שתף קטע נבחר

בדיקה לגילוי אזבסט בשרידי הלבנייה שקרסה בבזן

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי הם מתכוונים לקחת דגימות מהלבנייה שקרסה, כדי לוודא שאין סכנה. בבזן אמרו כי אין אזבסט, למרות שמדובר בבנייה ישנה

במשרד להגנת הסביבה מבקשים מבתי הזיקוק לוודא כי לא הייתה מעורבות של אזבסט בבנייה במגדל הקירור שהתמוטט ביום שישי במתחם במפרץ חיפה. זאת, משום שבנייה בחומר המכונה אזבסט-צמנט, בטון מעורב באזבסט, הייתה מקובלת באותה תקופה שבה הוקמו המגדלים בבתי הזיקוק. בבתי הזיקוק אמרו כי ככל הידוע להם לא הייתה כל מעורבות של אזבסט באירוע. אך דגימות נשלחו למעבדה.

 

 

לשאלת ynet, אמרו במשרד להגנת הסביבה כי הם מתכוונים לקחת דגימות מהחומר שקרס, כדי לוודא שאין סכנה מהחומר המסוכן. במשרד אומרים כי אין להם מידע קונקרטי על הימצאות אזבסט במבנה הקירור הישן שקרס. "יחד עם זאת, ידוע כי מבני קירור דומים שהוקמו בתחילת המאה הקודמת, הכילו אזבסט צמנט בכמות גבוהה, כחלק משיטת ההקמה. המשרד להגנת הסביבה דרש מבתי הזיקוק לקבל מידע אם הלבנייה שקרסה מכילה אזבסט בצורה כלשהי, וכן לספק אסמכתא תומכת בתשובתה, לרבות דיגום מההריסות בתיאום עם המשרד".

 

רגעי הקריסה של בית הזיקוק בחיפה (מתוך מצלמות האבטחה של בתי הזיקוק )
רגעי הקריסה של בית הזיקוק בחיפה(מתוך מצלמות האבטחה של בתי הזיקוק )

חצי מאחת ה
חצי מאחת ה"לבניות" בבתי הזיקוק בחיפה קרסה(צילום: מדריך טיסה נפתלי שגב)

 

פעילת הסביבה אלה נווה, המפעילה את עמוד "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות", העלתה גם היא את הנושא וקראה למשרד להגנת הסביבה לבדוק אם הייתה מעורבות של החומר במבנה שקרס. נווה כתבה: "נעשה שימוש חלקי באזבסט בבניית מגדלי קירור במאה הקודמת. מפני שקיים חשש סביר שככה זה גם בחיפה, מתבקש שהמשרד להגנת הסביבה יאמת או ישלול את הסיכון באמצעות דיגום צובר של השברים. מן הראוי להפריך את החשדות באמצעות בדיקות מעבדה מהימנות".

 

בבתי הזיקוק אמרו כי לא היה שימוש בחומר בבניית המתקנים. "למיטב ידיעתנו אין מעורבות של אזבסט בבנייה", נמסר. "לדרישת המשרד, למען הזהירות, נשלחו דגימות למעבדה מוסמכת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך מצלמות האבטחה של בתי הזיקוק
קריסת הלבנייה ביום שישי
צילום: מתוך מצלמות האבטחה של בתי הזיקוק
מומלצים