שתף קטע נבחר

מחאת הנכים: חסמו את כביש החוף במחלף נתניה לכיוון דרום

המפגינים חסמו את התנועה לכיוון דרום במחלף נתניה למשך פחות משעה. הם דורשים לממש את מתווה העלאת הקצבאות. שר האוצר יביא את המתווה לאישור הממשלה

נכים הפגינו הבוקר (יום ב') על כביש החוף וגרמו לסגירתו לכיוון דרום באזור מחלף נתניה. הם דורשים לממש את מתווה העלאת הקצבאות לפי החוק. שוטרי תנועה כיוונו את הנהגים וכעבור פחות משעה נפתח הכביש מחדש. לפני כשבועיים חסמו נכים את נתיבי איילון במחלף שפיים.  

 

 

 

 

מחאת הנכים- חוסמים את כביש החוף באזור נתניה (צילום: לביא נאור)
מחאת הנכים בכביש החוף(צילום: לביא נאור)
 

מחאת הנכים- חוסמים את כביש החוף באזור נתניה (צילום: לביא נאור)
הנכים בכביש החוף(צילום: לביא נאור)

מחאת הנכים- חוסמים את כביש החוף באזור נתניה (צילום: לביא נאור)
כביש החוף נחסם באזור נתניה(צילום: לביא נאור)

עומסים כבדים נוצרו בכביש העמוס ממילא. יצוין כי המחאה הזו יצאה לדרך בעת שבה אין תנועת רכבות ורבים נאלצים להשתמש במכונית או באוטובוס.  

 

לפני שנתיים אושר בכנסת החוק להגדלת קצבאות הנכות, שחולקה לכמה פעימות. הפעימה הראשונה, שיצאה לפועל במרץ 2018, העלתה את הקצבה הבסיסית של נכה בדרגת אי-כושר של 100%, שהוקפאה במשך כ-15 שנים, מסכום של 2,342 ל-3,270 שקל בחודש (כיום היא עומדת על 3,321 שקל בשל ההצמדה למדד המחירים לצרכן).

  

בחוק נקבע כי לאחר ביצוע הפעימה הראשונה, שר הרווחה ושר האוצר "יבחנו את הגדלת שיעור קצבאות הנכות באופן מדורג בשנת 2020 ובשנת 2021, ויגישו את המלצותיהם בעניין לאישור הממשלה עד לסוף שנת 2019, ובלבד שהקצבה החודשית המלאה לא תפחת מ-3,700 שקלים".

  

הנכים היו אמורים, על פי החוק, לקבל תוספת של כ-379 שקל נוספים בחודש לכל הפחות, שתיפרס על פני השנתיים הקרובות ותתוקצב בחלקה כבר בשנת 2020, לאחר אישור הממשלה וועדת העבודה והרווחה. עם זאת, ובניגוד לחוק, עד כה ההמלצות לא הוגשו בשל הפלונטר הפוליטי, ומאחר שלא ברור מה יהיה התקציב שיוקצה לכך.

 

שר האוצר ישראל כץ נפגש לפני כשבועיים עם נציגי ארגוני הנכים והנחה לקיים את המתווה להעלאת קצבאות הנכות כפי שקבוע בחוק לשנים 2021-2020. מלשכת שר האוצר נמסר כי בהתאם לכך, במסגרת גיבוש תקציב המדינה הקרוב, בכוונתו להביא לאישור הממשלה את המתווה כך שקצבת הנכות הכללית תעמוד על סך של 3,700 שקל. בנוסף, כץ הנחה את אגף התקציבים במשרדו לגבש את עיקרי המשמעויות של העלאת סכום ההכנסה שבגינו מופחתת קצבת הנכות.

 

כץ אמר לאחר הפגישה: "הקשבתי קשב רב למצוקותיהם. בכוונתי להביא במסגרת התקציב הקרוב את המתווה להעלאת הקצבאות ולפעול בכל העוצמה על מנת לעודד תעסוקה בקרב אנשים עם מוגבלות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לביא נאור
מחאת הנכים
צילום: לביא נאור
מומלצים