שתף קטע נבחר

עלילות יפו ובית הקברות המוסלמי

מחאת תושבי העיר מבוססת על עלילה שכמו תמיד מטופחת על ידי מוסלמים רדיקלים. בית הקברות הועבר כבר ב-1915, אבל מי זקוק לעובדות

 

הפגנה ליד בית קברות מוסלמי עתיק שבעקבותיו פרצו המהומות ביפו (צילום: AFP)
מחאת תושבי יפו, בשבוע שעבר(צילום: AFP)

כבר 100 שנה ש"עלילת אל-אקצה" מרחפת בעולם המוסלמי. היא כבר הפילה מאות חללים. אולי אלפים. היהודים, אומרת העלילה, מתכוונים להרוס את המסגדים במתחם הר הבית, ולהקים במקומם את בית המקדש. זה התחיל בערך לפני מאה שנה. האיש שעמד מאחורי העלילה הוא המופתי, חג' אמין אל-חוסייני.

 

 

עכשיו, לנגד עינינו, מתפתחת "עלילת יפו", וגם שם, ברקע, נמצא המופתי. עוד נחזור אליו. לפי העלילה, היהודים הורסים בית קברות מוסלמי. והנה הם כבר מעלים את הבולדוזרים כדי לפגוע בעוד אחד מקודשי האיסלאם. עיריית תל אביב החילונית והליברלית לא ידעה שהיא כל כך מרושעת, אבל הנה, זה מגיע אליה.

 

רוב מנהיגי הציבור הערבי ביפו מתנגדים לאלימות. אבל תמיד יש מיעוט בריוני שמצליח לעשות פרובוקציות. ובכן, באתר שבמוקד הוויכוח היה בית קברות מוסלמי. העדויות עליו קיימות כבר מסוף המאה ה-18. העניין הוא שכבר ב-1915, בעקבות יוזמה ל"שיפור פני העיר", וביקור של מושל סוריה ג'מאל פחה, הוחלט על השארת קבר אחד, והעברת כל הקברים האחרים והשרידים לבית הקברות של הכפר סומייל, במקום שבו נמצא היום גן העצמאות. הוא עדיין שם, צמוד למלון הילטון, אף שמדובר באחד משטחי הנדל"ן היקרים בישראל. משום שכאשר מדובר בבית קברות אמיתי – ישראל נוהגת בו בכבוד אמיתי.

 

ומה נעשה עם שטח בית הקברות שפונה? ובכן, הוקם שם מגרש כדורגל, עבור מועדון הספורט המוסלמי. ב-1934 ביקש הווקף לפנות שרידי גופות. והם אכן פונו. באותה שנה נזקקו הבריטים לשטח לצורך אחסון מכס. החוקר שמואל גילר חשף מכתב של אל-חוסייני, שהיה אז נשיא המועצה המוסלמית העליונה, בדרישה לקבל שטח חלופי. והם קיבלו.

 

אלה העובדות. השטח שהיה בית קברות פונה כבר ב-1915 בהתאם ליוזמה של השלטון המוסלמי. אין ולא היה שום ויכוח על העניין. ואם יש עדיין שרידי עצמות, אז צריך לעשות איתם מה שמקובל לעשות במקרים דומים. אין כאן שום יוזמה יהודית חדשה, אין חילול קברים ואין צורך בשום עלילה חדשה. אבל היא מתרקמת והולכת. נציג הוועד המוסלמי התראיין בשבת ברשת ב' וסיפר על הפגיעה במיליארד וחצי מוסלמים. הנה, העלילה כבר יוצאת לדרך. הוא גם הוסיף וטען שהמוסלמים, בניגוד ליהודים, יודעים לכבד בתי קברות של יהודים.

 

ובכן, תקצר היריעה מלהציג את ההיסטוריה של חילול קברי יהודים במדינות מוסלמיות. רק לפני חודשים היה דיווח על חילול והריסת בית הקברות היהודי בעדן. חילול בתי קברות היו גם במצרים. כך גם בחאלב שבסוריה. ב-2012 נחשף חילול המוני של קברי יהודים ונוצרים בבנגאזי שבלוב. לא תמיד. לא בכל מקום. היו ויש מוסלמים שאכן שמרו על בתי קברות יהודיים. בירושלים עצמה, בית הקברות היהודי בהר הזיתים חולל כאשר הערבים השתלטו על מזרח העיר, וגם לאחר שחרור ירושלים, הוא עובר גלים של השחתה ושבירת מצבות.

 

כל מדינה מתוקנת צריכה לכבד רגשות ואמונות. מה שעשו ועושים לבתי קברות יהודיים בעולם – לא צריך לעשות לאחרים תחת שלטון המדינה היהודית. אבל סיפור יפו הוא עלילה לכל דבר ועניין. עלילה שכמו תמיד, המוסלמים הרדיקלים דואגים לטפח. בית הקברות הועבר ממקומו כבר ב-1915. אבל מי זקוק לעובדות כאשר אפשר לטפח עוד עלילות.

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים