שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

שר החינוך הכריז כי שנת הלימודים תוארך: "המורים יתנגדו? יש לנו כלים"

עימות חזיתי בין גלנט לבין ארגוני המורים: שר החינוך הודיע כי הגנים והיסודיים יסתיימו ב-13 ביולי ואז יחל "ביה"ס של החופש הגדול", ואילו בחטיבות ובתיכונים ילמדו עד 1 ביולי. ארגון מורי התיכונים: "השנה תסתיים השבוע". הסתדרות המורים: "לא יהיה שוויון? השנה בגנים וביסודיים לא תוארך"

 

  (צילום: מוטי קמחי, אורי דוידוביץ', עידן ארבל)
עימות חזיתי. רן ארז, יואב גלנט ויפה בן דויד(צילום: מוטי קמחי, אורי דוידוביץ', עידן ארבל)
 

שר החינוך לקראת עימות ראש בראש עם ארגוני המורים - וההורים נמצאים בתווך: פחות משבוע לפני המועד המקורי לסיום שנת הלימודים בתיכונים ובחטיבות הביניים, הודיע הערב (ראשון) שר החינוך יואב גלנט כי עקב ההשבתה בתקופת הקורונה השנה הנוכחית תסתיים מאוחר יותר.

 

ההודעה הזו לא תואמה עם ארגון המורים המייצג את מורי חטיבות הביניים והתיכונים, ומתנגד להארכת הלימודים בשבוע. "יש כאן התנהגות לא מקובלת, כל האמצעים עומדים לרשותנו", אמר גלנט. בהסתדרות המורים שבראשות יפה בן דויד, המייצגת את מורי בתי הספר היסודיים ואת הגננות, אמרו כי אם השנה לא תוארך בחטיבות הביניים ובתיכונים - גם הם לא יסכימו להארכה.

 

 

לפי הודעת גלנט, בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים (גן עד כיתה ו') הלימודים יסתיימו ב-13 ביולי, כאשר ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ד' ימשיכו את לימודיהם במסגרת של "בתי הספר של החופש הגדול". מסגרת זו תחל לפעול ב-14 ביולי ותסתיים ב-6 באוגוסט. תלמידי חטיבות הביניים והחטיבות העליונות (כיתות ז'-י') יסיימו את לימודיהם ב-1 ביולי, ולא בסוף השבוע. תלמידי י"א-י"ב ימשיכו בהכנות לקראת בחינות הבגרות שיחלו ב-22 ביוני ויסתיימו ב-27 ביולי.

 

בהודעת משרד החינוך נכתב כי היא התקבלה בשיתוף ובהסכמה בין משרדי החינוך והאוצר ובהסכמה עם השלטון המקומי. אבל בהודעה הרשמית לא הוזכרו כלל שני ארגוני המורים. בנוסף ציין גלנט כי במסגרת ההליך והסיכום שלו עם הממונה על השכר באוצר ועם אגף התקציבים באוצר, שעת למידה מרחוק תהא שוות ערך כספית ולימודית ללמידה פיזית בכיתה.

 

מהסתדרות המורים נמסר בתגובה: "עמדת הסתדרות המורים לא השתנתה. ההסכם שעליו חתמנו עם המדינה מקבע את עיקרון השוויון בין כלל עובדי ההוראה. כפי שכבר ציינו בעבר, אם המדינה לא תכבד את עיקרון השוויון, הרי שבהתאם להסכם מועד סיום שנת הלימודים בחטיבות הביניים יהיה ב-19 ביוני, ובגני הילדים ובתי הספר היסודיים ב-30 ביוני".

Школа в Кирьят-Ате. Фото: Нахум Сегаль ()
גלנט: "מאמין באחריות של המורים". כיתה בקריית אתא
 

ארגון המורים נגד בן דויד: "סעיף הזוי"

בארגון המורים מתחו ביקורת חריפה על בן דויד ומסרו: "הסעיף שבו מזכ"לית הסתדרות המורים התנתה את הסכמתה לכך שמורי החינוך היסודי יאריכו את שנת הלימודים ויקצרו את החופש הגדול בכך שגם תלמידי כיתות י' יקצרו את החופש הגדול שלהם הזוי. מדוע? מה הקשר בין כיתות י' לכיתות א'?".

 

בארגון הדגישו: "שנת הלימודים תסתיים ב-19 ביוני. אין שום חומר שהוחסר השנה מאף תלמיד, אין אף הורה שיישאר בבית כתוצאה מזה שהילד בן ה-16 יישאר בבית. אלא להיפך - הילד נחשף עוד יותר לסיכון, המערכת מבזבזת כספים להשאיר את שערי בתי הספר פתוחים רק על מנת לשרת סעיף לא חוקי בהסכם מביך שעשה משרד האוצר על גב מורי ישראל".

 

בתדרוך לכתבים אמר גלנט כי לאחר ניסיונות להגיע להידברות עם ארגון המורים, שבראשות רן ארז, חמישה ימים לפני סיום שנת הלימודים הגיע הזמן להכריע. גלנט אמר כי אם ארגון המורים יתמיד בהתנגדותו שמורי כיתות י' ילמדו תשעה ימים נוספים, יינקטו צעדים לאכוף את ההחלטה. הוא סירב לפרט מה יהיו אותם צעדים, אך ל-ynet נודע כי אם ארגון המורים לא יחזור בו, בכוונת משרדי החינוך, האוצר והשלטון המקומי לבקש מבית הדין לעבודה להוציא צו מניעה שיחייב את המורים ללמד תשעה ימים נוספים.

 

"יש כאן התנהגות שלא מקובלת, כיוון שנוהל משא ומתן מלא טרם תקופתי עם הסתדרות המורים. משא ומתן עם ארגון המורים לא קרה משום שהם לא הגיעו למשא ומתן", אמר גלנט. "ההליך אליו הגענו עם הסתדרות המורים לתוספת תשעה ימים משקף הבנה ונקודת איזון ומבחינתנו זו אמת מידה לכל היתר. כאשר המורים בכיתות י"א-י"ב מלמדים, קשה לא לראות מצב שבו המורים של כיתות י' מחליטים שהם שובתים או מבצעים מהלך פרובוקטיבי. זוהי ההחלטה שלנו וממשלת ישראל עומדת מאחוריה. נעשה כל מה שיידרש כדי לקיים את ההחלטה וכל האמצעים עומדים לרשותנו. נשתמש בכלים אם יפרו את הכללים".

 

עוד אמר שר החינוך: "אני מאמין במורים, באחריות שלהם כלפי התלמידים וכלפי המדינה. נוכחתי לראות שהם ציבור מאוד אחראי ורציני. אני חושב שהמערכת הזו מבינה את הסיטואציה. כאשר סוחבים אלונקה אל ראש ההר אני לא מצפה שיהיו שיסתובבו ולא יסחבו את האלונקה".

 

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב אמר כי "יש למשרד החינוך כלים שמגשרים ויש גופים שמכריעים כשאין הסכמות. הקולקטיב קודם לפרט והמדינה קודמת לכל ארגון, ואני חשוב שגם המורים יבינו וגם המנהיגות שלהם תבין".

 

יו"ר הנהגת המורים הארצית מירום שיף מסר כי "הנהגת ההורים הארצית מברכת על הודעתו של שר החינוך גלנט לגבי הארכת שנת הלימודים. בימים האחרונים אמרנו כי לא ייתכן שבמדינה מתוקנת, כיפופי ידיים של ארגוני מורים יכתיבו את סדר היום הציבורי. זה לא נכון בשנה רגילה וזה לא נכון אף יותר בשנה של קורונה. אני פונה מכאן לראשי ארגוני המורים לשים סוף לפארסה ולאפשר לצוותים החינוכיים, להורים ולתלמידים לסיים את שנת הלימודים במועד שהוגדר הערב על ידי שר החינוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, אורי דוידוביץ', עידן ארבל
רן ארז, גלנט ויפה בן דויד
צילום: מוטי קמחי, אורי דוידוביץ', עידן ארבל
מומלצים