שתף קטע נבחר

בית הדין דחה את בקשת המדינה, שנת הלימודים לא תוארך

תבוסה למשרדי האוצר והחינוך: בית הדין הארצי לעבודה דחה את בקשת המדינה לדחיית ההכרעה, וקבע כי שנת הלימודים תסתיים כפי שדרש ארגון המורים. המשמעות: תלמידי חטיבות הביניים לא יחזרו ללמוד, וגני הילדים וכיתות א'-ו' יסיימו ב-30 ביוני. בית הספר של החופש הגדול יתחיל ב-1 ביולי

 

לימודים שביתה בית ספר כיתה  ()

בית הדין הארצי דחה הערב (שישי) את דרישת המדינה להוציא צווי מניעה - והודיע כי שנת הלימודים בכיתות י' הסתיימה. המשמעות: עם קבלת עמדת ארגון המורים, שנת הלימודים בחטיבות הביניים הסתיימה, ותלמידי הגנים ובתי הספר היסודיים יצאו לחופש הגדול ב-1 ביולי.

 

הסיבה לקיצור שנת הלימודים היא שמזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד חתמה עם המדינה על הסכם שאם כיתות י' לא יאריכו את לימודיהן - כך גם גני הילדים וכיתות א'-ט'. זאת, למרות שהסתדרות המורים אינה מייצגת את מרבית המורים בכיתות י'.

 

  ()

 "איננו מביעים כל עמדה בנוגע להשלכות החלטה זו על מחויבות הסתדרות המורים לפעול בהתאם להסכמות בינה לבין המדינה", כתבו השופטים. "בהיעדר מקור נורמטיבי לחייב את הארכת שנת הלימודים לכיתות י' בהתאם למתווה הסתדרות המורים אין בידי בית הדין להיעתר למתן הסעד המבוקש, רק בשל ההשלכות האפשריות שניתנות לפתרון בדרכים אחרות".

 

במשרד החינוך מסרו כי "בעקבות החלטת בית הדין הארצי לעבודה, פנה שר החינוך יואב גלנט, למזכ"לית הסתדרות המורים וסיכם איתה על הפעלת בית הספר של החופש הגדול עבור ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ד' מ-1 ביולי ועד 6 באוגוסט". במשרד ציינו כי עובדי ההוראה יוכלו לעבוד במסגרת בתמורה לשכר נוסף.

 

  (צילום: מוטי קמחי, אורי דוידוביץ', עידן ארבל)
המורים ניצחו: שנת הלימודים לא תוארך(צילום: מוטי קמחי, אורי דוידוביץ', עידן ארבל)
 

"בית הספר של החופש הגדול יאפשר לתלמידים להשלים פערים שנוצרו בשנה האחרונה עקב התפרצות הקורונה, החזרה למסגרת חינוך משלימה בתקופה מאתגרת זו תאפשר גם יציבות למשק הישראלי ותסייע כלכלית וחברתית למדינה", נכתב בהודעת המשרד.

 

זו הפעם הראשונה בעשור האחרון שבית הדין לעבודה פסק לטובת ארגון המורים, אחרי עשרות רבות של עתירות בין המדינה לארגון. היו"ר רן ארז מסר כי "בית הדין הארצי לעבודה פסק לטובתנו ודחה את עתירת משרדי החינוך האוצר והשלטון המקומי להאריך את שנת הלימודים בכיתות י'. דרשנו ונאבקנו על כך שגם בחטיבות הביניים לא יצטרכו להאריך את שנת הלימודים, אך בית הדין קיבל את עמדת המדינה שההסכם שנעשה עם הסתדרות המורים מחייב - ולכן אין להענות לדרישת ארגון המורים. ההישג של הארגון, למרות שמדובר רק על כיתות י', פתר למעשה גם את הבעיה של מורי חטיבות הביניים".

 

בהסתדרות המורים הודיעו כי "על פי פסיקת בית הדין רק הסתדרות המורים רשאית להנחות את מורי חטיבות הביניים כיצד לנהוג. ההסכם שנחתם עיגן תשלום שכר מלא של כלל עובדי ההוראה בשירות המדינה וקיבע את עיקרון השוויון בין כלל עובדי ההוראה במערכת החינוך".   

 

 

נציגי המדינה ניסו לדחות את ההכרעה על סיום שנת הלימודים. "הונחו הצעות ברוח המתווה ובהתאם להערות של בית הדין הארצי", כתבו נציגי המדינה לבית הדין. "ארגון המורים העלה דרישות לא מידתיות שאינן מתכתבות עם המציאות המשברית, הכלכלית וההסכמית, ומשכך לא עלה בידי המבקשים להגיע להסכמות".

 

עוד צוין כי ארגון המורים הגיש את תשובתו כשעה וחצי לפני הדיון שנערך אמש, והעותרים מטעם המדינה שדורשים צווי מניעה טענו כי לא ניתן להם מספיק זמן להיערך לטיעוני המורים. "הסוגיות העומדות בפני בית הדין הארצי גולשות אל עבר היבטים חברתיים ציבוריים וכלכליים שלא ניתן להפריז במשמעותם והשלכותיהם המשקיות, מבקשת המדינה כי יתאפשר לכל אחד מן הצדדים שיבקש זאת להניח בפני בית הדין השלמת טיעון מטעמו, וזאת עד למוצאי שבת בשעה 21:30".

 

ארגון המורים הגיב לטענות וטען כי המורים התנדבו כבר 27 ימים. "מעבר לעובדה שלא הוצג שום טעם פדגוגי בצורך ללמוד כיתות י' ובהיעדר כל מקור נורמטיבי - אין שום עילה להוסיף על מטלות אלו שבכל מקרה מבוצעות על-ידי ציבור המורים מתוך תחושת שליחות", כתבו עורכי הדין של הארגון. "הסיבה היחידה שהמדינה מבקשת לכפות על עובדי ההוראה בחינוך העל-יסודי לעבוד עוד תשעה ימים היא חסרת עילה וצידוק חוקי או מוסרי", הוסיפו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים