הוא אסון לישראלים ולפלסטינים"

שגריר האיחוד האירופי בישראל עמנואל ז'ופרה מזהיר כי אירופה לא תוכל להשלים עם סיפוח השטחים ושלמהלך כזה יהיו השלכות על יחסי ישראל עם מדינות האיחוד. "השחיקה של היחסים היא סכנה אמיתית בתחומי המסחר, מחקר, חינוך. כל זה יסבול מאוד", אמר ז'ופרה בפגישה שערך היום (ג') עם יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ.

 

הורוביץ ערך סדרת פגישות עם גורמים בינלאומיים במטרה לעצור את תוכנית הסיפוח, ובכללם השגריר ג'ופרה ושגריר צרפת בישראל אריק דנון. בשבועות הקרובים ייפגש יו"ר מרצ עם נציגי מדינות וארגונים בינלאומיים נוספים, בהם שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן.

עמנואל ז'ופרה וניצן הורוביץ  ()
שגריר האיחוד האירופי ז'ופרה ויו"ר מרצ הורוביץ

 

ז'ופרה אמר בפגישה עם הורוביץ כי האיחוד האירופי רואה בסיפוח הפרה חמורה של החוק הבינלאומי. לדבריו, "זה יסכל את פתרון שתי המדינות ויפגע בהסכם השלום עם ירדן. אנחנו בקשר עם מדינות האזור ולומדים שגם מדינות ערב המתונות מתנגדות באופן נחרץ לסיפוח ולא ישתקו אם ישראל תוציא אותו לפועל".

 

ז'ופרה הוסיף כי האיחוד האירופי, יחד עם מדינות אירופה, הם הגורם המרכזי שמממן כיום את הרשות הפלסטינית בהיקף של כ-600 מיליון אירו בשנה. מטרת המימון היא בראש ובראשונה קידום פתרון שתי המדינות. לכן, לדבריו, אם הסיפוח ייצא לפועל תהיה בעיה להמשיך את המימון הזה כרגיל.

 

לסיכום הדגיש ז'ופרה כי "אירופה לא תוכל להשלים עם סיפוח השטחים, שכן הדבר ייצור תקדים בהקשר של מדינות אחרות שמתמודדות עם הפרות כאלה של סיפוחי שטחים בניגוד חוק הבינלאומי, כגון קפריסין שחברה באיחוד האירופי ומתמודדת עם הכיבוש הטורקי בצפון האי או אוקראינה, גיאורגיה, מולדובה ועוד".

 

השגריר הצרפתי דנון הדגיש באוזני ח"כ הורוביץ כי ארצו מתנגדת לסיפוח שהוא הפרה של החוק הבינלאומי. השגריר הבהיר כי "הנושא חשוב מאוד לצרפת והיא תפעל בעניין יחד עם מדינות אירופיות אחרות". השגריר הצרפתי אף הזהיר כי סיפוח עלול לערער את הרשות הפלסטינית באופן חמור.

 

הורוביץ אמר לשני השגרירים: "חייבים לעשות הכול כדי להציל את ישראל מאסון הסיפוח. הסיפוח הוא אסון לישראלים ולפלסטינים, משום שישים קץ לפתרון שתי המדינות ויביא לנטל ביטחוני וכלכלי עצום". הורוביץ הדגיש כי רוב אזרחי ישראל מתנגדים לסיפוח ותומכים בפתרון שתי המדינות ועל כן אירופה, וכל הגורמים הרוצים בטובת ישראל ושואפים לשלום, צריכים לפעול נגד תוכנית הסיפוח".

 

הורוביץ הוסיף כי הופתע מדבריו הנחרצים של שגריר האיחוד האירופי. "הוא למעשה יותר מרומז שאם יהיה סיפוח - הסיוע האירופי לרשות ייפגע והנטל ייפול על ישראל. הוא לא מדבר במונחים של סנקציות אבל בפירוש מזהיר משחיקה ופגיעה בסחר, במחקר, בחינוך ובתחומים נוספים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שגריר האיחוד ז'ופרה עם יו"ר מרצ הורוביץ
מומלצים