שתף קטע נבחר

ארדואן ושומרי הלילה העותמנים

אחרי ניסיון ההפיכה נגדו החזיר ארדואן לרחובות את "נשרי הלילה", השומרים שסיירו בשכונות בתקופה העותמנית. חוק חדש מגדיל את כוחם ומאפשר להם לשאת נשק, להשתמש בכוח ולעצור חשודים. האופוזיציה מוחה

טורקיה העניקה היום סמכויות נרחבות לשומרים שמסיירים בלילות בשכונות, עוד מתקופת האימפריה העותמנית. הצעד עורר התנגדות עזה וחשש שהצטרפותם של השומרים לכוחות הביטחון יוביל להפרת זכויות אדם.

 

ב-2017, שנה אחרי ניסיון ההפיכה נגדו, החזיר ארדואן לרחובות את השומרים שמכונים "נשרי הלילה". במסגרת החוק החדש, שאותו קידמה מפלגתו של ארדואן והלילה הוא אושר בפרלמנט, השומרים רשאים לדרוש מהתושבים להזדהות. הם יוכלו להשתמש בכוח ולשאת נשק ולעצור חשודים.

ארדואן מחזק את שומרי הלילה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ארדואן מחזק את שומרי הלילה(צילום: רויטרס)
 

"אי אפשר לתת למישהו נשק ולשלוח אותו לרחוב עם סמכויות נרחבות אחרי 40 ימים של הכשרה", אמר אנגין אלטאי, בכיר במפלגת האופוזיציה "מפלגת העם הרפובליקאית". עומר פרוק גרגרליו, מחוקק מהמפלגה הפרו-כורדית HDP מחה על העובדה שאותם שומרים נשלחים לרחובות אחרי הכשרה של שעות ספורות בנוגע לזכויות אדם.

 

"זה לא חוק שעוסק בהגנה על אזרחים או על מחוז. זה חוק שעוסק בהגנה על המדינה מאזרחיה", אמר גרגרליו בנאום בפרלמנט במהלך הדיון על החוק. הוא הזהיר מעלייה במספר התקריות האלימות שבהן מעורבים כוחות הביטחון.

ניסיון ההפיכה בקיץ 2016 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ניסיון ההפיכה בקיץ 2016(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אחרי ניסיון ההפיכה בקיץ 2016 כלאה טורקיה עשרות אלפי בני אדם. היא השעתה או הדיחה 150,000 עובדים בשירות הציבורי ואנשי ביטחון. אנקרה טענה שמדובר בצעד הכרחי בעקבות איומים ביטחוניים. מתנגדי השלטון מחו על דיכוי ההתנגדות לארדואן.

 

נתונים של המשטרה מלמדים שבשנה שעברה מספר השוטרים בטורקיה עלה ב-7.9% ליותר מ-260,000. מספר השומרים בשכונות כמעט הכפיל את עצמו וחצה את ה-21,000. לפי בכיר במפלגת השלטון, "מפלגת הצדק והפיתוח" השנה מספר השומרים צפוי לעלות ל-30,000.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

משרד הפנים הטורקי הגן על הגדלת הסמכויות של שומרי הלילה. במשרד הסבירו שמאז שהשומרים חזרו לרחובות מספר הפריצות לבתים ברחבי המדינה ירד ב-47% ל-151 ביום. במשרד אמרו שהשומרים עוברים שלושה חודשים של אימונים, ואז נשלחים לחודשיים של הכשרה בשטח. 20% הם בוגרי אוניברסיטאות.

 

ל"מפלגת הצדק והפיתוח" יש 291 מושבים באספה הלאומית של טורקיה, שבה 600 מושבים בסך הכול. היא העבירה את החוק בעזרת 46 מחוקקים מבת הברית שלה, מפלגת MHP הלאומנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארדואן מגדיל את הכוח של שומרי הלילה
צילום: רויטרס
מומלצים