שתף קטע נבחר

תוכנית ב' של נתניהו היא סיפוח על סטרואידים

כשתגבר ההתנגדות מימין, יוצע לרה"מ מילוט: במקום החלת ריבונות, פשוט תבנה עוד בשטחים. כלומר, מכה סופנית לשתי המדינות ועימות מול העולם

 

עדינה ווגל ג'יי סטריט ()
עדינה ווגל איילון

"תנו עוד 10,000 יחידות דיור ביהודה ושומרון ותשמרו את הריבונות לדורות הבאים", צייץ לאחרונה דובר מועצת יש"ע לשעבר, יהושע מור יוסף, ושרטט בכך את מפת הנסיגה האפשרית והמסוכנת של בנימין נתניהו מתוכנית הסיפוח החד-צדדי, שנתקלת בשבועות האחרונים בהתנגדות לא צפויה, דווקא מימין. "ארץ ישראל חשובה יותר מהריבונות", נשמעת הקריאה מימין ומציגה את מתווה טראמפ – לא ברור איך - כתוכנית להקמתה של מדינה פלסטינית.

 

 

מי שמכיר את השטח ואת המגמות ברשות הפלסטינית, מבין שסיפוח חד-צדדי לא נתפס שם כתחילת משא ומתן כי אם כסופו המוחלט. הוא יודע שתוכנית טראמפ מציעה שילוב בלתי אפשרי בין חלקה הראשון (הסיפוח שעלול להביא להתמוטטותה של הרשות), לבין חלקה השני (שמבקש לקדם משא ומתן בשעה שלא בטוח שיהיה עם מי לקיים אותו).

 

אך בד בבד עם המאבק כנגד התוכנית, הסיפוח החד-צדדי והשלכותיו המסוכנות, יש להישמר על מנת שלא נמצא את עצמנו מגלים ברגע האחרון שהסיפוח דה-יורה יהפוך ללא התראה מוקדמת לסיפוח דה-פקטו על סטרואידים.

 

הסיפוח - טורים נוספים בערוץ הדעות:

 

 

 

אם וכאשר תגיע עת הסיפוח, כשהאזהרות מממלכת ירדן תתחזקנה, כשמדינות אירופה ונציגי המפלגה הדמוקרטית בארה"ב יבהירו את התנגדותם, כשצה"ל ושב"כ יזהירו מפני התמוטטות הרשות, אז יחפש נתניהו תוכנית נסיגה שתאפשר לו להימנע מעימות עם הבייס הימני. בשלב זה יציעו לו מתנגדי הסיפוח מימין את תוכנית הנסיגה המושלמת.

 

"במקום לשבור את הכלים, תעשה עוד מאותו הדבר", הם יגידו לו וידרשו עוד בנייה ועוד קביעת עובדות בשטח, מהסוג שבעתיד יהיה קשה עד בלתי אפשרי לשנות.

אם במקרה כזה יבנה נתניהו על התעלמות בינלאומית מבנייה שתחליף סיפוח - הוא טועה. ההתנגדות לסיפוח היא חלק מראייה כוללת של הקהילה הבינלאומית שלפיה עליה לפעול על מנת לעודד את הצדדים לקדם הסדר ולהימנע מצעדים חד-צדדיים שמטרתם לסכלו.

 

לאחרונה פנו 32 מומחי מדיניות חוץ אמריקנים, בהם השגרירים לשעבר בישראל מרטין אינדיק ודניאל קרצר, לראשי המפלגה הדמוקרטית ודרשו שיכניסו למצע לקראת בחירות 2020 התחייבות מפורשת לשמירה על זכויות הפלסטינים לצד ביטחון ישראל, כמו גם התנגדות לכיבוש ולמהלכי סיפוח חד-צדדיים.

 

הפנייה הזו, שחתומים עליה בכירים ששירתו בממשלי קלינטון ואובמה, משקפת את הרוח הנושבת היום בשדרה המרכזית של המפלגה הדמוקרטית. גם ג'ו ביידן, המועמד לנשיאות, שלאחרונה התבטא בנחרצות כנגד הסיפוח, מביע שוב ושוב גם את התנגדותו לקידום הבנייה בהתנחלויות.

 

סיפוח יביא למשבר ביחסים עם המפלגה הדמוקרטית ועם ממשל דמוקרטי עתידי, אבל גם "תוכנית נסיגה" מהסיפוח בדמות בנייה רחבת היקף בשטחים, תביא עימה למשבר גדול באותה מידה.

 

המהות שמחוללת את התנגדות העולם לסיפוח, היא הרצון לחסל את הסיכוי ליישום פתרון שתי המדינות שעומד בבסיסו. החלפת הסיפוח בבניית אלפי יחידות דיור בשטחים, במטרה לקדם אותה מטרה מסוכנת, תוביל גם היא את ישראל אל עבר משבר ביטחוני וכלכלי ואל שבר שיהיה קשה לאחות עם חלקים גדולים בקהילה הבינלאומית, עם המפלגה הדמוקרטית, עם רובה של יהדות ארה"ב, ובמקרה של מהפך בבחירות נובמבר - גם עם הממשל החדש.

 

  • עדינה ווגל איילון היא מנהלת ג'יי סטריט ישראל

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים