שתף קטע נבחר

המגדל נסדק וקורס: תיעוד ממצלמות האבטחה של בתי הזיקוק במפרץ חיפה

קריסתו של אחד משני מגדלי הקירור מהבוקר צולמה גם במצלמות האבטחה של האתר. אחרי 11 שנים שלא היה בשימוש, סמל הזיהום בחיפה הותיר אחריו ענן אבק

 

 

תיעוד ממצלמות האבטחה של בתי הזיקוק במפרץ חיפה מראה את רגעי הקריסה מהבוקר (שישי) והאבק שהיתמר לשמיים. באירוע לא היו נפגעים, ואין חשש לדליפת חומרים מסוכנים.

 

בעקבות החור שנפער במגדל אתמול, גובשה תוכנית לחזקו בצורה דומה, אך בצילום נראה שההתפוררות הביאה לקריסה אירעה סמוך לחור שנפער.

 

רגעי הקריסה של בית הזיקוק בחיפה (מתוך מצלמות האבטחה של בתי הזיקוק )
רגעי הקריסה של המגדל בבתי הזיקוק (מתוך מצלמות האבטחה של בתי הזיקוק )
 

מדובר במבנים ששימשו כמגדלי קירור אך אינם בשימוש כבר 11 שנים. המגדל השני, שנותר שלם, משמש כיום כמרכז מבקרים והדרכה של קבוצת בתי הזיקוק.

 

שני מבני הבטון מזוהים עם בתי הזיקוק כבר משנות ה-30 של המאה הקודמת, והם מופיעים גם בסמל של תשלובת בתי הזיקוק.

 

לפני ואחרי הקריסה בבתי הזיקוק בחיפה (צילום:  דוברות איחוד הצלה, אורן יהודה)
לפני ואחרי(צילום: דוברות איחוד הצלה, אורן יהודה)

חצי מאחת ה
(צילום: ישי איבגי, מ"מ ראש עיריית נשר)

בארגוני הסביבה רואים בקריסת מגדל הקירור אירוע סימבולי. ד"ר רויטל גולדשמיד ממרכז המחקר הסביבתי חיפה אמרה: "קריסת תשתיות בבזן בשגרה, אפילו לא במצב חירום, מצטרפת לסכנות רבות אחרות שקיימות מנוכחות המתחם הפטרוכימי במרכז העיר. ללא ספק, כמו נפילת חומת ברלין יש משהוא סימבולי בכך שסמל הפטרוכימיה (ה'לבניות') קורסות בתקופת דיונים על תום עידן בזן וסגירת התלות בזיקוק נפט בישראל".

בבתי הזיקוק מסרו בתגובה כי "הבוקר קרס החלק העליון באחת ה'לבניות' המפורסמות של בזן, ששימשה בעבר כמגדל קירור מים ואינה בשימוש מאז שנת 2009. הקריסה התרחשה בהמשך לנפילת מקטע קיר שלשום. בזן נוקטת את כל הפעולות, כולל התייעצות עם מומחים מתחום ההנדסה והתכנון, על מנת ללמוד את האירוע. האזור מאובטח ולא היו נפגעים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך מצלמות האבטחה של בתי הזיקוק
רגע הקריסה
צילום: מתוך מצלמות האבטחה של בתי הזיקוק
מומלצים