שתף קטע נבחר

הגדלת ה"מובלעות" וחיבור צירים: תוכנית הסיפוח, גרסת המתנחלים

עם דחיית הסיפוח של שטחים ליד ירושלים על מנת להבטיח רצף טריטוריאלי ביהודה ושומרון: מועצת יש"ע מציגה תוכנית חלופית להחלת הריבונות. המפות החדשות כבר הועברו לאמריקנים, אך הבית הלבן הבהיר בעבר: "מוכנים רק לשינוי קוסמטי"

גבעת זאב (צילום: AFP)
ארכיון(צילום: AFP)

ככל שהספירה לאחור לקראת 1 ביולי, מועד הסיפוח, הולכת ומתקדמת, כך פועלים מנהיגי המתנחלים על מנת לבלום, או לפחות לתקן, את תוכנית טראמפ. לאחר שחלקם כבר התעמתו עם ראש הממשלה בעניין, מציעים כעת ראשי יש"ע תוכנית סיפוח חלופית בניסיון לגבש מתווה ריבונות שלא יותיר 19 התנחלויות במובלעות מבודדות ויאפשר רצף טריטוריאלי.

 

מטרתם של ראשי המתנחלים היא לחבר את היישובים המבודדים מצד אחד, מבלי לחרוג, מנגד, מגודל השטח שהותר להם לפי התוכנית — 30%. המתווה החלופי מציע להרחיב את המובלעות בכך שהצירים המקיפים את היישובים המבודדים יחוברו להתנחלויות הגדולות ויאפשרו רצף.

עלון מפת תוכנית המאה של טראמפ לפי המתנחלים (צילום: מועצת ישע)
מפת התוכנית - וההצעה לשינויים. לחצו להגדלה(צילום: מועצת ישע)

כך, למשל, הצירים שמחברים את היישובים מעלה עמוס ואספר בדרום יורחבו ויסופחו לצומת גוש עציון, והצירים בצפון המחברים את איתמר, הר ברכה, אלון מורה ויצהר יורחבו עד לצומת תפוח בזמן שהשטחים מסביבם יסופחו (פירוט התוכנית - ראו מפה).

 

בתמורה לשטחים הנוספים שיסופחו מוכנים המתנחלים לדחות, בשלב זה, סיפוח אזורים אחרים שאמורים לפי תוכנית טראמפ להיות תחת ריבונות ישראלית. המתנחלים מסבירים כי במקומות מסוימים, כגון בשטח שבסמוך לכביש 443 מערבית לירושלים בו מתגוררים אלפי פלסטינים, ניתן לדחות את הסיפוח על מנת "להשלים" במקום את 30% מהשטח המותר באזורים בתוך יהודה ושומרון.

 

אלפי מפות כבר שורטטו עם ההצעה החלופית, וביש"ע העבירו אותן לאמריקנים ונערכים להפיצן בימים הקרובים ביו"ש. עם זאת, גורמים מדיניים בישראל מנמיכים ציפיות: לכל אורך הדרך סירב הבית הלבן לבצע כל שינוי במפות שגיבש ונעתר ל"שינויים קוסמטיים" בלבד. "למרות הסירוב של האמריקנים, נתניהו צריך להתעקש על השינויים הללו", אמר דוד אלחייני, יו"ר מועצת יש"ע שבעצמו ספג ביקורת מרה"מ לאחרונה על התנגדותו לתוכנית. "דורשים ממנו שיקשיב לצרכיה של ההתיישבות ויביא מפה טובה יותר של ריבונות, ולא מפה של מדינה פלסטינית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההתנחלות אפרת ליד בית לחם
מומלצים