שתף קטע נבחר

"חוקרים פרטיים": המחקר הפרהיסטורי - העתיד של העבר

עיקר המחקר שלי בשטח הוא בתרבות הנטופית (15,000-12,000 שנים לפני זמננו), תרבות מרתקת שהתקיימה כאן ברגע מכריע: המעבר מאורח חיים של ציידים-לקטים לחקלאים יושבי קבע

בהתחלה, כשהייתי צריכה לבחור כיוון, זה היה מסובך. רציתי לבלוע את העולם ותחומים רבים עניינו אותי. עשור שלם קיפצתי בין מתמטיקה, אגיפטולוגיה, היסטוריה, וכל אחד השפיע עליי בדרכו. אבל ארכיאולוגיה פרהיסטורית התאימה לי ככפפה וגרמה לי להישאר. היא הציעה לי שילוב של עבודה בלשית בשטח, במעבדה ועל הספה בבית, שילוב של חשיבה ביקורתית של עולם הרוח וחשיבה כמותית מעולם מדעי הטבע.

 

האתר הארכיאולוגי נחל עין גב וצלמית שנתגלתה במקום (צילום: נפתלי הילגר וגבי לרון)
האתר הארכיאולוגי נחל עין גב וצלמית שנתגלתה במקום(צילום: נפתלי הילגר וגבי לרון)

 

כיום, עיקר העיסוק שלי בשטח הוא בתרבות הנטופית (15,000-12,000 שנים לפני זמננו), תרבות מרתקת שהתקיימה כאן ברגע מכריע: המעבר מאורח חיים של ציידים-לקטים לחקלאים יושבי קבע. בכפר הנטופי שבו אני חופרת כיום, נחל עין גב II (מזרחית לכינרת), לא עובר יום מבלי שנמצא עוד הוכחה לחדשנות הנטופית.

 

חוקרים פרטיים - לכל הטורים הקודמים

 

לדוגמה, באתר נמצאו הוכחות לייצור הראשון של טיח-גיר איכותי, כמה ממבני האבן הקדומים בעולם, בית קברות חסר תקדים בגודלו, אמנות מעודנת ומרשימה, עדויות ראשונות לטוויה, כלים ומתקנים לעיבוד מזון ועוד ועוד. גילויו של אתר כל-כך עשיר שישבו בו במשך מאות שנים דווקא בתקופת מעבר זו, פותח צוהר חשוב להבנת נקודת המפתח הזו בתולדות האנושות.

 

בשנים האחרונות, הסטודנטים שלי ואני מבלים את הקיץ ליד הכינרת ואת החורף במעבדה לארכיאולוגיה חישובית באוניברסיטה העברית. את המעבדה הקמתי במהלך הבתר-דוקטורט בהנחיית הפיזיקאי פרופ' עוזי סמילנסקי, שהזכיר לי את האהבה שלי למתמטיקה וסייע לגייס אותה כדי לענות על "השאלות הגדולות", כפי שאנו מכנים אותן בתחום, כגון, למה שימשו הכלים הקדומים מצור? או, כיצד אחזו בכלים? במעבדה, ממצאים מכל התקופות נסרקים בתלת מימד עבור שלל מטרות, החל מתיעוד וכלה במחקרים פורצי דרך.

 

פרופ' ליאור גרוסמן ()
פרופ' ליאור גרוסמן

 

סטודנטים לארכאולוגיה עובדים לצד סטודנטים למדעי המחשב במטרה לענות על שאלות מחקר אלו. בזכות הרזולוציה הגבוהה של הסריקה והכלים החישוביים שתוכנתו במעבדה במיוחד למטרה זו, אנו מסוגלים לשחזר טוב יותר לא רק תהליכים תרבותיים, אלא אפילו פעולות נקודתיות של בני אדם שחיו לפני עשרות אלפי שנים. לאחרונה, זיהינו באמצעות האנליזה התלת ממדית, ניתוח מרכיבי החומר וסימני שימוש מקרוסקופיים, שבירה מכוונת של כלי שנמצא מתחת לשלד אישה, שמאנית, שחיה לפני 12,000 שנה בגליל. שבירת הכלי ששימש לרקיחת חומר פלסטי מעורבב עם אפר מצביע על התנהגות פולחנית ייחודית, "הריגת" השימוש בכלי יחד עם הקבורה של השמאנית.

 

המחקרים של המעבדה לארכיאולוגיה חישובית יוצגו לצד יצירות של אמנים עכשוויים בתערוכה המשותפת "XYZT - ארכיאולוגיה פורנזית" שתיפתח בספטמבר הקרוב בבית בנימיני לקרמיקה עכשווית (אוצרות: שלומית באומן וקרן נבנהויז)

 

פרופ' ליאור גרוסמן היא חוקרת במדור הפרהיסטורי ומנהלת את המעבדה לארכיאולוגיה חישובית במכון לארכיאולוגיה, באוניברסיטה העברית

 

חוקרים פרטיים הוא מדור שבועי בערוץ הלימודים של ynet, שבו מסבירים חוקרים מדוע החליטו לעסוק בתחום המחקר שלהם. המדור נעשה בסיוע "האקדמיה הצעירה הישראלית למדעים 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נפתלי הילגר וגבי לרון
האתר בעין גב וצלמית שהתגלתה
צילום: נפתלי הילגר וגבי לרון
מומלצים