שתף קטע נבחר

תלמידים והורים זועמים: "הנחיות משרד החינוך מבלבלות"

לאחר שמנכ"ל משרד החינוך הכריז כי אין חובת הגעה לבתי הספר בשל הקורונה, חוזר שנשלח מהמשרד למנהלי בתי ספר קובע כי כלל התלמידים מחויבים להגיע לכיתות. עוד צוין כי אי עמידה בנהלים ישליך ישירות על הציונים. מספר התלמידים והמורים שנדבקו בקורונה עלה ל-418

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הצהיר כי אין חובת הגעה לבתי הספר בשל משבר הקורונה - אך תלמידים והורים נדהמו לגלות אתמול (שלישי) כי בחוזר שנשלח למנהלי בתי הספר התיכוניים הובהר שחובת ההגעה למוסדות החינוך בעינה עומדת.

Школа в Беэр-Шеве: занятия прекращены. Фото: Хаим Горенштейн ()
מקיף ו' בבאר שבע שנסגר בשבוע שעבר

חיטוי בית ספר
חיטוי הגימנסיה העברית בירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי)

חיטוי בית ספר
(צילום: אלכס קולומויסקי)

התלמידים וההורים הגיבו בזעם בשל ההנחיות הסותרות, ובמיוחד משום שעלולה להיות לכך השלכה ישירה על ציוני הבגרות המושפעים גם מנוכחות התלמידים בכיתה.

 

מנהלת האגף לחינוך על יסודי, דסי בארי, כתבה למנהלים: "הובא לידיעתנו כי עקב מגפת הקורונה ישנם תלמידים בחטיבה העליונה שמסיבות שונות אינם יכולים להגיע לבית הספר.נבהיר כי חובת ההגעה למוסד חינוך, אשר נקבעה בחוק לימוד חובה, בעינה עומדת. כמו כן, ההשתתפות בלמידה היא חלק בלתי נפרד מהחובות הלימודיות של התלמיד בכלל וחלק בלתי נפרד מהציון השנתי בפרט - ונוהל זה לא שונה, למעט במקרים בהם המוסד החינוכי הפסיק את פעילותו על פי הנחיות משרד הבריאות, עקב הימצאות חולה מאומת". 

 

 

בארי ציינה, כי תלמיד החושש להגיע לבית הספר, אך אינו נמנה על קבוצת סיכון בשל מצב רפואי, יגבש מתווה מיוחד שייקבע עם צוות בית הספר על הדרך שבה תבוא לידי ביטוי השתתפותו. הסמכות לקבוע מהי חלופת הלמידה או ההיבחנות ייקבעו על פי בחירת בית הספר.

 

מנהלים שקיבלו את החוזר של משרד החינוך נדהמו לראות שהוא תובע חובת נוכחות של תלמידים. אחד מהם אמר ל-ynet: "רק השבוע שר החינוך והמנכ"ל הבהירו כי למנהלים ינתן חופש פעולה וגמישות ושהנוכחות לא תיאכף בשל הקורונה, ופתאום מחייבים אותנו לוודא נוכחות ולהתחשב בכך במתן הציונים. כדאי שבמשרד ידברו אחד עם השני ושיחליטו. אי אפשר לתת הנחיות סותרות".

 

בתוך כך, עלה אתמול מנתוני משרד החינוך כי ישנם 418 תלמידים ומורים חולי בקורונה בישראל, עלייה של 71 חולים מאז יום ראשון. עוד עלה מהנתונים, כי 137 גני ילדים ובתי ספר נסגרו עד כה ו-21,877 תלמידים ועובדי הוראה נתונים בבידוד.

בדיקות קורונה בבית ספר בפתח תקווה (צילום: דוברות קופת החולים לאומית)
בדיקות קורונה בבית ספר בפתח תקווה(צילום: דוברות קופת החולים לאומית)

אמית איתן בבית הספר ()
למידה בקבוצות קטנות במעלה אדומים
 

ראש העיר בת ים, צביקה ברוט, הורה אתמול על סגירת בית הספר היסודי הרא"ל בעיר לאחר שמורה אובחנה כחולה. עד כה התגלו מקרי קורונה בשני תיכונים בבת-ים, אך במקום לא הייתה התפרצות ולא היה צורך לסגור את בתי הספר. עם זאת, הורים רבים העדיפו בכל זאת שלא לשלוח את ילדיהם למוסדות החינוך.

 

גם בבית הספר בויאר בבירה אובחן תלמיד כחולה בנגיף, ועל פי ההנחיות נסגר המקום עד לאחר שתושלם החקירה האפידמיולוגית. התלמידים ועובדי ההוראה שנחשפו לחולה, קיבלו הוראה להיכנס לבידוד.

 

בבני ברק נדבקו שתי אחיות שלומדות בבית הספר 'בית יעקב מרכז', והנהלת המוסד החינוכי בוחנת מול משרד הבריאות האם לסגור זמנית את כלל בית הספר, או להורות רק לתלמידי הכיתות הרלוונטיות להיכנס לבידוד.

 

בשבוע האחרון עשרות אלפי תלמידים חזרו ללמוד בשיטת הקפסולות (קבוצות קטנות) בשילוב למידה מקוונת, בעקבות יוזמה עצמאית של ראשי רשויות ומנהלי בתי ספר לצמצום מקרי ההידבקות. שר החינוך יואב גלנט הודיע בשבוע שעבר כי הוא מאפשר לרשויות ולמנהלי בתי הספר להחליט עצמאית כיצד ללמד. עם זאת, המדיניות היא שבתי הספר יישארו פתוחים כחלק מ"שגרת קורונה" שתלוות את מערכת החינוך בשנה הקרובה לפחות.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "ההנחיה שלפיה תלמיד אינו מחויב להגיע לבית הספר על רקע נסיבות הקורונה עומדת בעינה. עניין זה קיבל ביטוי בחוזר תחת אמירה ברורה שאם תלמיד לא יכול להגיע לבית הספר על רקע הקורונה, הרי שבית הספר ייתן לו מענה כדי שלא ייפגע, והוא יוכל להתמיד בתלמידאות שלו".


פורסם לראשונה 09/06/2020 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקיף ו' בבאר שבע שנסגר בשבוע שעבר
מומלצים