שתף קטע נבחר

גנץ ונתניהו מתווכחים: סוגיית התקציב תוביל לבחירות?

רה"מ ושר הביטחון כינסו דיון רחב לבחינת האפשרויות להעברת התקציב, כשהעמדה הרווחת תמכה ברצונו של ראש הממשלה לעבוד על תקציב לשנה בגלל הקורונה. בכחול לבן חוששים שהליכוד ינצל את ההזדמנות וילך לבחירות. לפיד הביע תמיכה בנתניהו: "גנץ חסר אחריות"

 

בנימין נתניהו בני גנץ יאיר לפיד ()
"חובבנות או חוסר אחריות". נתניהו, גנץ ולפיד

בשעה שגנץ דורש תקציב דו-שנתי כדי להבטיח את יציבות הממשלה ולמנוע משברים מיותרים, נתניהו מתעקש על תקציב לפרק זמן קצר יותר, ומנמק זאת בסיבות כלכליות נוכח משבר הקורונה וחוסר היכולת לצפות את האירועים הקרובים.

 

בדרך כלל, הוויכוח על תקציב המדינה כולל מגוון דעות מתפיסות עולם כלכליות שונות, אלא שהפעם, נדמה שבחסות המתח בקואליציית האחדות הדיון סביב התקציב מתמקד בעיקר בשאלות פוליטיות.

 

במהלך היום (חמישי) התכנס דיון רחב בהשתתפות נתניהו וגנץ עם גורמי המקצוע במשרד האוצר, בניסיון לברר מהי הגישה הנכונה יותר כעת לתקציב המדינה. מרבית המשתתפים הבהירו כי בעת הזאת רצוי לקדם תקציב חד-שנתי, וגנץ מצא את עצמו בעמדת מיעוט. בכחול לבן חוששים כי הליכוד ינצל את חלון הזמן של התקציב הבא כדי לחתור לבחירות חדשות.

 

ההסכם הקואליציוני בין הצדדים מאפשר לנתניהו לפזר את הכנסת מבלי שגנץ יהפוך לראש ממשלה באופן אוטומטי, אלא במצב שבו תקציב המדינה לא עובר. בשל כך, סבורים בכחול לבן כי נתניהו ינצל את הזמן שנותר כדי למנוע מגנץ את ראשות הממשלה ולפזר את הכנסת.

 

באופן מפתיע, יו"ר האופוזיציה ושר האוצר לשעבר, ח"כ יאיר לפיד, הביע הערב תמיכה בעמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר תקציב חד-שנתי לשנת 2020 - בניגוד למה שהוחלט בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן.

 

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר ישראל כץ תומכים בהצעה להעביר תקציב חד-שנתי בגלל המשבר הכלכלי החמור שאליו נקלעה מדינת ישראל בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. ראש הממשלה החליפי ויו"ר כחול לבן בני גנץ עדיין לא החליט, ובהמשך הוא צפוי להיפגש עם נתניהו כדי לדון בנושא.

 

יו"ר האופוזיציה לפיד הביע עמדה נחרצת בעד העברת תקציב מדינה חד-שנתי לשנת 2020, והאשים את גנץ וכחול לבן בחובבנות. "תביעת כחול לבן לתקציב דו-שנתי במציאות של קורונה היא או חובבנות או חוסר אחריות", צייץ בטוויטר.

 

"אין דרך לתכנן תקציב שנתיים קדימה בתנאי אי-ודאות כלכלית קיצוניים כל כך. זה יתקע את העזרה ההכרחית לעצמאים ולמובטלים, רק בשביל פוליטיקה קטנה".

ישראל כץ  (צילום: לע
"כל הדרג המקצועי באוצר בעד תקציב חד-שנתי". ישראל כץ (צילום: לע"מ )

שר האוצר כץ טוען כי כל הדרג המקצועי במשרד האוצר תומך בתקציב חד-שנתי ולא בתקציב לשנים 2021-2020, כפי שהוחלט בהסכמים הקואליציוניים. אלא שגורמים פוליטיים טוענים כי הצעד של נתניהו נובע בין היתר ממניע פוליטי, ולפיו אם הוא ירצה לחולל משבר שיוביל לבחירות חדשות הוא יוכל ליצור סערה סביב תקציב המדינה של 2021.

 

גורמים בכירים בכחול לבן אמרו כי הם מוכנים לשמוע את טענות הליכוד כל עוד מדובר בטיעונים מקצועיים שאינם נתמכים במניעים פוליטיים. "נכון יהיה להביא תקציב לשנה ורבע ולא רק לשלושה חודשים", אמר גורם המקורב לגנץ. "אם הפגישה תהיה מקצועית, נסכים לשמוע. ואם לא - ההסכם הקואליציוני מחייב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים