שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

בנות המצווה של הקורונה: האכזבה שהולידה חגיגות חדשות

הכי קל לשדר שזה לא ביג-דיל, מסיבה אחת פחות - אבל הילדה חלמה, דמיינה ותכננה. זו הזדמנות לפתוח לדיון את השאלה על אופי בת המצווה, ולא רק בימי קורונה. התקופה האחרונה הכריחה את כולנו לעבור למצב של "והצנע לכת". כמה מחשבות על בת מצווה בשגרת קורונה

מאז פרוץ משבר הקורונה, יצא לי לדבר עם מאות בנות שבת המצווה שלהן התבטלה או השתנתה, במסגרת "סדנת בת מצווה" חדשה בזום. הנה כמה משפטים חכמים ששמעתי הקיץ, מהורים לבנות-מצווה ומהילדות עצמן.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

הכי קל לבטל את האכזבה ולהגיד "העיקר שכולנו בריאים", או "נעשה לך יום הולדת 13 יפה עוד שנה". הכי קל לשדר שזה לא ביג-דיל, מסיבה אחת פחות. אבל הילדה חלמה, דמיינה, תכננה, ובמקרים רבים כבר הוזמנו אולם ושמלה ואורחים.

 

סיון רהב-מאיר בבת המצווה שלה
סיון רהב-מאיר בבת המצווה שלה

 

דיברתי עם אימהות שניסו להדחיק, לדפדף, לעבור הלאה, ועם אימהות שנתנו מקום לתסכול ולעצב וגם לדמעות. הגישה השנייה נראית לי בריאה יותר.

 

לא נעים לומר, אבל הורים רבים שחררו אנחת רווחה קטנה על אירוע הנצנצים היקר מדי שנחסך מהם. רבים עשו אירוע קטן ואמיתי, בחוג המשפחה והחברים הקרובים, והם מרגישים שהחוויה הייתה משמעותית הרבה יותר. אף צ'ק לא היה קונה את מה שהרוויחו.

 

זו הזדמנות לפתוח לדיון את השאלה על אופי בת המצווה, לא רק בימי קורונה: מאיפה הגיע הסטנדרט של יציאה מלימוזינה, זמרים יקרים שמוזמנים להופיע, ילדה שקופצת מעוגה? העניין הוא לא רק הכסף, אלא הנראות והמסר. כמו בתחום החתונות, גם כאן נראה שהקורונה הכריחה את כולנו לעבור למצב של "והצנע לכת", והיינו שמחים שזה ימשיך כך.

 

כשמבטלים את כל המסביב, כשיש פחות מתנות ומוזמנים ושואו, אפשר להתמקד בעיקר. לא קוראים לזה בת-מתנה או בת-חגיגה, אלא בת מצווה. זה מה שמקבלים בגיל 12: קשר מיוחד למורשת המשותפת שלנו.

 

לא סתם זה נקרא "בת מצווה" או "בן מצווה". את כל הקשרים האחרים בעולם אפשר לנתק. עובד יכול להתפטר, חייל יכול להשתחרר, וגם קשר של נישואים אפשר להפסיק. יחסים בין הורים לילדים אי אפשר למחוק, לא משנה מה נעשה. אנחנו מקווים שכך יהיה הקשר של הילדה לזהות ולמסורת – שתמיד תרגיש כמו בת, בקשר נצחי וחזק שאי אפשר לבטל.

 

הרי מה משתנה, תכלס, בתאריך המיוחד הזה? יש פה מהפך. מעבר מילדים למבוגרים, מחקיינים (שעד היום עשו מה שאמרו להם) – לבוחרים (שמעכשיו מנהיגים ומנווטים את מסע חייהם). וזו הרי תמצית החיים הבוגרים: לדעת להתמודד עם אכזבות, לא להישבר ולהפיק מהן את המיטב.

 

  (צילום: אלכס קולומויסקי)
סיון רהב-מאיר(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

אז יש פה השנה דור שלם של ילדים שכבר בתוך החגיגה עצמה, נתקלים בהתמודדות לא פשוטה, לראשונה בחייהם. וזו אולי המתנה הכי גדולה לבת המצווה – ללמוד לקום וליפול. יום אחד ילדות בת המצווה של הקורונה, הנערות של 2020, יספרו לנינים שלהן בחיוך על החוויה הזו. מזל טוב.

 

 

קיראו עוד בערוץ היהדות:

 • תלמוד תורה, שחיטה כשרה ויין לקידוש: קל להיות יהודי דתי באיחוד האמירויות

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  סיון רהב-מאיר
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים