שתף קטע נבחר

מזכ"לית הסתדרות המורים: "האוצר עשה טעות וחטף בראש"

יפה בן דויד, ששוהה בבידוד מאז אתמול, תקפה בריאיון לאולפן ynet את התנהלות משרד האוצר וטענה כי נקט בכוחניות שלבסוף הכריעה את הכף לטובת ארגון המורים של רן ארז בבית הדין: "חשבו שם שאפשר להפעיל עלינו כוח, ואמרנו 'עד כאן'". רן ארז: אם גלנט מתייחס אלינו כארגון פשע, הוא לא ראוי להיות שר חינוך

  

 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, התייחסה הבוקר (ראשון) לראשונה להכרעת בית הדין אשר קבעה כי שנת הלימודים בכיתות י' לא תוארך כפי שדרשו במשרדי החינוך והאוצר. בראיון לאולפן ynet מתחה בן דויד, אשר נתונה בבידוד, ביקורת על האוצר, וטענה שנהג במורים בכוחניות שפגעה בו למעשה בבית הדין.

 

"לצערי האוצר עשה טעות גדולה וחטף בראש", אמרה בן דויד והוסיפה: "שם חשבו כל הזמן שאפשר להפעיל כוח על עובדי ההוראה, ואנחנו אמרנו 'עד כאן', יש גבול לכל דבר. אני גם דיברתי עם פקידי האוצר ואמרתי להם 'חברים, בואו תסיימו את זה, בית הדין לא יהיה איתכם"'.

 

יפה בן דוד באולפן ynet (צילום: עידן ארבל)
"האוצר נהג בכוחניות ושילם על כך". יפה בן דויד(צילום: עידן ארבל)

 

כופפת את שר האוצר ואת שר החינוך במו ידייך?  

"היו שני עקרונות שהלכנו איתם לאורך הדרך, האחד זה קודם כל בראשון באפריל, כשהתחיל המשבר, אמרנו שאנחנו דורשים שכר מלא לכל עובדי ההוראה. שלא יפעילו עלינו לא תקנות שעת חירום ולא חל"ת כפי שרצו לעשות. העיקרון השני הוא עיקרון השוויון שאומר שאין אפליה ושגם לא תהיה בין עובדי הוראה. אלו שני העקרונות שהלכנו איתם, ידענו שאנחנו גם נצליח בהם ואני רוצה להדגיש דבר אחד - מי שעשה את הטעויות, הלך בכוחניות ולא מימש את מה שהיה צריך לעשות היה האוצר ולא החינוך. השר גלנט נכנס למשרד החינוך, זו הירושה שהוא קיבל. כשנפגשתי איתו ביקשתי ממנו להפעיל את הקייטנות ולסיים את הסאגה. האוצר סרב והוא חטף בסוף בבית הדין". 

 

מי שהפסיד הם התלמידים, הבטיחו להם ולהורים שלהם תשעה ימים נוספים, בסוף הם לא יקבלו שום דבר

"אני לא חושבת שיש פה רווח או הפסד. בסך הכל ציבור עובדי ההוראה עשה את עבודתו אני רוצה להזכיר נשכחות, ביום שישי בהחלטה אמיצה ונכונה, ראש הממשלה סגר את מוסדות החינוך וכבר ביום ראשון לימדנו מרחוק. המורים היו צריכים לייצר פלטפורמה אחרת ממה שהיו רגילים, עבדו קשה והמציאו עצמם מחדש".

 

אבל הסכמתם לאותם 9 ימים

"אילו אפשרויות עמדו לנו? כל המשק נתן ולכן באו ואמרו לנו 'או שנוציא אתכם לחל"ת או שנפעיל עליכם את התקנות לשעת חירום וגם נפחית לכם את השכר''.

  ()

מה לגבי שר החינוך?

"הוא לא הכתיב כלום, הכל התחיל לפני שנכנס לתפקידו. מה שלא עשה האוצר עשה שר החינוך כי אי אפשר היה להשאיר את הסאגה הזו. אני לא באה לסנגר על שר החינוך, אני באה לומר את האמת, כך אני עובדת וכך אמשיך, שר החינוך עשה הרבה דברים מיד עם כניסתו לתפקיד כמו נושא הלמידה מרחוק. בא האוצר, שלא מכיר את העשייה של המורים לא מעריך אותה, וראינו את התייחסות שלו אלינו לכל אורך המשבר".

 

אבל לימדתם את האוצר שיעור

"אנחנו עובדי הוראה, אנחנו מלמדים את כולם. בעבר האוצר ניהל את משרד החינוך כי לצערי השר הקודם לא היה מספיק חזק להתנהל מולו, עד שבא שר חינוך חדש ואמר 'חברים אני שר החינוך ואני אקבע את המדיניות'".

 

יושבים וצופים בך הרבה מאוד הורים, מתוסכלים שלא יקבלו את תשעת הימים שהבטיחו להם, את הקרב על דעת הקהל הפסדתם?

"אני ממש לא חושבת שהפסדנו את דעת הקהל במאבק הזה אלא אם אומרים את כל האמת וכל מה שהתחולל. אני רוצה לומר שכן ניתן פיתרון, שר החינוך הודיע שמה-1.7 יתחילו הקייטנות לפעול כך שיש פיתרון לכל ההורים מהגנים ועד כיתות ד' כולל מה שהיה צריך להיות לפני. ההורים לא ישלמו ולא יישאו במחיר הקייטנות".

 

כיתה ריקה (צילום: shutterstock)
"ניתן יהיה לפתוח את הלימודים ב-1 בספטמבר, אם ניערך כראוי"(צילום: shutterstock)

אבל את רואה את התגובות.

"אני חושבת שמי שגרם את העוול הגדול לציבור עובדי ההוראה זה האוצר והוא שאשם בכל. הציבור מעריך את המורים ואת מה שעשו במשך כל התקופה המאתגרת הזו. אנחנו נגררנו למאבק שלא רצינו בו. אם מישהו עוד חושב שניתן היה ללמד בתשעת הימים הללו, הוא כנראה טועה. הם לא ידביקו את קצב הלימוד אבל מה שכן ראינו הוא שכאשר לימדו בקפסולות קבוצות קטנות, הקצב היה גבוה יותר ובאמת הצליחו להדביק את פער הלימודים. ברגע שהחליטו להחזיר את הכיתות השלמות היה מאוד קשה. אל תשכחו שגם הילדים רואים מה קורה בשטח. הם קוראים על הנתונים וגם הם חששו לבריאותם ולשלומם".

 

ב-1 בספטמבר סביר להניח שהמצב לא ישתנה, תמליצו לא לפתוח את שנת הלימודים?

"ממש לא. אפשר לפתוח,  צריך רק להיערך אחרת. אני קוראת מפה לשר החינוך, בוא נקים מטה יחד עם משרד הבריאות, שיאפשר לנו להיערך יחד בצורה טובה יותר לשנה הבאה ונצליח לקיים את הלימודים כסדרם תוך שילוב הלמידה מרחוק. הלמידה מרחוק לא תעזוב אותנו בדיוק כפי שמשבר הקורונה לא יעזוב אותנו ולכן וחשוב שנמשיך להתמיד בה ולשכלל אותה".

 

שלשום דחה בית הדין הארצי את דרישת המדינה להוציא צווי מניעה למורים, והודיע כי שנת הלימודים בכיתות י' הסתיימה. תלמידי הגנים ובתי הספר היסודיים יצאו לחופש הגדול ב-1 ביולי.

 

"איננו מביעים כל עמדה בנוגע להשלכות החלטה זו על מחויבות הסתדרות המורים לפעול בהתאם להסכמות בינה לבין המדינה", כתבו השופטים. "בהיעדר מקור נורמטיבי לחייב את הארכת שנת הלימודים לכיתות י' בהתאם למתווה הסתדרות המורים אין בידי בית הדין להיעתר למתן הסעד המבוקש, רק בשל ההשלכות האפשריות שניתנות לפתרון בדרכים אחרות".

 

במשרד החינוך מסרו ביום שישי כי "בעקבות החלטת בית הדין הארצי לעבודה, פנה שר החינוך יואב גלנט, למזכ"לית הסתדרות המורים וסיכם אתה כי בית הספר של החופש הגדול יופעל על ידי הרשויות עבור ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ד' מ-1 ביולי ועד 6 באוגוסט". במשרד ציינו כי עובדי ההוראה יוכלו לעבוד במסגרת בתמורה לשכר נוסף.

בית הדין לעבודה בירושלים: דיון בעתירה להוציא צווי מניעה למורים כדי שימשיכו ללמד (צילום: יואב דודקביץ)
רן ארז בבית הדין לעבודה בירושלים בשבוע שעבר(צילום: יואב דודקביץ)

רן ארז: אם אנחנו חבורת פשע, גלנט לא ראוי להיות שר

לדברי יו"ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז, משמעות החלטת בית הדין היא "לא רק שצדקנו וחשבנו נכון. ההחלטה מחזירה את גאוות היחידה לא רק לחברי ארגון המורים, אלא לכלל מורי ישראל שעבודתם היא לא הפקר".

 

לדבריו, "שר החינוך צריך לדעת שרן ארז מייצג את ארגון המורים את המורים העל יסודיים. אם הוא מתייחס לציבור הזה כחבורת פשע הוא לא ראוי להיות שר חינוך. הוא אמור לעבוד במשך כל הקדנציה שלו עם המורים, עם ארגון המורים ואיתי והוא מתייחס אלינו כאל חבורת פשע".

 

ארז הוסיף כי "אם זאת גישתו וזאת מחשבתו, זה אסון ואני מקווה שראש הממשלה יקרא לו לסדר". באשר למורים, יו"ר הארגון הצהיר: "נמשיך לעשות את עבודתנו בהכנת התלמידים לבחינות הבגרות גם אחרי סיום שנת הלימודים מתוך מטרה שיצליחו לא פחות משהצליחו בשנה שעברה למרות מגפת הקורונה.

 

"אני מצפה שמנהיגי המדינה וההורים יעריכו את העבודה הקשה שעשו המורים במיוחד בתקופת הקורונה. המורים החזיקו את התלמידים במסגרת חינוכית, יצרו להם תעסוקה וסדר יום שהיו כה זקוקים לו. הערכה זו צריכה לבוא לידי ביטוי מעשי ולפתוח כבר בהכנות לבניית תסריטים משותפים להתמודדות עם המגפה אם תרים ראש לקראת שנת הלימודים הבאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידן ארבל
יפה בן דוד
צילום: עידן ארבל
מומלצים