שתף קטע נבחר

בידוד וקנטינה: כך ייראה המאסר של ציפי רפאלי

עם כניסתה לכלא, שם תרצה 16 חודשי מאסר, אמה של הדוגמנית תעבור הליך קליטה ותקבל מדים ושמיכות. אם ההנחיות לא ישתנו, היא תשהה שבועיים בבידוד ותיבדק לקורונה. משפחתה תבקר פעם בשבועיים, ולאחר רבע מתקופת העונש, רפאלי תצא לחופשה. מומחה למשפט באולפן ynet: "הסדר הטיעון - הנחת סלב"

 

ציפי רפאלי, אמה של הדוגמנית והמגישה בר רפאלי, תרצה שנה וארבעה חודשי מאסר במסגרת הסדר טיעון שעל סיכומו פורסם לראשונה ב-ynet ו"ידיעות אחרונות". מהליך הקליטה לאחר סגירת דלתות הברזל ועד לבקשת השחרור המוקדם: כך צפויה להיראות השהות בבית הכלא.

 

כתב האישום המלא נגד ציפי ובר רפאלי

הסדר הטיעון שנחתם

 

לאחר כניסתה לבית הכלא "נווה תרצה", רפאלי תחל בהליך מיון וקליטה. בשירות בתי הסוהר לא נערכים באופן מיוחד לקראת האסירה המפורסמת, והיא צפויה לקבל את אותו היחס שניתן לאסירות אחרות בכלא הנשים היחיד בישראל. בשלב הקליטה רפאלי תפגוש בעובד סוציאלי ובקצין מודיעין, וכן במנהלת הכלא ומפקדת האגף, ותקבל הסברים על שהותה במקום - ההתנהגות, הזכויות והחובות.

 

דלאל דאוד (צילום: ליהי קרופניק)
יקיצה מוקדמת, כמה אסירות בתא. נווה תרצה, ארכיון(צילום: ליהי קרופניק)

רפאלי תקבל 'ערכת אסירה' הכוללת מדים, שמיכות, ציוד היגיינה ועוד. היא תהיה זכאית להשתמש בשירותי הקנטינה בתנאי שבני משפחתה יפקידו שם כסף עבורה.

 

אם עד מועד כניסתה לכלא לא יוסרו מגבלות הקורונה, רפאלי תיאלץ לשהות בבידוד למשך שבועיים ובמהלכם היא תיבדק לנגיף. בכל מקרה, בתחילת המאסר היא תהיה תחת השגחה בתא עם מצלמות, או עם אסירה שתחנוך אותה וגם תשגיח עליה עד שיוחלט שאין סיכון אובדני לגביה.

 

בדומה לכל האסירות, רפאלי תצטרך להתעורר בכל בוקר בשעה מוקדמת עבור הספירה המתקיימת כמה פעמים ביום. היא תאכל את המנות המוגשות במקום, ואם היא תרצה - היא תוכל להשתתף בתוכניות שיקום שונות ובחוגים כמו שזירת פרחים ותפירה.

 

רפאלי תתגורר ותישן עם עוד כמה אסירות בתא. בני משפחתה יוכלו לבקר אותה פעם בשבועיים, אם לא יוטלו מגבלות במסגרת המגפה. לאחר שהיא תרצה רבע מתקופת המאסר, היא תוכל לצאת לחופשה פעם בחודש. תחילה למשך כמה שעות, ובהמשך אפילו עד 72 שעות לפי תנאי התנהגותה. לקראת ריצוי שני שליש מהמאסר שהוטל עליה, רפאלי תוכל להגיש בקשה לשחרור מוקדם. אם התנהגותה תאפשר זאת והיא תעבור הליך שיקום, היא תוכל להשתחרר מבית הכלא עוד לפני תום תקופת העונש.

 

"הנחת סלב גדולה מאוד"

ד"ר מתן גוטמן, מומחה למשפט חוקתי מהמרכז הבינתחומי, ועו"ד ארתור שני, מומחה בדיני משפחה והון משפחתי, התראיינו מוקדם יותר בנושא לאולפן ynet. "כמובן שזה לא מספיק, מדובר פה בהנחת סלב גדולה מאוד", אמר עו"ד שני בהתייחסו לעונש שנקבע בהסדר הטיעון, "כנראה שהבלונד הבוהק של רפאלי עמם את הפרקליטות וגרם לה לתת הנחת סלב ענקית. אני מקווה שבית המשפט לא יאשר את ההסדר. היא גנבה פי חמש יותר מהציבור במסים מאשר קובי פרץ, הוא נכנס פנימה והיא בחוץ וממשיכה לעבוד". לדעתו של עו"ד שני, "או ששתיהן היו צריכות להיכנס לכלא ביחד, או שהן היו צריכות לשלם קנס של פי שלוש או פי חמש ממה שהן גנבו מהציבור הישראלי".

 

לעומת זאת, ד"ר גוטמן חושב אחרת: "יש פה החמרה משמעותית, המדיניות היא להחמיר בעולם המיסוי. בין היתר בר רפאלי טענה שהיא גרה בארה"ב, אבל לא היה מי שיעיד על כך. עם זאת, היא לא הציגה מדינה אחרת שבה היא כן שילמה את המס. לכן היא הייתה נעדרת אזרחות לענייני מס - אבל מה הסיפור הפלילי? הטענה היא שהיה ניסיון להסתיר את זה שמרכז חייה היה בישראל, ומכתב האישום עולה שאמה עשתה זאת, ציפי. לכן אין פה הנחת סלב, כי עיקר הפעילות הפלילית הנטענת הייתה של האמא".

"הנחת סלב גדולה". עו"ד ארתור שני (צילום: יח"צ) (צילום: יח
"הנחת סלב גדולה". עו"ד ארתור שני(צילום: יח"צ)

מתן גוטמן (צילום: ירון ברנר)
ד"ר מתן גוטמן. "הפעילות הפלילית - של האמא"(צילום: ירון ברנר)

כאמור, ציפי רפאלי ובתה הדוגמנית והמגישה בר רפאלי, שהואשמו בהעלמת מס על הכנסות של 34 מיליון שקל, חתמו על הסדר טיעון עם פרקליטות מיסוי וכלכלה. בהסדר נקבע כי ציפי תרצה מאסר של 16 חודשים, ויוטל עליה אף מאסר על תנאי. בר רפאלי תרצה תשעה חודשי עבודות שירות, וגם עליה יוטל מאסר על תנאי.

 

העסקה מסיימת את ההליכים הפליליים נגדן בפרשת העלמת המסים ובמסגרתה ישלמו גם קנס של 2.5 מיליון שקלים כל אחת, נוסף לשמונה מיליון שקל שומת מס.

 

לפי האישום הראשון בכתב האישום, בשנים 2009-2012 חילקה בר רפאלי את חייה בין ישראל לארה"ב והפיקה הכנסות משמעותיות מעבודותיה בחו"ל בסך 24,964,862 שקל. בר רפאלי טענה מול רשויות המס בישראל שהיא תושבת חוץ שמתגוררת בארה"ב, שאינה חייבת בדיווח ובתשלום מס בישראל.

 

עוד עולה מהאישום כי ציפי רפאלי, אשר ניהלה במועדים הרלוונטים את עסקיה של בתה, פעלה כדי להסתיר את זיקותיה של בתה לישראל בדרכים שונות. בין היתר צוין שהיא הביאה לכך שבחוזה השכירות של דירה במגדלי YOO, שנשכרה על מנת שתשמש את בתה למגוריה בישראל בשנת 2009, נרשם כי שוכר הדירה הוא דור רפאלי, אחיה של בר, ולא הוצג שמה של בר רפאלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענת מוסברג
ציפי רפאלי
צילום: ענת מוסברג
מומלצים