שתף קטע נבחר

אושר החוק הנורבגי: נתניהו נעדר, זעם בכחול לבן

ברוב של 66 תומכים מול 43 מתנגדים אישרה המליאה את החוק שיאפשר לשרים להתפטר מהכנסת ולפנות את מקומם לח"כים חדשים. נתניהו, שנעדר מההצבעה למורת רוחה של כחול לבן, דורש מגנץ לשנות את ההסכם הקואליציוני כדי לאפשר לו לכהן כראש ממשלה חליפי אם בג"ץ יתערב בנושא

מליאת הכנסת אישרה הלילה (בין שני לשלישי) בקריאה שנייה ושלישית את החוק הנורבגי. בעקבות כך צפויים שרים להתפטר מהכנסת - ואת מקומם ימלאו מועמדים שלא נכנסו לכנסת אחרי הבחירות. 66 ח"כים תמכו בהצעת החוק, מול 43 שהתנגדו. ynet העביר את ההצבעה במליאה בשידור חי.
 

 

מליאת הכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
מליאת הכנסת(צילום: ערוץ הכנסת)

בסביבת ראש הממשלה נתניהו אמרו שיש רוב בלעדיו לאישור החוק, ולכן הוא לא הגיע למליאה. בכחול לבן זועמים על ההיעדרות.

 

ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) אמר לפני ההצבעה: "יהיה לחוק יאה יותר אם יקראו לו חוק החזיר. החוק נועד כדי שכל ישבן, במפלגת כחול ישבן, יוכל להתהדר בכיסא שיש עליו תואר. לחזיר אין כבוד לשום דבר חוץ מאשר לאבוס שממנו הוא אוכל, לשוקת ממנה הוא שותה, אבל כמו החזיר, גם יומך יגיע".

יאיר לפיד (צילום: ערוץ הכנסת)
יו"ר האופוזיציה ח"כ לפיד(צילום: ערוץ הכנסת)

ח"כ אורלי פרומן (יש עתיד- תל"ם) אמרה: "במקום שהכסף יועבר ויעזור לעצמאים, למובטלים, למערכת הבריאות הקורסת, לאנשי עולם התרבות, לנכים ולמערכת החינוך, הוא פשוט ייעלם במסדרונות הכנסת והממשלה. שרי הממשלה, אם אתם כבר עושים את המהלך הזה, שבעיניי הוא שגוי ביסודו, כי כל הרעיון של הדמוקרטיה שלנו זה שהשרים הם חברי כנסת, ושהממשלה היא בעצם חלק מהכנסת - לפחות אל תמכרו לנו את זה כחוק מחויב המציאות. כי זה ממש לא".

 

הדיון בחוק לקראת הקריאות השנייה והשלישית החל לאחר שלאורך היום גברה המתיחות בין הליכוד לכחול לבן סביב ההסכם הקואליציוני: תחילה הודיע יו"ר הקואליציה מיקי זוהר כי החוק לא יעלה להצבעה עד שייפתח ההסכם הקואליציוני וכחול לבן יאפשרו להוביל מהלך שלפיו תובטח כהונתו של נתניהו כממלא מקום ראש הממשלה - גם אם בג"ץ יתערב בסוגיה.

יריב לוין (צילום: ערוץ הכנסת)
יו"ר הכנסת לוין(צילום: ערוץ הכנסת)
  

מאוחר יותר, בשעות הצהריים, שוחחו גנץ ונתניהו. לאחר מכן הודיע יו"ר הכנסת יריב לוין כי החוק הנורבגי יעלה להצבעה ותיקבע פגישה לעניין השינויים בהסכם.

 

הליכוד עיכב עד כה את החוק הנורבגי כל עוד כחול לבן לא תסכים לפתוח את ההסכם הקואליציוני ולתקן את הסעיף המאפשר לנתניהו לכהן כראש ממשלה חלופי גם אם בג"ץ יפסול אותו. בכיר בכחול לבן אמר אתמול: "אם נתניהו תוקע לנו את החוק הנורבגי ורוצה לפתוח את ההסכם הקואליציוני - זה מבשר משהו לא טוב".

בנימין נתניהו ובני גנץ (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
בנימין נתניהו ובני גנץ במליאה(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
 

על פי ההסכם הקואליציוני המקורי יכול נתניהו להוביל לבחירות וגם להישאר ראש הממשלה בתקופה של חצי השנה הראשונה של ההסכם. אם לאחר חצי שנה נתניהו מפרק את השותפות ומוביל לבחירות - ראש הממשלה החלופי גנץ מתמנה באופן אוטומטי לראש הממשלה.

 

בליכוד טוענים כי מדובר בעיוות, משום שאם בג"ץ יפסול את נתניהו מלכהן כראש ממשלה חלופי - הרי אין להסכם בין שתי המפלגות כל תוקף. לכן, בליכוד דורשים לתקן את ההסכם כך שאם הממשלה נופלת בשל החלטת בג"ץ למנוע מנתניהו לכהן כראש הממשלה חלופי - נתניהו יישאר בתפקידו במהלך מערכת הבחירות.

 

ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד הגיב לאישור החוק ואמר: "באישון לילה, כמו גנבים, העבירה הקואליציה את חוק הג'ובים הנורבגי. 110 מיליון שקל לכסאות ומקורבים ועוד איזה אאודי 8 לחליפי. ממשלת נתניהו החמישית שוברת את כל שיאי הניתוק והאטימות".


פורסם לראשונה 15/06/2020 22:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
מליאת הכנסת
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים