שתף קטע נבחר

אמור לי מה שמך ואומר לך מי אתה

הבאנו לפניכם כמה נקודות שיכולות לסייע בבחירת השם לרך שנולד

אבנר על שם שר צבאו של שאול המלך, ואולי שאול, שהיה המלך הראשון של ממלכת ישראל המאוחדת? אולי גיא, כי זה שם של טייסים? ואם זו בת, שנקרא לה רות, על שם רות המואבייה, או בשם תנ"כי אחר? ואולי קים, כי זה שם קצר וגם שמה של הידוענית קים קרדשיאן? ואם ללכת על שמות לועזיים, אולי נקרא לו הארי או לה דיאנה או מדונה?

 

קודם כל מזל טוב. אתם בהריון, והנה אוטוטו הלידה. אתם אמורים לבחור שם לתינוק/ת, וזה לא פשוט. בעצם, זו ההחלטה הגדולה הראשונה שאתם צריכים לקחת על עצמכם כהורים. זה השם שהרך שייוולד יצעד איתו לאורך חייו, אלא אם כן יחליט לשנות אותו בבגרותו, וגם זה קורה.

 

בחירת שם לתינוק היא עד כדי כך משמעותית, שלא אחת ולא שתיים מחליטים ההורים על השם רק לאחר ימים לא מעטים ואפילו חודשים. במהלך ההריון נתתם כינויים שונים לעובר, גלגלתם במוחכם שמות שונים, התלבטתם, התווכחתם, ועכשיו מגיע רגע ההחלטה. יהיו כאלו שיאמרו ששם הוא עניין טכני בלבד; דרך לזהות ולהבדיל בין אדם לאדם, אבל, למשל, בחסידות ובקבלה מוסבר, כי שמו של האדם הוא גם צינור דרכו הוא יקבל את חיותו, ולכן לפיכך חשוב לבחור בשם בעל משמעות חיובית.

 

אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

 

הנה 10 דרכים, שיכולות לסייע בבחירת השם לרך שנולד. וכן, חשוב להביט היטב בתינוקכם, לפני שהענקתם את השם, גם אם חשבתם על שם אחר טרום לידתו, כדי להרגיש אם השם מתאים לו.

 

מה קורה לאנשים שמרגישים לא טוב עם שמם? פשוט מאוד: הם משנים אותו.

רן דנקר נולד בשם חליל דנקר. הבחירה המקורית בשם חליל נעשתה על ידי אביו, השחקן אלי דנקר, שבאותה התקופה שיחק דמות בסרט בשם "חליל", אך דנקר החליט לשנות את שמו בעקבות חוסר הפופולריות של השם. בחשבון האינסטגרם שלו הוא מוצג כרן דנקר חליל.

 

הזמרת קייטי פרי נולדה בשם קתרין אליזבת הדסון. כזמרת צעירה היא רצתה שיזהו אותה בזכות מי שהיא, ולא יבלבלו אותה, למשל, עם השחקנית, קייט הדסון, מהסרט "איך להיפטר מבחור בעשרה ימים". לכן שינתה את שם משפחתה לשם משפחתה הקודם של אמה, פרי, והפכה לקייטי פרי.

 

הזמר הלטיני ברונו מארס החליט לשנות את שמו מפיטר ג'ין הרננדז לברונו מארס. השם ברונו ניתן לו בהיותו בן שנתיים על ידי אביו, משום שהזכיר לו את המתאבק ברונו סמרטינו, והשם מארס נבחר על ידו, כי "מארס נשמע גדול מהחיים".

 

1. שם מהמקורות

שמות מהמקורות תמיד תופסים. מדי כמה שנים הם גם עושים קאמבק והופכים פופולריים, מעבר לעובדה שהם תמיד מחברים לשורשים ולמסורת. לבנים שמות כגון שלמה, שאול, דוד, גבריאל, ובארי, אחד השמות הפופולריים בשנים האחרונות, שהוא אביו של הנביא הושע. לבנות: לאה, רחל, לאה, שרה, מיכל, מרים, דבורה ויעל.

 

אגב, השם אימרי עמד בראש טבלת השמות המחופשים ביותר לקיץ 2019. מקור השם בתנ"ך, הוא היה אביו של זכור, אחד מבוני החומה המחודשת של ירושלים. שם פופולרי נוסף, שמתאים לבנות ולבנים הוא אליה, שילוב בין שני שמות האל - אל ו־יה, שמהווה ביטוי לזיקה רוחנית.

 

יש שמות, שמקורם בתנ"ך, למרות שהם לא מופיעים שם כשם אדם. לדוגמה: יהל, כפיר, שגיא, משי.

 

יש הנוהגים להעניק לילדיהם שמות על שם צדיקים וצדקניות, כמו בחסידות חב"ד, שם אפשר למצוא ילדים בשם "מנחם מענדל' על שם הרבי מליובאוויטש או "חיה מושקא" על שם הרבנית, כסגולה לכך שהילד יגדל ויילך בדרך התורה ובמצוות.

 

2. שמות לפי אבני המזל, שמתחברים לקיץ

אבני חן שונות מסמלות את החודשים ואת המזלות על פני השנה, כשלכל אבן סגולה ותכונה מיוחדת משלה. אופל, למשל, היא אבן החן של מזל סרטן (יוני עד יולי), רובי היא אבן החן של מזל אריה (יולי עד אוגוסט), וטופז או ספיר הן אבני חן של מזל בתולה (אוגוסט עד ספטמבר).

 

3. שמות לועזיים וטרנדיים

שון, דון, שקירה, מדונה. בגזרת הסלבס המקומיים: תו פרינס תבורי (בנו של בן אל תבורי), ליצ'י לוסיה מנטש מקסימיליאן (בתה של מרינה מקסימיליאן), או אל רפאלי (בתה של בר רפאלי).

 

4. אותה אות תחילית לשמות כל הילדים

למשל: אלינור, אוהד ואורית, או: מתן, מיקה ומור.

 

אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

 

5. שמות יוניסקס

שמות של בנים, שמתאימים גם לבנות ולהיפך: טל, ליאור, יובל, עמית, אריאל, רוני.

 

6. שמות לפי חישוב נומרולוגי

בסיס האמונה הנומרולוגיה הוא, שלמספרים ישנה משמעות מיסטית, ולכל מספר השלכה על תוכנות ואופי של אדם. כמובן שלנומרולוגיה אין תימוכין מדעיים, והתורה מתבססת על מיסטיקה, אבל רבים מאמינים כי יש כוח, אנרגיות ומשמעות רבה למספרים, ולכן מתייעצים עם נומרולוגים בבחירת השם.

 

לדוגמה: השם מיכל: הנומרולוגיה שלו היא 40+10+20+30 = 100, ערך נומרולוגי: 1.

 

מקור השם: מהתנ"ך. בתו הצעירה של שאול המלך ואשתו הראשונה של דוד המלך. פירוש השם: אפיק, נחל. השם: רן: בנומרולוגיה: 200+50= 250. ערך נומרולוגי: 7. משמעות השם: שמחה, שירה. קחו למשל את רן דנקר.

 

7. שמות מקוריים ומשונים

לא להאמין, אבל מתהלכים היום בעולם כמה וכמה ילדים, שקיבלו שמות טכנולוגיים. למשל תינוקת שנולדה במצרים ושמה פייסבוק, או תינוקת שנולדה בישראל ושמה לייק. בשוודיה נתנו הורים לבתם את השם מטאליקה על שם הלהקה האהובה עליהם. זוג מניו זילנד ביקש לקרוא לבנם 4real: "על אמת". מכיוון שהשם לא אושר על ידי הרשויות במדינה, נקרא שמו, בסופו של תהליך: "סופרמן".

 

שם נוסף, שעשה סביבו קצת רעש הוא שיה: כך קראו לירן כוהנר וגיא גיאור לבתם, וכך אדל בספלוב לבתה. מקור השם בשפה העברית, הוא מורכב משילוב המילים 'שי' ו-'יה'.

 

8. שמות של טייסים

בכל קיץ מתקיים מסדר כנפיים חגיגי של סיום קורס טיס של חיל האוויר. לפני שנתיים פרסם צה"ל את עשרת השמות הנפוצים ביותר בקרב טייסים ואנשי צוות אוויר בעשור האחרון: במקום הראשון נמצא גיא, ואחריו עומר, רועי, אסף, איתי, יובל, אור, אייל, אלון וניר.

 

9. שמות שקשורים לעונות השנה

התינוק נולד באביב או בסתיו? יש הנוהגים לתת לו את שם העונה, לכן נמצא לא מעט ילדים בשמות אלו. יש הנוהגים לקרוא לתינוק, שנולד בחורף: סופה, מטר, אור (נולד בחנוכה), שלג.

 

לתינוק, שנולד בקיץ, מתקשרים שמות רבים, גם לעונה עצמה וגם לכל הקשור לים.

 

השם עומר מתקשר לתקופה שבין פסח לשבועות, ומקבל חיזוק מכוכבים כדוגמת עומר אדם ועומר דרור. שמות פופולריים שניתנים לתינוקות בעונת הקיץ: אגם, גל, גליה, גלית, טל, אדוה, יובל, ימית, כנרת, מעיין, מפל, נחל, פלג, ים, אגמון, אלמוג, אשד, חוף, נביעה, נחשול, צדף או צדפית וריף.

 

שמות מקוריים ברוח העונה: קאי, שפירושו בהוואית אוקיינוס וביפנית ים, או שאנל, שפירושו בצרפתית ערוץ, נחל או תעלה, וכמובן מזכיר את קוקו שאנל.

 

10. שמות שמתקשרים לחופש

חודשי הקיץ מתחברים לחופש הגדול, ויש הורים הבוחרים בשם שמתקשר לחופש, הנאה וכיף: רון, סאני, דרור, חופש, רן, שיר, גיל, אושר, אורון, גלעד או ליאור.

 

הכתבה פורסמה במוסף "בריאות פלוס" ב"ידיעות אחרונות"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים