שתף קטע נבחר

ברקע המשבר ברשות: הג'יהאד האיסלאמי מפגין נוכחות בגדה

הארגון שעד כה נרדף ע"י הרשות וישראל, הרים את ראשו ומקיים בימים האחרונים אירועים פומביים בהשתתפות חמושים, בעיקר לזכר המנהיג רמדאן שלח. בגלל המצב הכלכלי ואיומי הסיפוח - הרשות חוששת להתעמת

 

 

ארגון הג'יהאד האיסלאמי מגדיל בימים אלה את השפעתו בגדה המערבית, תוך שהוא מנצל את חולשת מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, את המשבר הכלכלי שבו מצויה הרשות ואת הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל. הזרז לצעד הוא מותו בסוף השבוע שעבר של מנהיג הארגון לשעבר, רמדאן שלח.

תהלוכות של הג'יהאד איסלאמי בבית לחם בשל מות רמדאן שלח ()
"פעילים חמושים ירו באוויר". תהלוכת הג'יהאד האיסלאמי בכפר נעמה שליד רמאללה

בימים האחרונים הקימו פעילי הארגון סוכות אבלים בכמה ערים, בהן בית לחם וג'נין, שם נמצאים מרכזי הכוח המשמעותיים ביותר של הג'יהאד האיסלאמי בגדה המערבית. מדובר בצעד נדיר שכן פעילי הארגון נרדפים לרוב הן על ידי הרשות הפלסטינית והן על ידי ישראל, אלא שבמקרה הנוכחי אפשרה הרשות את הקמת סוכות האבלים ולא מנעה את קיומם של טקסי אזכרה שערכו אנשי הארגון לזכר שלח.

 

מקורות פלסטינים מסרו ל-ynet כי בבית לחם אף יצאו פעילים חמושים של הארגון וירו באוויר בסמוך לאחת מסוכות האבלים, תוך קריאות ברמקולים המבהירות שמדובר בירי לכבודו של שלח. לדבריהם, האירוע היה קצר מאוד ואותם חמושים נסו במהירות מהמקום, אף שאיש לא ניסה לעצור אותם או לרדוף אחריהם.

 

סוכת האבלים של הג'יהאד האיסלאמי בבית לחם:

סוכת אבלים לרמדאן שלח מנהיג ה'יהאד האיסלאמי ()

סוכת אבלים לרמדאן שלח מנהיג ה'יהאד האיסלאמי ()

סוכת אבלים לרמדאן שלח מנהיג ה'יהאד האיסלאמי ()

באותה סוכת אבלים התקיים היום (ד') ללא הפרעה טקס אזכרה פומבי שבו האדירו הפעילים את דמותו של שלח ואת הג'יהאד האיסלאמי. בטקס נישאו דגלי הארגון וכרזות ענק עם דמותו של שלח.

 

ביום שני בערב הובילו פעילי ג'יהאד איסלאמי שיירת כלי רכב גדולה לזכר שלח בכפר נעמה שליד רמאללה. בתהלוכה נישאו דגלי הארגון והפעילים השמיעו ברמקולים קריאות לוחמניות המפארות את פעילותו הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, ונשבעו אמונים למנהיג הנוכחי זיאד נחאלה.

 

גורם מדיני פלסטיני שהכיר את האירוע אמר ל-ynet בהתייחס לתמונות משם שהרשות הפלסטינית לא הייתה מאפשרת לג'יהאד האיסלאמי לבצע את הפעילות המוחצנת הזאת באופן בוטה כל כך לו היה מתקיים תיאום ביטחוני עם ישראל.

 

לדבריו, אף שברמאללה לא אהבו את התמונות הללו – הרשות הפלסטינית לא יכולה לחסום בעת הנוכחית פעילות של הג'יהאד האיסלאמי בצורה מופגנת, משום שהיא תספוג ביקורת ציבורית בטענה שהיא פועלת כסוכנת של ישראל.

 

בתוך כך, בעיר חאן יונס שבדרום רצועת עזה נחנך כבר רחוב על שמו של רמדאן שלח, שנולד ברצועה ועזב אותה בצעירותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תהלוכה של הג'יהאד האיסלאמית בכפר נעמה
מומלצים