שתף קטע נבחר

"הדיקטטור האחרון באירופה": סיכלנו ניסיון זר להפיכה

אלכסנדר לוקשנקו שולט בבלארוס כבר 26 שנה. באוגוסט הקרוב ציפה לו האתגר הגדול זה שנים בבחירות לנשיאות, אבל ביום חמישי נעצר מנהיג האופוזיציה בבריקו "בחשד לפשעים כלכליים". משטר לוקשנקו: "בובות של המזרח והמערב נחשפו, בבריקו נשלט על-ידי הרוסים"

שלטונות בלארוס עצרו בימים האחרונים עשרות פעילי אופוזיציה, בהם יריבו העיקרי של הנשיא אלכסנדר לוקשנקו בבחירות לנשיאות שאמורות להתקיים באוגוסט. לוקשנקו טען להגנתו כי משטרו סיכל למעשה "ניסיון זר להפיכה" במדינה הסובייטית לשעבר.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

נשיא בלארוס לוקשנקו. בלי בחירות הוגנות מ-1995 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשיא בלארוס לוקשנקו. בלי בחירות הוגנות מ-1995(צילום: AFP)

גל המעצרים הנוכחי החל ביום חמישי עם מעצרו של המועמד הבכיר של האופוזיציה בבחירות, ויקטור בבריקו, בחשד לכאורה לפשעים כלכליים. מעצרו הוביל להפגנות של פעילי מחאה שנמשכו יומיים, ובמסגרתן הם יצרו שרשרת אנושית במרכז הבירה מינסק. הפגנות מחאה התקיימו גם בכמה ערים אחרות במדינה.

 

לוקשנקו בן ה-65 שולט בבלארוס ביד ברזל כבר 26 שנה, ורבים מכנים אותו "הדיקטטור האחרון באירופה". כעת הוא מקווה לזכות בכהונה שישית. בבחירות באוגוסט הקרוב היה צפוי לו האתגר הגדול ביותר זה שנים, כשברקע התסכול של רבים בבלארוס מהאופן שבו ניהל את משבר הקורונה וממצב הכלכלה וזכויות האדם.

בלארוס הפגנות נגד הנשיא אלכסנדר לוקשנקו אופוזיציה מינסק (צילום: AP)
מעצר מפגינים במינסק ביום שישי(צילום: AP)
 

  ()

בחודשים האחרונים היו יחסיו של לוקשנקו עם בעלת בריתו המסורתית רוסיה מתוחים, ומוסקבה קיצצה בסובסידיות שסייעו ללוקשנקו לשמר את משטרו, אבל מבצע הדיכוי שלו נגד האופוזיציה בימים האחרונים צפוי לפגוע במאמצים שלו לשפר את היחסים עם המערב. האיחוד האירופי מיהר לקרוא לשלטונות בלארוס לשחרר את בבריקו.

בלארוס הפגנות נגד הנשיא אלכסנדר לוקשנקו אופוזיציה מינסק (צילום: EPA)
בירת בלארוס בסוף השבוע. הקרמלין: "לא מתערבים"(צילום: EPA)

בלארוס הפגנות נגד הנשיא אלכסנדר לוקשנקו אופוזיציה מינסק (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בעקבות הכעס הגובר על מעצרו של מנהיג האופוזיציה טען לוקשנקו בסוף השבוע כי ממשלתו סיכלה ניסיון לבצע בבלארוס הפיכה כמו זו שאירעה באוקראינה ב-2014. לטענתו, כוחות פוליטיים "הן מהמערב והן מהמזרח" ריכזו את האינטרסים שלהם בבלארוס, ו"כוחות מסוימים" הגבירו את מאמציהם. הוא לא פירט איזו מדינה מעורבת בכך. "זו הייתה המטרה. המסכות הוסרו לא רק מפניהן של בובות מסוימות שהיו לנו כאן, אלא גם מפניהם של מפעילי הבובות, היושבים מחוץ לבלארוס", טען. 

 

לעצור את המקק

בכיר האופוזיציה בבריקו היה בעבר ראש Belgazprombank, השלוחה הבלארוסית המקומית של Gazprombank הרוסית. גורם ביטחוני בכיר בבלארוס טען כי בפועל הוא נשלט על-ידי "מפעילי בובות רוסים", ולוקשנקו עצמו טען שהכסף של הבנק שימש למימון הקמפיין של בבריקו. אנשיו של מנהיג האופוזיציה כינו את הטענות נגדו "אבסורד", ודובר הקרמלין דמיטרי פסקוב מסר בתגובה שלרוסיה אין כוונה להתערב. עוד נמסר ממוסקבה כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח בטלפון עם לוקשנקו, אך לא נמסר אם הם דיברו על מעצרו של בבריקו.

בלארוס הפגנות נגד הנשיא אלכסנדר לוקשנקו אופוזיציה מינסק (צילום: AP)
מעצר אחד המפגינים. מחאה בכמה ערים(צילום: AP)

לפי הדיווחים מבלארוס, כ-140 בני אדם נעצרו בהפגנות האופוזיציה בימים האחרונים. כ-80 מפגינים נעצרו במינסק, ואחרים נעצרו בבוברויסק, ויטבסק, ברסט ומוגילב. בין העצורים גם כמה עיתונאים מהתקשורת הזרה.

 

בבריקו איננו המועמד לנשיאות היחיד שנעצר בימים האחרונים על-ידי שלטונות בלארוס. בין העצורים גם הפוליטיקאי האופוזיציונר הבולט מיקולה סטטקביץ', שעליו נאסר להשתתף בבחירות. סטטקביץ' בן ה-41 נודע כמי שתוקף את לוקשנקו בחריפות, ואף הדביק לו את הכינוי "המקק" וקידם סיסמאות כמו "לעצור את המקק".

נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו (צילום: AP)
לוקשנקו. רק לא הוא(צילום: AP)

אף שההפגנות בימים האחרונים היו צנועות יחסית בהיקפן, הן נחשבות לאירוע חריג בבלארוס. "החברה בבלארוס מקוטבת", אומרת ולרי קרבלביץ', פרשנית עצמאית שלדבריה רבים במדינה רוצים שלוקשנקו יעזוב את תפקידו. "הסיסמה של אנשים היום היא: 'כל אחד חוץ ממנו'".

  

הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה – שמפקח על מערכות בחירות ועל מלחמות ברחבי העולם – לא הכיר בשום מערכת בחירות בבלארוס כמערכת בחירות חופשית והוגנת מאז 1995.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לוקשנקו. עשרות שנים בלי בחירות הוגנות
צילום: AFP
מומלצים