שתף קטע נבחר

ירושה עתידית לא מונעת הפטר בהוצל"פ

בנק לאומי התנגד לסיום ההליך נגד חייבת כיוון שאביה המנוח ציווה לה זכויות בדירה לאחר שאמה תלך לעולמה. אבל רשמת הוצל"פ חשבה אחרת

לשכת ההוצאה לפועל בתל אביב דחתה לאחרונה התנגדות שהגיש בנק לאומי למתן צו הפטר בטענה שיש לחייבת נכס שיוכל לכסות את חובותיה, שכן לפי צוואת אביה היא תקבל חמישית מזכויות בדירה אחרי מות אמה. הרשמת נעמה טלמן-בולטין קבעה כי לא ניתן להותיר את החייבת בהליכים למשך זמן לא ידוע רק משום שביום מן הימים היא תקבל נכס כלשהו.

 

החייבת (56) גרה בהרצליה פיתוח עם בעלה וילדיה מנישואיה הראשונים. היא צברה חובות של יותר מחצי מיליון שקל והוכרזה ב-2014 כחייבת מוגבלת באמצעים במסגרת תיק איחוד בהוצאה לפועל. לפני כשנתיים היא הגישה בקשה לצו הפטר בטענה שאין לה נכסים למימוש ואין סיכוי שתכסה את החובות בעתיד הקרוב.

 

החייבת הבהירה כי הבית שבו היא מתגוררת שייך לבעלה בהתאם להסכם ממון, וכי העסק שלהם נמצא בקשיים כלכליים עקב מצבו הבריאותי הקשה. למעשה, כיום הם מתקיימים מקצבת זקנה והשלמת הכנסה שמסתכמות בכ-4,000 שקל וממשכורת של כ-5,500 שקל מעבודתה.

 

אלא שהבקשה נתקלה בהתנגדויות מצד בנק איגוד ובנק לאומי. איגוד קיבל הארכת מועד להגשת טענותיו ואילו לאומי ביסס את ההתנגדות על צוואת אביה של החייבת שמזכה אותו בחמישית מהזכויות בדירה שבה מתגוררת אמה לאחר שזו תלך לעולמה.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הבנק טען כי הזכויות שתקבל החייבת לאחר מות אמה הן נכסים בעלי ערך, ולכן היא לא עומדת בתנאי הסף לקבלת ההפטר. על כן, ביקש הבנק להמשיך בהליכים או לחילופין להורות לחייבת להפקיד סכום משמעותי תמורת ההפטר.

 

החייבת טענה מנגד כי אמא שלה עדיין חיה ואי אפשר לקחת בחשבון זכויות שתקבל במועד לא ידוע. בפועל, אין לה היום נכסים לעיקול או מימוש ולכן היא עומדת בתנאי הסף.

 

הרשמת נעמה טלמן-בולטין קיבלה את עמדת החייבת. בהחלטה נקבע כי תנאי הסף לקבלת ההפטר נבחנים לפי מצבו של החייב בעת ההליך ולא לאחריו. לשיטתה, אין מקום להשאיר חייב חשוף להליכי גבייה – אולי למשך כל חייו – רק משום שבעתיד יקרה אירוע כלשהו שבעקבותיו אולי יקבל כספים או זכויות.

 

הרשמת הבהירה כי ייתכן שהיה מקום להתחשב בקיומו של נכס עתידי לו החייבת הייתה זכאית לקבל אותו בתאריך קרוב ומוגדר, למשל בעקבות הליך משפטי. אלא שבמקרה הזה כלל לא ידוע מתי יהיה אפשר לממש את הזכויות שאביה ציווה לה ומה יהיה מצבן ביום שבו תקבל אותן. יתרה מכך, גישת הבנק עשויה להביא לכך שחייבים רבים לא יקבלו הפטר עד מות הוריהם רק משום שבעתיד יירשו אותם.

 

"התעשרות עתידית או מצב כלכלי עתידי שיכול להתרחש ולהתקיים אצל חייבים – אינו דבר רע", כתבה, "להפך. חייב אינו חייב להישאר כזה לעד. ולחברה בכללותה ייטב לו חייבים יצאו ממעגל החובות וממצב כלכלי קשה".

 

לפיכך נקבע כי זכות לירושה עתידית כמו זו שקיבלה החייבת לא נחשבת לנכס בעל ערך ולכן היא עומדת בתנאי הסף שקובע חוק ההוצאה לפועל בהקשר הזה. התנגדותו של בנק לאומי נדחתה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אורן גדות
מומלצים