שתף קטע נבחר

במערכת הביטחון נערכים לקיים מפקד אוכלוסין לפלסטינים

חשיפת "ידיעות אחרונות" ו-ynet: המתווה - צוותים של 3־5 במדים ייעודיים ובליווי גורמי אכיפה יעברו בין הבתים כדי לאמוד את מספר תושבי ישראל "המיועדים". המטרה - למנוע נהירה של פלסטינים לאזור רגע לפני הסיפוח

פרסום ראשון: גורלה של תוכנית טראמפ טרם נחרץ, בימין עדיין מתחולל מאבק עיקש סביב מתווה הסיפוח – אבל במערכת הביטחון נערכים לכל תרחיש. בשבועות האחרונים, כך נודע ל"ידיעות אחרונות", מתכוננים במנהל האזרחי לאפשרות כי יידרשו בקרוב להוציא לפועל מפקד אוכלוסין של הפלסטינים המתגוררים כיום בשטחים שאמורים להיכלל בתוכנית טראמפ ולעבור לחיות תחת ריבונות ישראלית.

A Palestinian village in the Jordan Valley  ()
פלסטינים בבקעת הירדן. ארכיון

מטרת המפקד - שאמור, אם אכן יתממש לבסוף, להתמקד באזורים שרובם מוגדרים היום כשטחי C בתוך גושי ההתיישבות, ביניהם השומרון, בקעת הירדן וגוש עציון - לספור שם את התושבים הקבועים. אין מדובר רק באיסוף מידע לקראת אפשרות של ריבונות: בישראל מבקשים, למעשה, "להקפיא" את גודל האוכלוסייה הנוכחי על מנת למנוע נהירה של פלסטינים לשטחי הסיפוח רגע לפני שיעברו לריבונות ישראל.

 

המתווה המסתמן כולל צוותים של המנהל האזרחי, בני 3־5 אנשים, שילוו על ידי גורמי אכיפה ויצוידו באמצעים טכנולוגיים לביצוע המפקד. משימתם היא לעבור מבית לבית בכפרים המיועדים ולכמת את בתי האב הפלסטיניים כדי להבין כמה "תושבים חדשים" עשויים להצטרף למדינת ישראל.

 

גם במשטרה נערכים: קצינים בכירים קיימו השבוע סיורי שטח ונפגשו עם גורמים בהתיישבות. כאמור, החשש העיקרי, לפחות בישראל, הוא שברגע ההכרזה על התחלת הליך הסיפוח יגיעו פלסטינים להתיישב בשטחים המיועדים להיות בריבונות ישראלית. בנוסף, קיים חשש שהמפקד עצמו יעורר חיכוך בשטח עם הפלסטינים, ולכן עלתה הצעה שלפיה הפוקדים ילבשו מדים אחידים, בדומה למה שהיה בהתנתקות.

 

מטרת המפקד, כאמור, היא לבדוק בכמה פלסטינים מדובר. במערכת הביטחון מעריכים כי המספרים יגיעו לפחות לכמה עשרות אלפי פלסטינים שימצאו עצמם, כמעט בן־לילה, תחת ריבונות ישראלית. עד כה לא ניתן להעריך כמה פלסטינים יסופחו לישראל כיוון ששרטוט המפות עדיין לא הסתיים ומשום שלא ניתן להסתמך על נתוני הרישום של המנגנונים הביורוקרטיים ברשות הפלסטינית.

 

בתחילת השנה שיגר יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני מכתב לראש הממשלה נתניהו בו הסביר את הצורך בקיום המפקד. מאז לא נענה אלחייני, אך נראה כי כעת דנים במערכת הביטחון באפשרות זו. במנהל האזרחי סירבו להתייחס לנושא. אלחייני: “המפקד חשוב כדי למנוע זליגה של אלפי פלסטינים שמטרתם לקבל תעודת זהות ישראלית”.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פלסטינים בבקעת הירדן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים