שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

העלייה בנתוני התחלואה: "כשבודקים יותר, מוצאים יותר - זה לא גל שני"

ראש המעבדה לחקר התפשטות מגפות באוניברסיטת ת"א, ד"ר דן ימין, אמר בראיון ל-ynet כי המגמה הנוכחית אינה מעידה על תרחיש חוזר שיחייב סגר וציין כי יש להמשיך את פעילות המשק ומערכת החינוך: "ברגע שסוגרים יותר בתי ספר, יותר מבוגרים ידבקו". יו"ר מועצת התלמידים הארצית: "המצב אבסורדי, אנחנו לא יודעים מה יהיה איתנו"

העלייה בנתוני התחלואה ממשיכה להטריד את ראשי מערכת הבריאות, והחשש מהתפרצות גל שני הפכה ממשית יותר לקראת חזרת הרכבת. ראש המעבדה לחקר התפשטות מגפות באוניברסיטת ת"א, ד"ר דן ימין, התייחס הבוקר (חמישי) בראיון לאולפן ynet לנתונים וניסה להרגיע תוך שהוא מדגיש כי אין צורך בשלב זה לסגור בתי ספר ולהגביל שוב את פעילות המשק.

 

 

"להבנתנו יש אמנם עלייה אך אין מדובר בגל שני", אמר ד"ר ימין והוסיף: "דמיינו סיטואציה שבה מכסים את עיניכם ומותירים פתח קטן דרכו הראות שלכם מצטמצמת משמעותית. לאחר שמסירים את הכיסוי אתם רואים יותר פרטים, אך האם זה אומר שיש יותר כאלו? לא. זה גם המצב בשטח -משרד הבריאות החליט לפני כמה שבועות לשנות את מדיניות הבדיקה והגביר אותה בבתי ספר ובקרב ילדים. בדקו יותר וגילו הרבה מאוד מקרים. כשבודקים יותר מוצאים יותר, זה לא אומר שאנחנו בגל שני".

 

הוא ציין כי תפקוד המשק חיוני למאבק בהתפשטות הנגיף: "יש פיל גדול בחדר, וקוראים לו כלכלה. אנחנו צריכים לחשוב על הנזק שייגרם אם יהיה פה מצב של 20% אבטלה. הנזק הבריאותי שיכול להיגרם במצב כזה הוא גבוה לאין שיעור. אם נצליח בסיטואציה הנוכחית לבצע כמה שיותר בדיקות ובכך לקטוע את שרשרת ההדבקה זה יהיה נפלא, אם לא, נצטרך לחשוב איך לשנות את המגמה. הקורונה איתנו והיא תישאר איתנו עד שיימצא חיסון".

 

מדידת חום בכניסה לקניון עזריאלי תל אביב (צילום: עמית הובר)
"עדיין לא בגל שני". בדיקות חום מחוץ לקניון עזריאלי בת"א(צילום: עמית הובר)

 

מה לגבי בתי ספר, לא צריך לסגור אותם?

"מה שנעשה בשלב הנוכחי במישור הנקודתי הוא מעולה וצריך למצות את הפוטנציאל. אבל צריך להבין שברגע שסוגרים יותר בתי ספר, יותר מבוגרים ידבקו וזו סכנה". 

 

 

 

יו"ר מועצת התלמידים והנוער: "מצב פשוט אבסורדי"

מי שנותר עדיין ללא תשובות הם מאות אלפי תלמידים שלא יודעים מתי תסתיים עבורם שנת הלימודים, כשעדיין אין הסכמה בין המורים למשרד החינוך על הארכתה בתשעה ימים נוספים. "אנחנו רוצים לדעת מה קורה", אמר בראיון ל-ynet נמרוד פפרני, יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, שהוסיף כי "מדובר במצב פשוט אבסורדי. דבר כזה לא אמור לקרות".

 

אתם חושבים שצריך להמשיך בלימודים?

"ההחלטה להאריך את שנת הלימודים היא פשוט הזויה וחסרת כל בסיס פדגוגי. במהלך כל חודשי המשבר, תלמידי כיתות י' וחטיבות הביניים למדו כרגיל. גם על פי משרד החינוך סיימנו את החומר שהוגדר. אין שום סיבה נראית לעין להשאיר את התלמידים".

 

אתה מבין את המאבק של המורים?

"בוודאי. זה לא רק המאבק שלהם, אלא גם שלנו. למה שאני אלך תשעה ימים נוספים לבית ספר, כשגם סיימתי את כל החומר ובלאו הכי לומד רק לבגרויות? הנפגעים הראשונים מהמהלך הזה הם אנחנו והמורים".

 

יש מסר שאתה רוצה להעביר לראשי ארגוני המורים?

"אני קורא מפה למשרד החינוך ולארגונים השונים להסדיר ביניהם את הסכסוכים ולא להציב אותנו ואת המורים שלנו בחוסר וודאות. בנוסף, אנחנו, כלל הנוער במדינת ישראל, קוראים לשר החינוך יואב גלנט לקצץ ולקצר את מספר הימים לסיום הלימודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית הובר
בדיקות חום בכניסה לקניון עזריאלי
צילום: עמית הובר
מומלצים