שתף קטע נבחר

היסטוריה בארה"ב: העליון נגד אפליית להט"בים בעבודה

ברוב מדינות ארה"ב אפליה של הומואים, לסביות וטרנסג'נדרים בעבודה נותרה עד היום חוקית. הערב זה השתנה: אף שיש בו רוב שמרני קבע בית המשפט העליון שחוק איסור האפליה מ-1964 יחול גם עליהם. זה הניצחון הגדול ביותר ללהט"בים בארה"ב מאז אישור הנישואים החד-מיניים ב-2015

התנועה למען זכויות הלהט"ב בארצות הברית זכתה הערב (יום ב') בניצחון מהדהד בבית המשפט העליון, כששופטי העליון קבעו ברוב של שישה מול שלושה שהחוק להגנת זכויות האזרח מ-1964 האוסר על מעסיקים להפלות את עובדיהם מגן גם על עובדים הומואים, לסביות וטרנסג'נדרים.

 

הפסיקה הערב היא הניצחון הגדול ביותר של התנועה למען זכיות הלהט"ב בארה"ב מאז הפסיקה בשנת 2015 שבה נקבע כי נישואים חד-מיניים מותרים בכל רחבי ארה"ב.

 

ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו במצעד הגאווה בעירו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו במצעד הגאווה בעירו(צילום: AFP)

בפסיקתם הערב קבעו השופטים כי החוק מ-1964, האוסר על מעסיקים להפלות עובדים על רקע מין, גזע, צבע, מוצא או דת, מגן גם על להט"בים, וכדי להבין את חשיבותה יש לזכור שאפליה נגד עובדים להט"בים עודנה חוקית ברוב ארה"ב: ב-28 מ-50 המדינות שמהן היא מורכבת אין צעדים בני קיימא נגד אפליית העובדים. לפסיקה צפויה להיות השפעה גדולה על העובדים הלהט"בים ברחבי ארה"ב, שמספרם נאמד ב-8.1 מיליון. מאמצים שנעשו לאורך השנים לשנות את החוק בקונגרס כשלו.

 

עם השופטים שהצביעו בעד החלת החוק גם על להט"בים נמנה השופט השמרן החדש-יחסית ניל גורסוץ', שמונה לתפקיד על-ידי הנשיא הנוכחי דונלד טראמפ. ממשל טראמפ, יצוין, דווקא התנגד להחלת החוק על להט"בים, בניגוד לממשל אובמה, שתמך בדרישה. נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס, אף הוא שמרן, הצביע גם כן בעד החלת החוק על להט"בים, ובכך הצטרפו הוא וגורסוץ' לארבעת השופטים הליברלים בבית המשפט. השופטים השמרנים הנותרים, סמואל אליטו, ברט קבאנו וקלרנס תומס התנגדו.

חוגגים את אישור הנישואים החד-מיניים ליד הבית הלבן ב-2015 (צילום: AP) (צילום: AP)
חוגגים את אישור הנישואים החד-מיניים ליד הבית הלבן ב-2015(צילום: AP)

הפסיקה הערב התקבלה בעקבות עתירותיהם של שני הומואים וטרנסג'נדרית שאיבדו את מקום עבודתם בגלל זהותם המינית והמגדרית. אחד הגברים הוא דונלד זרדה, שפוטר ב-2010 מעבודתו כמדריך צניחה חופשית, עבודה שחייבה אותו לקשור את עצמו באופן הדוק ללקוחות לקראת הקפיצה. כדי לגרום לאישה שעמדה לצנוח איתו להרגיש בנוח הוא הסביר לה שהוא הומו – אבל התוצאה הייתה שבן זוגה של האישה התקשר להתלונן עליו בפני מקום העבודה שלו, והוא פוטר. זרדה עצמו מת בתאונת צניחה בשווייץ ב-2014.

 

הטרנסג'נדרית שהייתה שותפה לעתירה היא איימי סטיבנס, שאיבדה את עבודתה כמנהלת בית לוויות באזור דטרויט אחרי שחשפה בפני המעסיק שלה שהיא מתכוונת לשנות את מינה ולהפוך לאישה. היא מתה בחודש שעבר.

 

לפסיקתו של בית המשפט העליון הערב יש גם משמעות הצהרתית חשובה: העובדה שבימי טראמפ חל מהפך בבית המשפט ונוצר בו רוב של שופטים שמרנים עוררה בקרב פעילים למען הלהט"ב את החשש שמעתה במשך שנים רבות יתקשו מאוד לפעול להרחבת זכויותיהם באמצעות בית המשפט, כפי שעשו בעשורים האחרונים. הפסיקה הערב מאותתת כי גם בקרב השופטים השמרנים יש מי שאינם מתכוונים להיות חסם בפני קידום מעמדם המשפטי והחברתי של הלהט"בים בארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
במצעד הגאווה בניו יורק
צילום: MCT
מומלצים