שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

אחיו של פלויד העיד בדמעות: "תראה מה עשית, ג'ורג'"

כשדמעות חונקות את גרונו העיד פילוניס פלויד בבית הנבחרים וקרא לפוליטיקאים לוודא שמותו של ג'ורג' לא יהיה לשווא: "אנשים יוצאים לדרוש שינוי. תראה מה עשית, אח גדול. אתה משנה את העולם, תודה על הכול. מקווה שמצאת את אמא"

אחיו של ג'ורג' פלויד, פילוניס, התייצב הערב (יום ד') לעדות בוועדת המשפט של בית הנבחרים האמריקני וקרא לפוליטיקאים לוודא שמותו של אחיו – מוות שהצית מהומות ברחבי ארה"ב והעולם – לא יהיה לשווא: "נמאס לי מהכאב שאני מרגיש בכל פעם שעוד אדם שחור נהרג בלי סיבה. אני נמצא כאן היום כדי לבקש מכם לעצור את זה".

 

מחאת ג'ורג' פלויד – הכתבות האחרונות:

 

ארה
האח פילוניס, מביט למעלה הערב בקונגרס: "תודה על הכול, מקווה שאתה יכול לנוח בשלווה"(צילום: AP)

ארה
"לא הגיע לו למות על 20 דולר". הערב בקונגרס(צילום: רויטרס)

"תודה לכם על שהזמנתם אותי לכאן היום לדבר על אחי הגדול, ג'ורג'", אמר פילוניס. "העולם מכיר אותו כג'ורג', אבל אני קראתי לו פרי. אתמול קברנו אותו. זה היה הדבר הקשה ביותר שנאלצתי לעשות אי-פעם. אני האח הגדול עכשיו, אז זה היה תפקידי לנחם את אחֵינו ואחיותינו, את ילדיו של פרי ואת כל מי שאהב אותו. וזה הרבה אנשים. אני חייב להיות החזק עכשיו, כי זה מה שג'ורג' היה עושה.

 

"והעובדה שעכשיו אני האח הגדול היא הסיבה לכך שאני כאן היום. כדי לעשות את מה שפרי תמיד עשה עבורנו – לדאוג למשפחה ולאחרים. אני לא יכולתי לדאוג לג'ורג' ביום שבו הוא נרצח, אבל אולי על-ידי כך שאדבר אתכם היום אוכל לעזור לוודא שמותו לא יהיה לשווא. לוודא שהוא יהיה יותר מאשר עוד פנים שמודפסות על חולצה. יותר מאשר עוד שֵם ברשימה שלא מפסיקה להתארך".

ארה
בעדות בקונגרס. "גם לגברים שחנקו אותו למוות הוא קרא 'אדוני'"(צילום: AP)

ארה
(צילום: AP)

האח פילוניס אמר למחוקקים שג'ורג' תמיד עשה הקרבות עבור משפחתו – ועבור זרים גמורים: "הוא נתן את המעט שהיה לו לתת כדי לעזור לאחרים. הוא היה הענק העדין שלנו. נזכרתי בזה כשצפיתי בסרטון הרצח שלו. הוא היה בעל אופי מתון; הוא לא השיב מלחמה. הוא הקשיב לשוטרים. הוא קרא להם 'אדוני'. הגברים שנטלו את חייו, שחנקו אותו במשך 8 דקות ו-46 שניות. הוא עדיין קרא להם 'אדוני' כשהוא התחנן על חייו.

 

"אני לא יכול להסביר לכם איזה כאב אתה חווה כשאתה צופה בדבר כזה. כשאתה צופה באחיך הגדול, שהערצת כל חייך, מת. מת בעודו קורא לאמא בתחינה. נמאס לי. נמאס לי מהכאב שאני מרגיש עכשיו ונמאס לי מהכאב שאני מרגיש בכל פעם שעוד אדם שחור נהרג בלי סיבה. אני נמצא כאן היום כדי לבקש מכם לעצור את זה. עצרו את הכאב. שימו סוף למצב שבו אנחנו מרגישים שנמאס לנו".

ארה
משפחתו של ג'ורג' פלויד בהלווייתו אתמול. "עכשיו אני האח הגדול"(צילום: AP, Godofredo A. Vֳ¡squez/Houston Chronicle)

ארה
(צילום: gettyimages)

ארה
(צילום: AFP)

האח אמר שקריאותיו של ג'ורג' לעזרה נתקלו בהתעלמות: "אנא הקשיבו לקריאה שאני משמיע עכשיו, לקריאות של משפחתנו ולקריאות שמהדהדות ברחובות ברחבי העולם. אנשים מכל הרקעים, המגדרים והגזעים התאחדו כדי לדרוש שינוי. כבדו אותם, כבדו את ג'ורג', ועשו את השינויים הדרושים שיהפכו את רשויות אכיפת החוק לפתרון – לא הבעיה. מצו איתן את הדין כשהן עושות משהו שגוי. למדו אותן מה פירוש הדבר לנהוג באנשים באמפתיה ובכבוד. למדו אותן מהו כוח חיוני. למדו אותן שבכוח קטלני יש להשתמש לעתים נדירות ורק כשחיי אנשיהן בסכנה.

 

"ג'ורג' לא פגע באיש באותו יום. לא הגיע לו למות על 20 דולר", אמר האח פילוניס. לפי הדיווחים בארה"ב, נזכיר, השוטרים הנאשמים כעת במותו של ג'ורג' פלויד הוזעקו לזירה בעקבות דיווח על כך שהוא השתמש בשטר מזויף בחנות סמוכה, שטר שעֶרכּו 20 דולר. "אני שואל אתכם, זה הערך של חיי אדם שחור?", שאל הערב האח פילוניס. "20 דולר? השנה 2020. הגיעו מים עד נפש. האנשים שצועדים ברחובות אומרים לכם שהגיעו מים עד נפש. תהיו המנהיגים שהמדינה הזו, העולם הזה, צריכים. עשו את הדבר הנכון".

  (צילום: AFP PHOTO / Facebook / Darnella Frazier,gettyimages)
(צילום: AFP PHOTO / Facebook / Darnella Frazier,gettyimages)

האח אמר שאזרחי ארה"ב בחרו בחברי הוועדה כדי שידברו בשמם ויחוללו שינוי חיובי: "לשמו של ג'ורג' יש משמעות. יש לכם כאן הזדמנות לגרום גם לשמות שלכם להיות בעלי משמעות. אם מותו יביא בסופו של דבר לשינוי העולם לטובה – ואני חושב שהוא יעשה את זה, אני חושב שהוא כבר עשה את זה – פירוש הדבר שג'ורג' מת כפי שחי. עליכם מוטלת המשימה לוודא שמותו לא יהיה לשווא".

 

האח חתם את דבריו בפרידה פומבית נוספת, אולי אחרונה, מג'ורג', שנטמן אתמול ליד קבר אמם: "לא קיבלתי הזדמנות להיפרד מפרי כשהוא היה כאן. נגזלה ממני האפשרות הזו. אבל אני יודע שהוא מביט עלינו מלמעלה עכשיו. פרי, תראה מה עשית, אח גדול. אתה משנה את העולם. תודה לך על הכול. על שדאגת לנו כשהיית על פני האדמה, ועל כך שאתה דואג לכולנו עכשיו. אני מקווה שמצאת את אמא ושאתה יכול לנוח בשלווה ובעוצמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
האח פילוניס, הערב. "תודה, אח גדול"
צילום: AP
מומלצים