שתף קטע נבחר

נחשד בהסתה בגלל פוסטים נגד המשטרה: "שאלו אם אני שמאלני"

בריאיון לאולפן ynet סיפר אלעד משה מת"א כי שלושה שוטרים בלבוש אזרחי הגיעו לביתו והודיעו לו כי הוא מעוכב לחקירה: "שאלו כל הזמן 'מה כתבת בפייסבוק', ואמרו לי שאם אתנגד - הם ישתמשו בכוח ויאזקו אותי". המשטרה: "משעולה חשד לעבירה פלילית - נפתחת חקירה"

 

 

אלעד משה, המתגורר בתל אביב, הופתע לגלות בצהרי יום חמישי שעבר שלושה גברים בלבוש אזרחי מתדפקים על דלת ביתו. תחילה, לדבריו, הוא התעלם מכך משום שסבור היה כי מדובר בטעות. משלא חדלו השלושה לדפוק - פתח משה את הדלת. לדבריו, הם שאלו אותו לשמו - והודיעו לו כי הוא מעוכב לחקירה בחשד להסתה. הסיבה: פוסטים שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו המבקרים את התנהלות המשטרה.

 

בריאיון לאולפן ynet הוא סיפר היום (ה'): "השוטרים שאלו אותי - אתה פעיל חברתי? אתה פעיל שמאלני? כתבת משהו במחשב? היית בהפגנות? כל מיני שאלות מאוד תמוהות".

אלעד משה  ()
אלעד משה בתמונה שפרסם לצד הפוסט

כך למשל, באחד הפוסטים כתב משה: "מה שצריך כדי להזיז כאן משהו זה לשכנע את השוטרים שהם קורבנות של המערכת. זאת המציאות. אין אדם שנולד אלים ואין אדם שנולד גזען. יש פה מערכת שלמה שמכשירה עבדים במדים ונהנית לראות אותם מלכלכים את הידיים והופכים מאנשי חוק לפורעי חוק".

 

.-אמרו לך שאתה מעוכב לחקירה ואז מה בעצם קורה?

"שאלתי על מה, כי זה היה נראה לי מוזר. אני ילד טוב. מיד לקחו לי את הטלפון. רציתי להתקשר לבת זוגי וליידע אותה כדי שלא תדאג. השוטרים לא אישרו לי לעשות את זה בשל חשש לשיבוש הליכים".

 

-על מה בעצם אתה מעוכב לחקירה? מה הם אמרו לך?

"באותו שלב לא הסבירו לי כלום. אמרו לי שאני חייב להגיע איתם לתחנה ואם אתנגד - הם ישתמשו בכוח ויאזקו אותי". לדבריו, אותם שוטרים לא סיפקו הסברים למעשה ואף לא הציגו בפניו צו חיפוש. "הם שאלו אם אפשר לחפש בבית, אז שאלתי אם יש בידיהם צו. הם השיבו בשלילה - אז סירבתי. הם ביקשו את המחשב האישי שלי, כדי שאראה להם כמה דברים ואז הם ישחררו אותי. סירבתי, כי לא היה בידיהם צו".

 

משה סיפר כי השוטרים הודיעו לו בביתו כי הוא חשוד, אך כשהגיע לתחנה ושוחח עם פרקליטו, עו"ד איתן פלג, הם שינו את גרסתם ואמרו כי הוא לא חשוד. "עד עכשיו לא הבנתי מה קרה", הוא אמר. עם זאת, הוא הדגיש שהוא לא נחקר באזהרה, אלא מסר עדות פתוחה.  

 

-אחרי כמה שעות אתה מבין שנלקחת להעיד בגלל פוסטים בפייסבוק.

רק בשלב העדות הפתוחה, החוקרת הציגה את הפוסטים וזה היה מגוחך להפליא, כי הם שאלו אותי כל הזמן: 'מה כתבת בפייסבוק?' אמרתי: הפייסבוק שלי גלוי לכל, כל אחד יכול לפתוח, לחפש אלעד משה ולראות את הכול, ואני לא מבין למה צריך לקטוף בן אדם מהבית שלו בלי לאפשר לו לדבר עם עו"ד או עם בת הזוג שלו".

 

-הם שאלו למה אתה שונא שוטרים וכותב בפייסבוק פוסטים נגד המשטרה?

"אני כותב בפייסבוק על המשטרה כי זו זכותי, ואכפת לי מהמקום שבו אני חי. צריך לבקר אלימות משטרתית. אני לא שונא שוטרים. לא אמרתי דבר כזה מימיי".

 

-זאת אומרת שלא הייתה הסתה או אלימות מילולית כלפי שוטרים?

"לא".

 

משה הוסיף וסיפר כי בעת האירוע הוא חש "מבוהל ומפוחד. לקח לי כמה דקות כדי להבין שזה באמת קורה. הם צעקו עליי, שאלו שאלות לא רלוונטיות. אחד השוטרים אמר לי: 'אתה רואה? התייחסנו אליך יפה. לא אזקנו אותך ולא הפעלנו עליך כוח'. עניתי לו: 'אני מודה לך'. זו התנכלות לשמה אבל זו גם נורת אזהרה. אני שואל את עצמי לאן כל זה הולך. אם מגיעים לאזרח תמים שלא פשע בחייו -  זה יכול לקרות לכל אחד". לאחר המקרה אמר כי יגיש תביעת נזיקין נגד המשטרה על סך 200 אלף שקלים.

 

ממשטרת ישראל נמסר: "משעולה חשד לביצוע עבירה פלילית, פותחת המשטרה בחקירה כפי שהיה במקרה שלפנינו. מטבע הדברים לא נוכל לפרט אודות חקירות מתנהלות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים