שתף קטע נבחר

כמה עובדים ניהלת? עובד מועצה זכה בהפרשי שכר

דרגת שכר של מנהלים ברשויות מקומיות נקבעת לפי מספר הכפופים להם. עובד בביר אל-מכסור הצליח לזכות בתוספת דרגה ותשלום רטרואקטיבי

בית הדין לעבודה בחיפה חייב לאחרונה את המועצה המקומית ביר אל-מכסור לעדכן את קצבת הפנסיה של מנהל רווחה שיצא לגמלאות ולשלם לו הפרשי שכר ופנסיה רטרואקטיביים. בכך התקבלה טענתו שלפיה המועצה טעתה בדרגת השכר שקבעה לו בהתבסס על מספר העובדים שניהל.

 

במשך כ-15 שנים שבהן עבד במועצה הוא זכה בגמול תפקיד ד' אף שלטענתו היה זכאי לשכר גבוה יותר לפי דרגה ג'. לפני כארבע שנים הוא פרש לגמלאות והגיש נגדה תביעה באמצעות עו"ד מירב פלח לב.

 

הוא טען בין היתר כי לפי הסכמי השכר של העובדים הסוציאליים, הדרגה של מנהל רווחה נקבעת לפי מספר העובדים הכפופים לו. מנהלים שממונים על 10-6 עובדים זכאים לדרגות ו'-ד' ואילו מנהלים שממונים על 29-11 עובדים לדרגות ה'-ג'.

 

לטענתו, המועצה הציבה אותו בדרגה ד' משום שכללה בחישוב רק את העובדים שהועסקו אצלה ישירות תוך התעלמות מכך שהיה אחראי על גם על עובדים שסיפקו שירותים באמצעות עמותות וגופים חיצוניים.

 

נטען כי גם אם שכרם לא שולם ישירות על ידי המועצה הוא עדיין ניהל אותם, פיקח על עבודתם, קיים איתם ישיבות ואישר את שכרם, ואם כוללים אותם במניין הרי שניהל 19.6 עובדים והוא זכאי לתוספת לפי דרגה ג'. בתביעה הודגש כי כבר היה תקדים בכפר יאסיף, שם זכתה מנהלת הרווחה בדרגה ג' בהתחשב בכך שהייתה אחראית על עובדים חיצוניים.

 

עו"ד חוסאם חוג'יראת, שייצג את המועצה, התנגד לפרשנות התביעה לתנאי השכר וטען כי במניין העובדים הכפופים יש לכלול רק את העובדים הישירים של הרשות.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

אבל השופטת איריס רש העדיפה את עמדת התובע. בפסק הדין נקבע כי תיאור המשרה של מנהלי הרווחה בתקנון העובדים הסוציאליים מעיד על אחריות רחבה שחולשת לא רק על עובדי הרשות אלא גם על "עובדי המסגרות הקשורות בה". ואכן, בפועל התובע היה מעורב בפעילות של העובדים החיצוניים, פיקח עליהם, סייע להם וניהל אותם.

 

עוד ציינה השופטת כי ההגדרה של המונח "כפוף" בהסכמי השכר הורחבה לאורך השנים בשל הפרטת חלק מהשירותים ברשויות המקומיות. אם בעבר עובד "כפוף" היה רק מי שהועסק במשרה מלאה היום ההגדרה כבר כוללת את כל העובדים תחת סמכותו של מנהל הרווחה.

 

יתרה מכך, גם מנהלת מחלקת כוח האדם במשרד הרווחה אישרה שחלק מעובדי העמותות כפופים למנהלי הרווחה, והגישה המרחיבה אף התקבלה במקרה של מנהלת הרווחה בכפר יאסיף.

 

לפיכך נקבע כי כשסופרים את העובדים שהיו כפופים לתובע בהחלט יש לכלול את אותם עובדים שהיו תחת אחריותו אף שהועסקו דרך גופים חיצוניים.

 

על כן התביעה התקבלה ונקבע כי התובע זכאי להפרשי שכר וזכויות לפי דרגה ג' החל מ-2010, להפרשי פנסיה ממועד יציאתו לגמלאות ולעדכון הקצבה שלו. המועצה חויבה בהוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 11 אלף שקלים.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד מירב פלח לב ממשרד עורכי דין הפלר
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד חוסאם חוג'יראת
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים